Czas oczekiwania na wysyłkę wynosi obecnie do 3 dni roboczych.

Jaka sól jest najzdrowsza? Top 4 rodzaje

Jaka sól jest najzdrowsza? Top 4 rodzaje

Obecne spożycie soli znacznie przekracza zalecane dawki i jej przyjmowanie powinno być mocno ograniczone. Nie dotyczy to jednak wszystkich soli. Warto zatem wiedzieć, jaka jest najzdrowsza sól i których soli warto używać, a których unikać.

Jaka sól jest najzdrowsza?

Zalecana bezpieczna dawka soli to około 5 g dziennie. Taka ilość odpowiada mniej więcej jednej łyżeczce do herbaty. Ograniczając spożycie do takiej wartości, jesteśmy w stanie czerpać wszelkie korzyści z przyjmowania soli.

Problemem jest jednak sól, która jako środek konserwujący obecna jest w większości produktów kupowanych w sklepach. To sprawia, że finalnie dostarczamy jej do organizmu znacznie więcej, niż powinniśmy, i przez to narażamy się na szereg poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, udary, a nawet osteoporoza.

Z drugiej strony sól jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także za kondycję układu nerwowego i mięśniowego. Oznacza to, że jej niedobory również są niepożądane, chociaż ze względu na wykorzystanie soli na masową skalę, raczej nam nie grożą.

A czym właściwie jest popularna sól? Najogólniej to związek chlorku sodu oraz różnych pierwiastków i minerałów, których rodzaj i ilość będzie się różnić w zależności od miejsca i sposobu pozyskiwania. Z tego względu możemy wyróżnić sole wartościowe, nieoczyszczone, z dużą ilością minerałów oraz sole niskiej jakości, wyjałowione i pozbawione cennych pierwiastków. Często jest w nich obecna również chemia w postaci antyzbrylaczy.

Co za tym idzie, naszą uwagę powinniśmy kierować w stronę soli kamiennych i morskich. Szczególnie te pierwsze są tutaj godne polecenia, a ma to związek z faktem postępującego zanieczyszczenia środowiska. Poniżej podajemy przykłady 4 najzdrowszych soli, które powinny znaleźć się w Twoim domu.

1.    Jaka sól najzdrowsza? Prawdopodobnie sól himalajska.

Uznaje się ją za najzdrowszą z dwóch powodów. Po pierwsze: jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwana jest w Himalajach – jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych terenów na naszej planecie. Złoża, z których jest wykopywana, powstały kilkaset milionów lat temu, więc sól sama w sobie jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń oraz metali ciężkich.

Po drugie: sól himalajska nie jest oczyszczana chemicznie i nie dodaje się do niej żadnych środków przeciwzbrylających. Oznacza to, że znajdziemy w niej pełen wachlarz pierwiastków: wapń, selen, cynk, mangan oraz żelazo, które odpowiada za różową barwę soli himalajskiej. Zawiera w sobie również mniej sodu w porównaniu do soli kuchennej, co dodatkowo jest jej dużą zaletą.

Wartymi wspomnienia są również metody i miejsce wydobywania soli himalajskiej. Krajem pochodzenia oryginalnej soli himalajskiej jest najczęściej Pakistan, gdzie wykopywana jest na głębokości około 500 m. Do dzisiaj przy procesie pozyskiwania nie są używane środki wybuchowe, a całą pracę wykonuje się ręcznie.

2.    Cudze chwalicie, swego nie znacie – sól kłodawska

„Polacy nie gęsi i swoją sól mają”. Ta parafraza znanego porzekadła idealnie pasuje do soli kłodawskiej. Jak sama nazwa wskazuje, sól ta pozyskiwana jest w Kłodawie w centralnej Polsce. Jest to naturalna sól kamienna, której znakiem rozpoznawczym jest duża zawartość jodu – największa wśród wszystkich soli. Co więcej, podobnie jak w przypadku soli himalajskiej, jest solą nierafinowaną i nie zawiera antyzbrylaczy. Zamiast tego w jej składzie, prócz wspomnianego jodu, znajdziemy również cynk, magnez i żelazo.

Jej barwa może być różowa, ale też szara, a nawet niebieska. Wszystkie kolory mają oczywiście związek z zawartością poszczególnych minerałów, które są obecne w składzie soli kłodawskiej.

