Słód jęczmienny a laktacja

   11/22/2017 09:24:14     Zdrowie i uroda    Komentarze 2
Słód jęczmienny a laktacja

Jak wskazują badania, z problemem niedoboru pokarmu boryka się ponad jedna trzecia młodych matek. Jednym ze sposobów poprawy laktacji jest dobrze zbilansowana dieta, z odpowiednią ilością naturalnych galaktogogów, czyli substancji mlekopędnych.

Przejdź do następnych akapitów:

Mleko matki to jedyny całkowicie naturalny, pozbawiony efektów ubocznych sposób odżywiania noworodków i niemowląt, całkowicie zaspokajający ich potrzeby do ok. 6 miesiąca życia. Jego walorów odżywczych nie zastąpi nawet najlepsza mieszanka bazująca na mleku krowim.

„Z badań wynika, że dzieci od urodzenia karmione piersią unikają wielu nieprawidłowości w okresie noworodkowym, głównie infekcji. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko występowania otyłości, miażdżycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu II. Wpływa na odporność, zmniejsza ryzyko infekcji, stymuluje inteligencję, tworzy silną więź między mamą, zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej” - wylicza dr n. med. Krzysztof Kamiński, specjalista ginekolog-położnik z Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii UM w Lublinie

Według badania z 2014 r. około 36% kobiet zrezygnowało z karmienia piersią z powodu braku lub niewystarczającej ilości pokarmu.

Słód jęczmienny – naturalny produkt mlekopędny

Jednym z istotnych czynników, wpływających na ilość powstającego w piersiach mleka jest sposób odżywiania się matki karmiącej. Właściwie skomponowana dieta szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza w przypadkach nietypowych, takich jak przedwczesny poród, stan po cięciu cesarskim czy kryzys laktacyjny – niedobór mleka w piersiach, którego przyczynami mogą być m.in. zmiany hormonalne, przemęczenie i stres. Dla pobudzenia i utrzymania właściwego poziomu laktacji zaleca się stosowanie zbilansowanej diety, będącej źródłem:

- węglowodanów złożonych (kasze, pieczywo razowe, makarony, ryż, warzywa)

- wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, orzechy, ryby morskie)

- białek pochodzenia zwierzęcego (mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych)

- witamin i składników mineralnych (produkty zbożowe, nabiał, owoce i warzywa)

Prawidłowo skomponowana dieta może przyczynić się do tego, że karmienie piersią będzie satysfakcjonującym okresem, nie naruszającym dobrostanu fizycznego ani psychicznego kobiety.

Szczególną grupą produktów - zalecanych matkom mającym problemy z laktacją są tzw. galaktogogi, czyli substancje mlekopędne. Zalicza się do nich słód jęczmienny – produkt znany i stosowany od pokoleń.

Słód jęczmienny to skiełkowane i ususzone w kontrolowanych warunkach ziarno jęczmienia, znajdujące szerokie zastosowanie w browarnictwie i piekarstwie. Jest w pełni naturalnym, bogatym źródłem łatwo przyswajalnych cukrów złożonych (polisacharydów), witamin z grupy B, sodu, potasu, wapnia oraz fosforu. Wykazuje właściwości energetyzujące i pobudzające siły witalne organizmu.

Zawarty w słodzie jęczmiennym polisacharyd o nazwie betaglukan oddziałuje na komórki przysadki mózgowej (laktotropy), pobudzając syntezę prolaktyny - hormonu regulującego produkcję mleka, szczególnie w początkowym okresie laktacji.

W przeciwieństwie do innych, podobnie działających, związków pochodzenia roślinnego słód jęczmienny nie wykazuje żadnych efektów ubocznych. Bezpieczeństwo i zasadność jego stosowania (poza przypadkami osób chorych na celiakię i cukrzycę) potwierdzają m.in. eksperci LLLI (La Leche League – międzynarodowej organizacji promującej karmienie piersią) oraz LactMed – międzynarodowa baza danych nt. leków i substancji mogących oddziaływać na matki karmiące (toxnet.nlm.nih.gov).

Słód jęczmienny, dostępny w postaci proszku lub syropu, warto spożywać ok. 30-60 minut przed planowanym karmieniem – tyle czasu potrzebuje organizm, aby doszło do wyrzutu prolaktyny i wywołania efektu wsparcia laktacji.

Źródła:

 1. 1. Borszewska-Kornacka M.K., Rachtan-Janicka J., Wesołowska A., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, W: „Standardy Medyczne” [online] nr 3, 2013. [dostęp: 26.05.2020]. Dostęp w Internecie: http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf.
 2. 2. Wierzejska R., Dieta matki karmiącej, W: „Banki mleka w Polsce. Funkcjonowanie w podmiotach leczniczych – idea i praktyka” [online] Bank Mleka, s.109. [dostęp: 26.05.2020]. Dostęp w Internecie: http://bankmleka.pl/userfiles/files/bank%20mleka_monografia.pdf#page=109.
 3. 3. Mennella J., Alcohol’s Effect on Lactation, W: „Alcohol Res Health” [online] 2001, 25(3), s. 230-234. [dostęp: 26.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6707164/.
 4. 4. Lewicka K., Dieta matki karmiącej – fakty i mity dotyczące sposobu odżywiania w okresie laktacji [online] Poznan, University of Medical Sciences [dostęp: 26.05.2020]. Dostęp w Internecie: http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2019/3/312_3_73_2019.pdf.

2Komentarze

  • Avatar
   Karol

   Przy pierwszym dziecku pokarmu miałam zbyt mało, zaczęłam dokarmiać Syna butelką i została sama butelka. Przy drugim maleństwie dużo poczytałam o metodach wsparcia laktacji i krótko po porodzie zaczęłam pić lactosan mama, bo ma właśnie słód jęczmienny i jęczmienny beta-glukan. Piłam też dużo wody, starałam się nie stresować i często przystawiać Córkę do piersi, co dało 10 miesięcy spokojnego kp.

  • Avatar
   Ania

   Genialny produkt na laktacje, stosuje 2lyzki dziennie. Rozpuszczam w odrobinie cieplej wody, po 3 dniach mam znaczny wzrost pokarmu, znane na rynky produktu mi nie pomogly, slod jest strzalem w 10. Polecam !

 • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło