Jak ugotować komosę ryżową? Gotowe przepisy
Quinoa, czyli komosa ryżowa, mimo rosnącej popularności wciąż stanowi nowość na wielu polskich stołach. Tymczasem okazuje się, że jest to fantastyczne źródło węglowodanów i innych składników odżywczych w diecie, którym z powodzeniem możemy zastępować popularne kasze lub ryż, urozmaicając swoją dietę. Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób i ile gotować komosę ryżową, zapraszamy do lektury.
Przejdź do następnych akapitów:
Komosa – jak gotować na sypko, właściwości
Obco brzmiąca dla wielu osób quinoa to nic innego jak nieco bardziej znana komosa ryżowa. Na pytanie, jak gotować ten produkt, odpowiadamy – bardzo łatwo! Przepisy nie są skomplikowane, dlatego każdy bez większego problemu sobie z tym poradzi. Warto więc wprowadzić do swojej kuchni delikatny powiew nowości.
Komosa ryżowa to zboże spokrewnione z amarantusem o podobnych właściwościach odżywczych. Są to bardzo smaczne ziarenka o delikatnym orzechowym posmaku, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako dodatek do wielu potraw, zarówno na słodko, jak i na słono. Z racji na wysoką energetyczność jej główną zaletą jest wzmacnianie organizmu, a także rozgrzewanie i pobudzanie wszystkich funkcji ciała. Z żywieniowego punktu widzenia istotną zaletą komosy ryżowej jest również duża ilość wartościowego białka, wapnia oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularne spożywanie quinoa wspiera więc zachowanie zdrowia i urody oraz dodaje energii do działania.
Gotowanie komosy ryżowej – co warto wiedzieć?
Do naszych kuchni dociera coraz więcej ciekawych nowości, które urozmaicają codzienne, tradycyjne dania. Jedną z nich jest komosa ryżowa. Gotowanie jej ziaren wbrew pozorom wcale nie jest trudne, jednak należy pilnować proporcji oraz czasu obróbki cieplnej. Prawidłowo ugotowana komosa ryżowa jest miękka i jędrna, lecz delikatnie chrupiąca. Podobnie jak w przypadku słynącej ze swoich prozdrowotnych właściwości kaszy jaglanej, quinoa posiada lekką goryczkę, związaną z wysoką zawartością saponin. Z tego powodu wymaga przed ugotowaniem przepłukania w zimnej wodzie. Jeśli nie jesteśmy fanami gorzkawego posmaku, czynność tę należy powtarzać aż do momentu uzyskania klarownej, przeźroczystej wody. Jest to pierwsza ważna wskazówka w odpowiedzi na pytanie, jak ugotować komosę ryżową. Odcedzoną na sitku kaszę gotujemy w proporcjach 2:1, a więc na dwie porcje wody przypada jedna porcja kaszy.
Jak się gotuje komosę ryżową? Przepis podstawowy
Gotowanie komosy ryżowej rozpoczynamy od przygotowania potrzebnych składników. Do otrzymania 4 pełnych szklanek po ugotowaniu potrzebne będą:
- 1 szklanka suchych ziaren komosy
- 2 szklanki wody
- ¼ łyżeczki soli morskiej (opcjonalnie)
Podobnie jak w przypadku kaszy jaglanej, przepłukania na sitku będzie wymagała również komosa ryżowa. Jak gotować? Wypłukane ziarna zalewamy wodą i dodajemy sól (krok ten można pominąć). Następnie otrzymaną mieszaninę doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień i przykrywamy garnek, pozostawiając do powolnego gotowania na kolejne 15 minut. Bardzo istotne, żeby garnek miał szczelną pokrywkę oraz grube dno, aby uniknąć przypalenia. Po kwadransie wyłączamy ogień oraz zdejmujemy pokrywkę. Ugotowane ziarna należy zamieszać, aby nadać im pożądanej sypkości. Po tej czynności garnek przykrywamy na kolejne 5 minut. Teraz quinoa jest już gotowa do zjedzenia. Komosa ryżowa wietnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Jak ugotować komosę ryżową na sypko? Wariacje przepisu podstawowego
Przepis podstawowy stanowi bazę dla osób, które zastanawiają się, jak gotować quinoa na sypko. Jeśli jednak dojdziemy już do wprawy, z powodzeniem możemy zacząć wprowadzać różnorodne modyfikacje, które wzbogacają smak potrawy. Po przepłukaniu ziaren na sitku możemy podsmażyć je na dwóch łyżkach rafinowanego oleju kokosowego, a dopiero później zalać wodą i gotować. Innym pomysłem jest dodanie oleju do gotującej się wody. Warto pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem smaku, który nada gotowanej potrawie wyjątkowego aromatu.
Wciąż są to jednak niewykorzystane możliwości, jakie daje quinoa biała. Jak gotować ją w inny sposób? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zamiast wody bulionu warzywnego lub drobiowego, gotowanie z ziołami, czosnkiem, warzywami lub ulubionymi przyprawami. Wszystkie ruchy dozwolone!
Propozycje podania komosy ryżowej
Wiele osób zastanawia się początkowo, jak gotować komosę białą oraz z czym ją serwować, aby wydobyć w pełni jej smak. Quinoa to nie tylko świetny dodatek obiadowy, ale również idealna baza do sałatek, zup, kotlecików warzywnych lub nadzień wegetariańskich. Komosa ryżowa serwowana z masłem orzechowym lub jogurtem, nasionami, pestkami, orzechami oraz owocami świeżymi lub suszonymi stanowi idealne danie śniadaniowe albo słodki deser dla łasuchów. Pamiętajmy, że zamiast cukru warto użyć naturalnych słodzików, daktyli, fig lub miodu.