Na rynku sól kłodawska dostępna jest w wersjach jodowanej i niejodowanej. Dla wielu osób może być to mylące – sól z tak dużą zawartością jodu jest dodatkowo jodowana? Tak, ale wynika to tylko z obowiązujących przepisów, które nakazują taki proces dla opakowań mniejszych niż 1 kg.

3.    Sól z głębin – sól morska

Obok soli kopalnych jest to najbardziej godna polecenia sól. Część osób uważa ją za najzdrowszą. Pozyskiwana jest przez odparowanie wody morskiej. W trakcie tego procesu powstaje osad, będący de facto solą, który następnie jest zbierany.  Największymi zaletami soli morskiej jest obniżona zawartość sodu w porównaniu do soli kuchennej, a także większa ilość składników mineralnych i pierwiastków.

Warto podkreślić, że sól morska cechuje się nieco bardziej intensywnym smakiem, a co za tym idzie, można użyć jej mniej i uzyskać taki sam efekt. Kolor soli morskiej jest ciemniejszy niż soli kuchennej, wpada w szary i wygląda trochę jakby sól była „brudna”.

Niestety mimo swoich zalet, sól morska ma również pewne wady. Chodzi głównie o miejsce, w którym jest zbierana. Nie jest tajemnicą, że stan zanieczyszczenia wód, zarówno słodkich, jak i słonych, z roku na rok się pogarsza. Do mórz trafia przecież woda z rzek, a z nią ścieki (przemysłowe i komunalne) oraz resztki nawozów z pól. To powinno wzbudzić naszą czujność.

Decydując się na zakup soli morskiej, zwróć uwagę na miejsce pochodzenia. Im mniej uprzemysłowiony kraj, tym lepiej. Warto pamiętać, że nigdzie nie znajdziemy soli morskiej pochodzącej z Polski – Bałtyk nie jest wystarczająco słonym morzem, by było to opłacalne.

4.    Sól Epsom – jaka najlepsza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka sól jest najzdrowsza, mając na myśli rodzaj soli spożywczej. Dostępne są jednak również sole przeznaczone do użytku zewnętrznego. Jedną z nich jest sól gorzka, znana również jako sól Epsom. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej, nie wykorzystamy jej w kuchni, ale za to świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie nie tylko dodamy ją do gorącej kąpieli, ale również do kremów czy szamponów.

Jakie są największe zalety soli Epsom? To zdradza już sama nazwa chemiczna, czyli siarczan magnezu. Zawartość tych dwóch pierwiastków – magnezu i siarki – sprawia, że stosowanie soli wpływa korzystnie na poprawę kondycji naszego organizmu. Lepsza regeneracja, oczyszczenie organizmu z metali ciężkich, a także działanie przeciwzapalne i ulga przy dolegliwościach związanych ze stawami i mięśniami – to wszystko można osiągnąć dzięki zażywaniu kąpieli solankowych. Na tym jednak zalety soli Epsom się nie kończą.

Możemy jej używać również we własnoręcznie tworzonych kosmetykach lub dodawać szczyptę do tych, które kupujemy w sklepie. Sól Epsom wpłynie pozytywnie szczególnie na skórę – działa antybakteryjnie, więc pomoże w walce z trądzikiem i zmniejszy łojotok. Dodatkowo dzięki cechom przeciwłupieżowym oraz stymulacji skóry na głowie zwiększy się gęstość oraz miękkość włosów. To kolejna zaleta, jaką ma sól Epsom. Jaka najlepsza? Oczywiście oryginalna i kupowana u sprawdzonych sprzedawców, jak Naturalnie Zdrowe.

Która sól jest najzdrowsza?

Spożycie każdej soli powinno się mocno ograniczać. Niestety używanie soli na skalę przemysłową znacznie zawyża dawki uznawane za dopuszczalne. Mając to na względzie, nie ma czegoś takiego jak zdrowa sól i odpowiedź na pytanie: „Jaka jest najzdrowsza sól?” nie istnieje. Możemy jednak wziąć pod uwagę zawartość minerałów oraz czystość i tutaj różnice są już ewidentne.

Na pewno warto unikać soli przetworzonych, zawierających zbędną chemię, czyli powszechnie dostępnych soli warzonych. A która sól jest najzdrowsza? Decydujmy się na sole kamienne, jak sól himalajska, i pamiętajmy o kontrolowaniu ilości, a nie będziemy musieli się martwić o zdrowie ani o skład i czystość.

< Wróć do bloga Następny wpis >

Skomentuj

*
**Mail nie będzie opublikowany
*Adres url wraz z http://
*
Produkt dodany do porównania