Zamówienia wysyłamy w terminie do 3 dni roboczych.

UWAGA! Ze względu na stan epidemiczny w kraju - brak możliwości płatności gotówką przy odbiorach osobistych w siedzibie firmy!

Kozieradka - właściwości, które Cię zaskoczą!

Kozieradka - właściwości, które Cię zaskoczą!

Kozieradka to roślina lecznicza i zioło wywodzące się z południa Europy, a obecnie spotykane również w Polsce. Jakie ma właściwości i kiedy możemy użyć jej w kuchni?

Co to jest kozieradka pospolita? Znana też jako kozieradka lekarska albo boże trawka to roślina jednoroczna, której wywodzi się z rejonu basenu Morza Śródziemnego. O ile obecnie kozieradka jest też obecna u nas, to takie miejsce pochodzenia poniekąd tłumaczy łacińską nazwę rośliny, którą można przetłumaczyć jako „greckie siano”. Wizualnie jest to roślina podobna do popularnej koniczyny, posiada też charakterystyczny i mało przyjemny, specyficzny zapach co ma też odzwierciedlenie podczas używania tego zioła w kuchni. Głównym powodem, dla którego uprawia się i suszy kozieradkę są jej nasiona - źródło jej pro zdrowotnych właściwości.

kozieradka liscie

Kozieradka – właściwości zdrowotne

Nasiona kozieradki w dużej części to substancje śluzowe składające się z przede wszystkim z galaktomannanów, które odgrywają dużą rolę w zapobieganiu wzrostowi poziomu insuliny we krwi po spożytych posiłkach. Oprócz tego w nasionach znajdziemy również sporo białka, tłuszczy, a także witamin (C, B6 i A), minerałów (wapń, żelazo i magnez) oraz substancji jak flawonoidy czy lecytyna. Wspomniana regulacja poziomu insuliny to nie jedyna rzecz, na którą wpływa spożycie kozieradki. Włączenie tej rośliny do jadłospisu pozwala uzyskać wiele korzyści, szczególnie jeśli zachodzi potrzeba ochrony i wsparcia procesu trawienia i układu pokarmowego. Kozieradka jest odpowiedzialna za zwiększenie wydzielania się soków i enzymów trawiennych. Stymulacja zaczyna się już na samym początku, czyli w jamie ustnej, gdzie wytwarzana jest ślina. Jak wiadomo, proces trawienia zaczyna się już w czasie gryzienia pokarmu, a ślina rozpoczyna procesy, które następnie kontynuowane są w dalszych etapach. Po trafieniu treści do żołądka następuje z kolei nasilenie wydzielania się soku żołądkowego, a także tego produkowanego przez trzustkę. W efekcie zwiększenia podaży tych enzymów poprawiona jest przyswajalność i trawienie pożywienia. Kozieradka wpływa również na poziom cholesterolu LDL, a także cukru we krwi. Dodatkowo wpływa też osłonowo na układ pokarmowy. Dotyczy to nie tylko ścianek żołądka, ale również wątroby, którą chroni przed wchłanianiem i działaniem toksyn. Poza tym, dzięki obecności flawonoidów uszczelnia naczynia krwionośne, co ma niebagatelne znaczenie przy chorobach jelit typu hemoroidy i wrzody. Szybsza regeneracja błony śluzowej łagodzi objawy i skraca czas leczenia. Reguluje dodatkowo cykl wypróżnień.

Kozieradka – do czego jeszcze?

Wbrew pozorom korzystny wpływ na kondycję i funkcjonowanie układu pokarmowego to nie koniec zalet kozieradki. Dzięki dużej zawartości pierwiastków jak selen czy krzem roślina wzmacnia i poprawia kondycję zniszczonych włosów. Zapobiega też ich nadmiernemu wypadaniu. Przy okazji włosów warto również wspomnieć o korzyściach, jakie można uzyskać przy aplikacji kozieradki na skórę. Zastosowanie zewnętrzne na cerę pozwoli w przypadku takich dolegliwości jak zapalenie skóry albo czyraki.Inną godną odnotowania zaletą kozieradki są jej właściwości antybiotyczne. Wyciągi z nasion potrafi usuwać drobnoustroje chorobotwórcze, a także zwalczać niebezpieczne bakterie salmonelli, gronkowca czy pałeczek okrężnicy, które są odpowiedzialne za wiele groźnych schorzeń skutkujących bardzo poważnymi powikłaniami.

kozieradka ziarno

Kozieradka – burza hormonów

Na osobny akapit zasługuje wpływ, jaki kozieradka wywiera na hormony zarówno męskie, jak i żeńskie. W pierwszym przypadku roślina wspiera produkcję najważniejszego hormonu męskiego, czyli testosteronu. Co za tym idzie, sprzyja budowaniu masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Kozieradka jest przez to często spotykana w składzie suplementów dla osób aktywnych fizycznie i uprawiających sporty siłowe. W przypadku kobiet też możemy mówić o bardzo korzystnym wpływie na wygląd i zdrowie. Dzięki obecności fitoestrogenu, który jest zamiennikiem estrogenu, czyli podstawowego hormonu żeńskiego, kozieradka ma duże znaczenie dla szeroko pojętej kobiecości. Przede wszystkim poprawia wygląd piersi – powiększa je i ujędrnia. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi, który jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Dodatkowo pobudza laktację w czasie karmienia, a także podnosi poziom libido. Ma też wpływ na wygląd skóry, która staje się gładsza i zdrowsza. Warto też zaznaczyć, że estrogen jest bezpośrednio odpowiedzialny za regularność cyklów miesiączkowych i płodność.Przy tej okazji warto też podkreślić, że przy spożywania kozieradki należy mieć na względzie efekty, jakie może przynieść przyjmowanie zbyt dużych ilości tej rośliny. Z powodu obecności izoflawonów w składzie kozieradki, sugerujemy zawczasu zaciągnąć opinii lekarza specjalisty.

Kozieradka – zastosowanie w kuchni

Prócz niewątpliwych zalet dla zdrowia, kozieradka to też ciekawy i oryginalny dodatek w naszej kuchni. Mimo wspomnianego już nieprzyjemnego i drażniącego zapachu często można spotkać się z obecnością kozieradki w różnego rodzaju serach, pieczywie, a nawet makaronach. Jest to też popularny składnik w kuchniach wschodnich, szczególnie indyjskiej. Często można natknąć się na potrawy typu curry, w których istotnym dodatkiem będą właśnie nasiona kozieradki. Można je stosować jednak również w formie sproszkowanej albo po przyprażeniu na patelni, a następnie mieszać z czymś słodkim jak dżem czy miód. W takiej postaci polecamy szczególnie osobom wracających do zdrowia po chorobie, a także chcącym przybrać na masie. Kozieradkę można stosować również zewnętrznie w formie okładów i w ten sposób niwelować stany zapalne skóry, ale również żylaki czy odleżyny. Wszystko dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Okłady wykonać można w prosty i szybki sposób: 100 g sproszkowanych nasion mieszamy z wodą i łyżeczką kwasu octowego, a następnie uzyskaną pastę ogrzewamy i nakładamy na opatrunek. Okład zmieniamy rano i wieczorem.

kozieradka kielki

Kozieradka – zaskakująca roślina

Kozieradka i jej nasiona to jedna z bardziej specyficznych ze znanych ziół. Nie można nie docenić korzyści płynących z jej stosowania, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Ochrona układu pokarmowego czy zdrowszy wygląd skóry to tylko niektóre zalety. Są jednak również pewne niedogodności. Przede wszystkim jest to wpływ na gospodarkę hormonalną, która ma duże znaczenie szczególnie w przypadku kobiet. Nie można również nie wspomnieć o mało przyjemnym smaku i zapachu. Co istotne, obecność nawet małych ilości kozieradki w diecie powoduje pojawienie się specyficznego zapachu w moczu i pocie, co może powodować poczucie dyskomfortu w niektórych sytuacjach. Z tego też powodu kozieradki nie stosuje się już w paszach dla bydła, gdzie zmieniała smak mleka. Warto mieć to na względzie i kontrolować ilości kozieradki w spożywanych posiłkach.

< Wróć do bloga Następny wpis >

Skomentuj

*
**Mail nie będzie opublikowany
*Adres url wraz z http://
*
Produkt dodany do porównania