Młody jęczmień – jak go pić?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  06/24/2019 17:21:37     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Młody jęczmień zaliczany jest do grupy naturalnych superfoods. Bez problemu zakupimy go zarówno w łatwych w użyciu kapsułkach, jak i w postaci proszku o intensywnie zielonym kolorze. To właśnie forma sproszkowanego soku pomaga w pełni zachować jego cenne składniki odżywcze oraz właściwości prozdrowotne. Bogactwo witamin oraz składników mineralnych to tylko jedne z niewielu cech, jakimi charakteryzuje się młody zielony jęczmień. Jak pić oraz z czym go łączyć? Podpowiadamy.

Co daje picie młodego jęczmienia?

Picie młodego jęczmienia to świetna forma uzupełnienia diety w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy oraz składniki mineralne. W składzie znajdziemy między innymi bogactwo witamin z grupy B, a także witaminy C i E o udowodnionym działaniu antyoksydacyjnym. Wysoka zawartość wapnia, żelaza, cynku oraz magnezu sprawia, że jest to jedno z lepszych roślinnych źródeł tych składników. Co więcej, zielony jęczmień stanowi również cenny magazyn naturalnych hormonów oraz chlorofilu. Możemy więc śmiało uznać, że młody jęczmień ma właściwości odkwaszające i zapewnia prawidłową równowagę kwasowo-zasadową.

Młody zielony jęczmień wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, a nawet przeciwnowotworowym, zmniejszając ryzyko powstawania raka jelita grubego. Regularne stosowanie wspomaga leczenie dokuczliwego trądziku oraz owrzodzeń różnego pochodzenia, a także ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Wprowadzenie zielonego jęczmienia do codziennej diety rekomenduje się osobom cierpiącym na bóle stawów, żołądka oraz częste, nawracające stany zapalne. Składnik ten wpływa dodatkowo na metabolizm tłuszczów w organizmie, przyczyniając się do ich szybszego rozkładu oraz obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi. Jest to szczególnie istotne dla osób, które borykają się z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia. O młodym jęczmieniu powinni również pamiętać weganie i wegetarianie, ponieważ zawiera w sobie witaminę B12 oraz pokaźne ilości białka, które są często składnikami niedoborowymi w tego typu dietach.

Picie młodego jęczmienia z uwagi na wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego wspomaga dodatkowo proces odchudzania. Dzięki temu jest on coraz chętniej wykorzystywany w naszych kuchniach. Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule – Czy młody jęczmień pomaga schudnąć?Jak widzisz, właściwości młodego jęczmienia i jego zastosowanie są bardzo szerokie. Warto wprowadzić ten produkt do swojej diety. Możesz w tym celu wykorzystać sproszkowany jęczmień, lub w postaci rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Decyzja, który produkt wybrać zależy od Ciebie.

Kiedy pić zielony jęczmień?

Zastanawiając się, jak pić młody zielony jęczmień, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Aby cieszyć się w pełni z efektu wspierającego odchudzanie i działania prozdrowotnego, młody jęczmień najlepiej rozpuszczać w letniej wodzie oraz wypijać 2 razy dziennie na 30 minut przed spożyciem głównego posiłku. Jeśli natomiast decydujemy się na spożycie z rana, najlepiej zażywać cenny proszek na czczo. Jest to jednak tylko jedna z nielicznych propozycji spożycia zielonego jęczmienia, o czym wspominamy w dalszej części artykułu. Warto jednak podkreślić, że młodego jęczmienia nie należy zalewać wrzątkiem, ponieważ grozi to częściową utratą cennych składników odżywczych, które są niestabilne w wysokiej temperaturze. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym składnikiem powinny więc dowiedzieć się, jak pić zielony jęczmień, aby w pełni korzystać z jego walorów zdrowotnych.

Jęczmień zielony – jak pić?

W kuchni ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a łączenie smaków oraz poszczególnych produktów pozwala uzyskać zaskakujące, smaczne efekty. Podobnie jest w przypadku rozważań, z czym pić młody jęczmień. Składnik ten to wyjątkowy suplement diety, który można wypijać ze wspomnianą letnią wodą, ale również z sokami owocowymi lub warzywnymi. Wspólnie z jogurtem naturalnym oraz mieszanką daktyli i jagód goji, stworzymy świetną przekąskę w formie koktajlu na drugie śniadanie lub podwieczorek. Młody jęczmień to również nieoceniony dodatek do porannej owsianki, który wraz z bananami, bakaliami i orzechami laskowymi stworzy pełnowartościowy posiłek, dostarczający energii na cały dzień. Młody zielony jęczmień stanowi ciekawy dodatek do zupy krem z brokułów, szparagów lub kalafiora, który razem z pestkami dyni lub słonecznikiem łuskanym będzie ciekawą propozycją obiadową. Nie bójmy się również jego dodatku do sałatek warzywnych oraz sosów na bazie oliwy lub jogurtu.

Wiele osób zastanawiających się, jak pić młody jęczmień obawia się jego smaku oraz zmiany aromatu ulubionych dań. Tymczasem warto zaznaczyć, że zielony proszek, mimo swojego intensywnego koloru, jest zupełnie neutralny w smaku i nie wpływa na walory smakowe potrawy. Może zmieniać ich barwę, co nie powinno jednak stanowić problemu w codziennym zastosowaniu. Wypróbuj młody zielony jęczmień w swojej diecie, o sprawdź jak wpłynie on na Twoje zdrowie i samopoczucie. Efekty stosowania zielonego jęczmienia zauważysz już po kilku dniach.

Źródła:

  1. 1. Kawka K., Lemieszek M.K., Prozdrowotne właściwości młodego jęczemienia, W: „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, Lublin 2017, Tom 23, Nr 1, s. 7-12.
  2. 2. Brezinová Belcredi N., Antioxidant vitamins in barley green biomass, W: „Journal of Agricultural and Food Chemistry” 2010, 58(22), s. 11755-11761.
  3. 3. Osawa T., A novel antioxidant isolated from young green barley leaves, W: „Journal of Agricultural and Food Chemistry” 1992, 40(7), s. 1135-1138.
  4. 4. Paulickova I, Evaluation of barley grass as a potential source of some nutritional substances, W: „Czech Journal of Food Sciences” 2007, 25(2), s. 65-72.
  5. 5. Yamaura K., Protective effect of young green barley leaf (Hordeum vulgare L.) on restraint stress-induced decrease in hippocampal brain-derived neurotrophic factor in mice, W: „Pharmacognosy Magazine” [online] 2015, nr 11(1), s. 86-92. [dostęp: 26.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26109779.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło