Jaka sól jest najzdrowsza? Top 5 rodzaje

 –  NaturalnieZdrowe.pl  02/06/2020 22:34:32     Zdrowa żywność    Komentarze 3

Obecne spożycie soli znacznie przekracza zalecane dawki i warto ograniczyć spożycie soli. Nie dotyczy to jednak wszystkich soli. Warto zatem wiedzieć, jaka jest najzdrowsza sól i których soli warto używać, a których unikać.

Ile soli jeść dziennie?

Instytut Żywności i Żywienia przekazuje, że zalecana bezpieczna dawka soli to około 5 g dziennie. Taka ilość odpowiada mniej więcej jednej łyżeczce do herbaty. Ograniczając spożycie do takiej wartości, jesteśmy w stanie czerpać wszelkie korzyści z przyjmowania soli. Pamiętajmy jednak, aby całkowicie nie ograniczać soli, gdyż sód jest niezbędny dla naszego organizmu. 

Problemem jest jednak zastosowanie soli kuchennej do gotowych produktów. Jako środek konserwujący sól obecna jest w dużych ilościach w przemyśle spożywczym. W większości produktów spożywczych kupowanych w sklepach tj. wędliny, sery, pieczywo, słodycze. W żywności przetworzonej znajdziemy duże ilości ukrytej soli, dlatego ważne jest, aby wybierać produkty świeże i ekologiczne lub nie solić dodatkowo potraw. Finalnie dostarczamy do organizmu znacznie więcej soli, niż powinniśmy. Nadmiar soli w diecie, może być przyczyną szeregu poważnych schorzeń, takich jak zbyt wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca, udary, a nawet osteoporoza.

Z drugiej strony sól jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także za kondycję układu nerwowego i mięśniowego. Oznacza to, że jej niedobory również są niepożądane, chociaż ze względu na wykorzystanie soli na masową skalę, raczej nam nie grożą.

Jaka sól jest najzdrowsza?

A czym właściwie jest popularna sól spożywcza? Najogólniej to związek chlorku sodu oraz różnych pierwiastków i minerałów, których rodzaj i ilość będzie się różnić w zależności od miejsca i sposobu pozyskiwania. Z tego względu możemy wyróżnić sole wartościowe, nieoczyszczone, z dużą ilością minerałów oraz sole niskiej jakości, wyjałowione i pozbawione cennych pierwiastków. Często jest w nich obecna również chemia w postaci antyzbrylaczy.

Co za tym idzie, naszą uwagę powinniśmy kierować w stronę soli kamiennej i morskich. Szczególnie te pierwsze są tutaj godne polecenia, a ma to związek z faktem postępującego zanieczyszczenia środowiska. Poniżej podajemy przykłady 5 najzdrowszych soli, które powinny znaleźć się w Twoim domu.

sól himalajska

Rodzaje soli - Jaką sól wybrać? 

1.    Jaka sól najzdrowsza? Prawdopodobnie sól himalajska.

Sól himalajska uznawana jest za najzdrowszą z dwóch powodów. Po pierwsze: jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwana jest w Himalajach – jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych terenów na naszej planecie.  Złoża, z których wydobywa się sól himalajską, powstały kilkaset milionów lat temu, więc sól sama w sobie jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń oraz metali ciężkich.

Po drugie: sól himalajska nie jest oczyszczana chemicznie i nie dodaje się do niej żadnych środków przeciwzbrylających. Oznacza to, że znajdziemy w niej pełen wachlarz ważnych dla organizmu pierwiastków: wapń, selen, cynk, mangan oraz żelazo, które odpowiada za różową barwę soli himalajskiej. Sól himalajska zawiera w sobie również mniej sodu w porównaniu do soli kuchennej, co dodatkowo jest jej dużą zaletą.

Wartymi wspomnienia są również metody i miejsce wydobywania soli himalajskiej. Krajem pochodzenia oryginalnej soli himalajskiej jest najczęściej Pakistan, gdzie wykopywana jest na głębokości około 500 m. Do dzisiaj przy procesie pozyskiwania nie są używane środki wybuchowe, a całą pracę wykonuje się ręcznie.

2.    Cudze chwalicie, swego nie znacie – sól kłodawska

„Polacy nie gęsi i swoją sól mają”. Ta parafraza znanego porzekadła idealnie pasuje do soli kłodawskiej. Jak sama nazwa wskazuje, ta polska sól wydobywana jest w Kłodawie. Jest to naturalna sól kamienna, której znakiem rozpoznawczym jest duża zawartość jodu – największa wśród wszystkich soli. Co więcej, podobnie jak w przypadku soli himalajskiej, jest solą nierafinowaną i nie zawiera przeciwzbrylaczy. Ta niejodowana sól kamienna, to bogactwo składników mineralnych, w jej składzie, prócz wspomnianego jodu, znajdziemy również cynk, magnez i żelazo.

Ta sól kamienna może być różowa, ale też szara, a nawet niebieska. Wszystkie kolory mają oczywiście związek z zawartością poszczególnych minerałów, które są obecne w składzie soli kłodawskiej.

Na rynku sól kłodawska dostępna jest w wersjach jodowanej i niejodowanej. Dla wielu osób może być to mylące – sól z tak dużą zawartością jodu jest dodatkowo jodowana? Tak, ale wynika to tylko z obowiązujących przepisów, które nakazują taki proces dla opakowań mniejszych niż 1 kg.

drobna, różowa sól

3.    Sól z głębin – sól morska

Obok soli kopalnych, sól morska jest najbardziej godna polecenia. Część osób uważa, że sól morska jest najzdrowsza. Pozyskiwana jest przez odparowywanie wody morskiej. W trakcie tego procesu powstaje osad, będący de facto solą, który następnie jest zbierany. Największymi zaletami soli morskiej jest obniżona zawartość sodu w porównaniu do soli kuchennej, a także większa ilość składników mineralnych i pierwiastków.

Warto podkreślić, że sól morska cechuje się nieco bardziej intensywnym smakiem, a co za tym idzie, można użyć jej mniej i uzyskać taki sam efekt. Kolor soli morskiej jest ciemniejszy niż soli kuchennej, wpada w szary i wygląda trochę jakby sól była „brudna”. Sól morska może być mniej zmielona i występować w większych kryształkach niż sól kuchenna.

Niestety mimo swoich zalet, sól morska ma również pewne wady. Chodzi głównie o miejsce, w którym jest zbierana. Nie jest tajemnicą, że stan zanieczyszczenia wód, zarówno słodkich, jak i słonych, z roku na rok się pogarsza. Do mórz trafia przecież woda z rzek, a z nią ścieki (przemysłowe i komunalne) oraz resztki nawozów z pól. To powinno wzbudzić naszą czujność.

Decydując się na zakup soli morskiej, zwróć uwagę na miejsce pochodzenia. Im mniej uprzemysłowiony kraj, tym lepiej. Warto pamiętać, że nigdzie nie znajdziemy soli morskiej pochodzącej z Polski – Bałtyk nie jest wystarczająco słonym morzem, by było to opłacalne.

4.    Sól Epsom – jaka najlepsza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka sól jest najzdrowsza, mając na myśli rodzaj soli spożywczej. Dostępne są jednak również sole przeznaczone do użytku zewnętrznego. Jedną z nich jest sól gorzka, znana również jako sól Epsom. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej nie wykorzystamy jej w kuchni, ale za to świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie nie tylko dodamy ją do gorącej kąpieli, ale również do kremów czy szamponów.

Jakie są największe zalety soli Epsom? To zdradza już sama nazwa chemiczna, czyli siarczan magnezu. Zawartość tych dwóch pierwiastków – magnezu i siarki – sprawia, że stosowanie soli przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepsza regeneracja, oczyszczenie organizmu z metali ciężkich, a także działanie przeciwzapalne i ulga przy dolegliwościach związanych ze stawami i mięśniami – to wszystko można osiągnąć dzięki zażywaniu kąpieli solankowych. Na tym jednak zalety soli Epsom się nie kończą.

Możemy jej używać również we własnoręcznie tworzonych kosmetykach lub dodawać szczyptę do tych, które kupujemy w sklepie. Sól Epsom wpłynie pozytywnie szczególnie na skórę – działa antybakteryjnie, więc pomoże w walce z trądzikiem i zmniejszy łojotok. Dodatkowo dzięki cechom przeciwłupieżowym oraz stymulacji skóry na głowie zwiększa się gęstość oraz miękkość włosów. To kolejna zaleta, jaką ma sól Epsom. Jaka najlepsza? Oczywiście oryginalna i kupowana u sprawdzonych sprzedawców, jak Naturalnie Zdrowe.

5. Sól Kala Namak

Spośród wyżej wymienionych rodzajów soli, sól Kala Namak jest najbardziej oryginalną propozycją. Ta sól jest nazywana również czarną solą, to specyficzny rodzaj soli mineralnej pochodzącej z regionów Azji Południowej. Jej kryształy mają różne odcienie, jednak przyjmuje kolory najczęściej szare, różowe, fioletowe. Sól Kala Namak jest wydobywana w postaci kamiennej, a następnie przetwarzana. Interesujący jest smak tej soli. Jest to sól wędzona o aromacie przypominającym świeżo wędzone potrawy. Ta sól jest ceniona przez wegan i wegetarian dzięki swojemu "jajecznemu" smakowi. Oprócz tego jest często dodawana do potraw orientalnych, aby nadać wyrazistego smaku. Oczywiście ta sól ma właściwości lecznicze, pomaga w trawieniu.

Sól kuchenna nie taka zdrowa

Tradycyjna biała sól kuchenna dostępna w każdym sklepie spożywczym to niemal czysty chlorek sodu. To sól oczyszczona, czyli pozbawiona cennych składników mineralnych, dodatkowo zwykle rafinowana. Często określana również jako sól warzona, powstaje poprzez odparowanie wodnego roztworu soli kamiennej. Taka sól zwykle zawiera substancje przeciwzbrylające. Sól kuchenna ma właściwości konserwujące i jest tania w porównaniu do innych rodzajów soli.

Sól jodowana czy niejodowana? 

W zależności od preferencji do solenia potraw możemy wybrać sól jodowaną lub niejodowaną. Obowiązek jodowania soli kuchennej wprowadzono w niektórych krajach, celem zapobiegania chorobom tarczycy, w szczególności niedoczynności.

Która sól jest najzdrowsza?

Spożycie każdej soli powinno się mocno ograniczać. Niestety używanie soli na skalę przemysłową znacznie zawyża dawki uznawane za dopuszczalne. Mając to na względzie, nie ma czegoś takiego jak zdrowa sól i odpowiedź na pytanie: „Jaka jest najzdrowsza sól?” nie istnieje. Możemy jednak wziąć pod uwagę zawartość minerałów oraz czystość i tutaj różnice są już ewidentne. Im ciemniejszy kolor soli, tym większa ilość pierwiastków śladowych, ale także zanieczyszczeń.

Jaką sól wybrać?

Na pewno warto unikać soli przetworzonych, zawierających zbędną chemię, czyli powszechnie dostępnych soli warzonych. Zdrowszą alternatywą soli będą przyprawy. A która sól jest najzdrowsza? Decydujmy się na sole kamienne, jak sól himalajska, i pamiętajmy o kontrolowaniu ilości, a nie będziemy musieli się martwić o zdrowie ani o skład i czystość. Należy pamiętać, że nadmiar soli może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby układu sercowego. Sól sodowo potasowa nie jest wskazana dla osób z niewydolnością nerek i dla osób starszych. W naszej diecie mogą znaleźć się produkty, które już posiadają spore ilości soli jak np. ryby, jaja, nabiał.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

3 Komentarze

  • Avatar
   Grzegorz

   Skoro już taki portal się wypowiada to może warto byłoby być precyzyjnym-> "Uznaje się ją za najzdrowszą z dwóch powodów. Po pierwsze: jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwana jest w Himalajach – jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych terenów na naszej planecie" - nie w Himalajach a 200km dalej (co jest dalej między wierszami wspomniane, ale zakłamuje obraz pochodzenia). No i można byłoby wspomnieć, że ten wachlarz pierwiastków jest zupełnie bez znaczenia, chyba , że ktoś zje od razu kilogram tej soli.

   lut 24, 2021
  • Avatar
   Ann

   Jeżeli sól to tylko kamienna \"nasza\" czyli kłodawska lub bocheńska. A sól tzw. \"himalajska\" barwiona czymś, z jakichś nieznanych źródeł, zwykły chwyt marketingowy. Morską sól omijamy z daleka. Pozdrawiam serdecznie. Ketoza:)

   paź 26, 2021
  • Avatar
   Leo

   Nie polecam stosowanie dużych ilości soli. Prawidłowa dieta powinna opierać się na tym co jest zawarte w zdrowej żywności. Warzywa powinny być podstawą prawidłowej diety - najlepiej na parze lub surowe bez soli!

   maj 12, 2022

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
 • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło