Jak przygotować ciasto jaglane z borówkami?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  09/25/2019 13:29:24     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Pieczone słodkości oraz desery zazwyczaj są bardzo kaloryczne. Osoby dbające o dietę często rezygnują z nich z obawy przed negatywnymi konsekwencjami dla ich zdrowia i sylwetki. Czy można jednak zachować piękną figurę, nie odmawiając sobie wypieków? Zdecydowanie tak! Potwierdzeniem tego jest ciasto fit z kaszy jaglanej – nie tylko niskokaloryczne, ale też proste w wykonaniu. Oto przepis na pyszne ciasto z kaszą jaglaną z borówkami.

Czy ciasto z kaszy jaglanej może być fit?

Czy istnieje ciasto jaglane fit? Przecież kasza jaglana to również węglowodany, a nie od dziś wiadomo, że na diecie to właśnie z nich najczęściej rezygnuje się w pierwszej kolejności. Czas jednak odczarować mit – to nie samo spożycie węglowodanów powoduje przybieranie na wadze, lecz zjadanie ich w zbyt dużej ilości, a także nieodpowiednie połączenie z tłuszczem.  

Dlaczego? Bo węglowodany wchłaniają się znacznie szybciej niż tłuszcze. Gdy łączysz je w jednym posiłku, Twój organizm jako pierwszy zaczerpnie energię z węglowodanów. Jeśli przy tym dostarczysz mu zbyt dużo kalorii, to tłuszcz spożyty wraz z węglowodanami zamiast zamienić się w energię, po prostu się odłoży w postaci tkanki tłuszczowej. Kawałek ciasta z ugotowanej kaszy jaglanej nie zaburzy więc Twojej diety!

Ciasto jaglane z borówkami

Jak zatem stworzyć ciasto fit z kaszy jaglanej? Ciasta to przecież klasyczne połączenia węglowodanów (w tym cukrów prostych) i tłuszczu. W Internecie znajdziesz mnóstwo klasycznych przepisów na ciasto bezglutenowe z kaszą i borówkami, w których obok kaszy jaglanej, głównym składnikiem jest masło lub olej.

Jednak odpowiednio przygotowane ciasto jaglane nie wymaga użycia ani grama tłuszczu! Cukier natomiast bardzo łatwo zamienić na mniej kaloryczny, naturalny odpowiednik, jak stewia czy ksylitol (znajdziesz go w naszym sklepie). Tym właśnie sposobem możesz wyczarować nie tylko zdrowy, ale również niskokaloryczny deser doskonały dla wszystkich, którzy mają problemy żołądkowe czy nie tolerują glutenu. 

Ponadto przepis na ciasto bezglutenowe z kaszą jaglaną jest bardzo sycący – wystarczy zaledwie kawałek, by zaspokoić swój apetyt na słodkości. Kasza jaglana użyta w cieście to znakomity sposób na połączenie smacznego deseru z dostarczeniem do organizmu wartościowego posiłku.

Ciasto z kaszy jaglanej – jakie jest?

Zanim przejdziemy do wyliczenia składników na niezwykle proste ciasto, warto przyjrzeć się bliżej charakterowi samego wypieku i okazjom, na które warto go przygotować.

Samo ciasto może wydawać Ci się odrobinę mdłe – w końcu zdrowa kasza jaglana nie ma wyrazistego smaku. Jest to jednak jej zdecydowany atut – można ją bowiem przygotowywać zarówno na słono, jak i na słodko. Dlatego kaszę jaglaną połącz z borówkami, które nie tylko dodadzą zdrowotnych wartości odżywczych wypiekowi (o tym nieco później), ale przede wszystkim nadadzą mu wyrazistości oraz smaku.

Ciasto z kaszy jaglanej jest również wilgotne, dzięki czemu długo zachowuje świeżość. Chcesz, by Twoje dziecko w szkole zjadło zdrowe drugie śniadanie, które doda mu energii na następnych kilka godzin? Spakuj mu do plecaka ciasto. Świetnie nadaje się ono na takie okazje, ale też na przykład do pracy czy podwieczorek dla całej rodziny. Jest tak łatwe i szybkie w przygotowaniu, że możesz je mieć w domu na wszelki wypadek (w razie nagłej, niezapowiedzianej wizyty gości). 

Ciasto z kaszą jaglaną smakuje świetnie z kawą zieloną czy herbatą. Jeśli jednak chcesz wywołać uśmiech na twarzy bliskiej osoby, zaserwuj je ze szklanką mleka – to duet doskonały!

Przepis na ciasto bezglutenowe jest ponadto tak prosty, że nie tylko prawdopodobnie wszystkie potrzebne do niego składniki znajdziesz w swojej kuchni, ale i przygotowanie zajmie Ci naprawdę mało czasu. Pamiętaj, że możesz je przyrządzić z naprawdę dużym wyprzedzeniem – odpowiednio przechowywane (w szczelnie zamkniętym pojemniku) będzie smakowało jak zaraz po upieczeniu przez kilka dni.

Ciasto jaglane – składniki

  • 190 g kaszy jaglanej

  • 1 jajko

  • 2 żyłki stewii (bądź miodu, jeśli nie masz jej pod ręką, a nie jesteś na bardzo ścisłej diecie, np. redukcyjnej)

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

  • ekstrakt waniliowy (opcjonalnie)

  • 130 g borówek (mrożone należy wcześniej rozmrozić)

Ciasto z kaszą jaglaną – wykonanie

1. Kaszę jaglaną wsyp do garnka, zalej około 300 ml wody (nieco ponad szklanka) i zagotuj.

2. Zmniejsz ogień do minimum, przykryj garnek i gotuj, aż kasza wchłonie całą wodę i będzie miękka. Nie martw się, jeśli kasza jaglana rozgotuje się – lepiej, by była rozgotowana, niż niedogotowana.

3. Jeszcze ciepłą kaszę zblenduj na gładką masę.

4. Dodaj wszystkie pozostałe składniki (oprócz borówek) i ponownie zblenduj. Jeśli jednak przygotowujesz ciasto z wcześniej ugotowanej, kaszy jaglanej, najpierw dodaj do niej jajko, stewię (bądź miód) oraz sodę i zblenduj (jajko ułatwi zblendowanie masy).

5. Do zmiksowanej masy warto dodać ekstrakt waniliowy, który nada kaszy jaglanej wyrazistego smaku. Nie stosuj zamienników w postaci sztucznych aromatów waniliowych czy cukrów wanilinowych – z prawdziwą wanilią nie mają one zbyt wiele wspólnego.

6. Do tak przygotowanej masy dodaj borówki i wymieszaj delikatnie szpatułką tak, aby nie rozgnieść owoców. Pamiętaj, że jeśli używasz mrożonych borówek, wcześniej należy je odmrozić, a nadmiar wody usunąć za pomocą ręcznika kuchennego.

7. Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub keksówkę o wymiarach 30 cm x 14,5 cm.

8. Wyłóż tortownicę papierem do pieczenia. Przełóż do niej ostrożnie masę na ciasto z kaszą jaglaną.

9. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni i piecz ciasto jaglane przez około 60 minut (do suchego patyczka – może się lekko barwić od borówek, ale nie może być na nim śladów surowego ciasta).

10. Upieczone ciasto z kaszą jaglaną z borówkami pozostaw w formie na około pół godziny, a następnie wyjmij je na kratkę do ostygnięcia.

Ciasto jaglane z borówkami – sprytna porada

Obawiasz się, że ciasto będzie miało charakterystyczną goryczkę? Aby tego uniknąć, jeszcze przed ugotowaniem kaszy jaglanej zastosuj prosty trik. Wsyp ją do garnka z grubym dnem i praż bez dodatku wody przez około 2-3 minuty, cały czas mieszając (uważaj, by kasza jaglana się nie przypaliła).

Następnie przesyp kaszę na sitko, przelej wrzątkiem, odsącz i ponownie włóż do garnka. Dopiero wtedy zalej wodą. Tak przygotowana kasza na ciasto jaglane zostanie pozbawiona wszelkiej goryczki.

Ciasto z kaszy jaglanej

Jeśli chcesz natomiast, żeby Twoje ciasto było nie tyle wilgotne, co przypominało konsystencją pudding, wystarczy, że zastąpisz żółtko w przepisie jednym dojrzałym bananem (wtedy jednak potrzebne będą Ci dwa białka).

Zarówno banana, jak i białka zblenduj z ugotowaną kaszą jaglaną. W tym przypadku pamiętaj jednak, by nie mieszać borówek z ciastem, ale najpierw tak przygotowaną masę na ciasto jaglane przelać do formy do pieczenia (lepsza w tym wypadku będzie tortownica niż keksówka), a dopiero na jej wierzch wysypać leśne owoce, lekko wciskając je w masę.

Takie ciasto z kaszą jaglaną z borówkami piecz około 40 minut. Tyle wystarczy, aby masa idealnie się ścięła, a jednocześnie zachowała puszystość.

Ciasto z kaszy jaglanej – wartości odżywcze

Oto nasz przepis na ciasto z kaszy jaglanej, które wykonasz w każdej chwili! Dzięki niemu przygotujesz smaczny i zdrowy deser, który posmakuje całej Twojej rodzinie. Kasza jaglana jest nie tylko bardzo odżywcza, ale też lekkostrawna. Ponadto nie zakwasza organizmu. To również bogate źródło witamin z grupy B, a także antyoksydantów. Dzięki temu może poprawiać funkcjonowanie naszego mózgu oraz zmniejszać ryzyko cukrzycy i spowalniać starzenie się organizmu. Zawarta w kaszy jaglanej lecytyna poprawia pamięć, a krzemionka korzystnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

A jak wygląda szczegółowa rozpiska wartości odżywczych naszego ciasta jaglanego? Jedna porcja to zaledwie 172 kcal! Przypomnijmy, że znacznie mniejszy pączek (przeciętny waży ok. 70 gramów) to aż 292 kcal, porcja sernika (120 gramów) – 305 kcal, kawałek szarlotki (110 gramów) to 319 kcal, a zaledwie 90-gramowa porcja ukochanego brownie – aż 412 kcal! I w większości są to puste, bezwartościowe kalorie pochodzące z cukrów prostych i tłuszczy, po których bardzo szybko zrobimy się ponownie głodni.

Ciasto jaglane fit z borówkami

Porcja ciasta jaglanego z borówkami zawiera wyłącznie 3 gramy tłuszczu, 30 gramów węglowodanów i aż 6 gramów białka, a także dużo błonnika, który długo utrzymuje uczucie sytości.

Jak widać, nasze proste w wykonaniu ciasto bezglutenowe posiada wiele wartości odżywczych. Zwłaszcza gdy wzbogaciliśmy je jeszcze borówkami. Co dobrego – prócz smaku – dają nam te owoce? Otóż są niskokaloryczne i bogate w witaminy A oraz C, które odgrywają kluczową rolę w produkcji kolagenu. To on odpowiada za piękną, zdrową i młodo wyglądającą skórę. 

Borówki znane są również ze swoich właściwości wspomagających trawienie. 1 szklanka borówek zapewnia organizmowi 85 mg potasu, 4 g błonnika i jedynie... 80 kcal (a właśnie około szklanki potrzebujesz na ciasto, chociaż śmiało możesz dodać ich więcej).

Zawarte w smacznych, fioletowych owocach polifenole radzą sobie również świetnie z powstrzymywaniem komórek tkanki łącznej przed przechowywaniem tłuszczu, czyli uruchamiają proces lipozy – rozpadu komórek tłuszczowych. To zatem idealny owoc do spożywania w trakcie diety. Ponadto – podobnie jak kasza jaglana – borówki mogą poprawiać pamięć i korzystnie wpływać na wzrok. A do tego wszystkiego są pyszne. Czego chcieć więcej?

Ciasto z kaszy jaglanej – podsumowanie

Przepis na ciasto z kaszy jaglanej z borówkami to pomysł na wypiek bez glutenu, bez cukru i... bez wyrzutów sumienia. To kawałek słodkiej przyjemności, który nie tylko zaspokoi Twoją ochotę na deser, ale dostarczy Ci ogromnej ilości dobroczynnych i zbawiennych dla Twojego organizmu elementów.

Wystarczy pięć prostych składników i godzina cierpliwości, by wywołać uśmiech na swojej twarzy, a także radość bliskich, gdy zaserwujesz im te pyszności. Jeśli jesteś na diecie lub po prostu dbasz o szczupłą sylwetkę, nie musisz sobie odmawiać przyjemności. Nasz przepis na ciasto nie tylko jest pyszny – może stanowić pełnowartościowy posiłek w każdej chwili. Bo zdrowa dieta nie musi być pozbawiona deseru. 

Na co więc jeszcze czekasz? Wypróbuj nasz wyjątkowy przepis z kaszy jaglanej, ciasto z borówkami – deser, który bezsprzecznie możemy nazwać ciastem jaglanym fit!

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło