Siemię lniane – właściwości, o których nie masz pojęcia!

 –  NaturalnieZdrowe.pl  04/15/2021 12:45:35     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Siemię lniane to jedno z najpopularniejszych superfoods. Prócz oczywistych i powszechnie znanych zalet, ma jednak kilka ukrytych asów w rękawie. 

Siemię lniane – małe jest zdrowe

Jeśli trzeba by było wymienić jeden z najlepszych i jednocześnie najtańszych suplementów diety to jest duża szansa, że siemię lniane znalazło by się w ścisłej czołówce. Siemię, czyli len pospolity dostępny w postaci małych ziarenek oraz w formie zmielonej, to nieoceniony sprzymierzeniec zdrowego sposobu odżywiania. Nic w tym dziwnego – jego skład to bogaty zestaw zdrowych tłuszczy, witamin, pierwiastków i przeciwutleniaczy. 

Większość osób kojarzy nasz rodzimy superfood głównie z tym, jak wpływa na prace układu trawiennego. Duża zawartość błonnika, który stanowi około 25% składu, nie tylko polepsza perystaltykę jelit, ale również działa korzystnie na florę bakteryjną. Reguluje cykl wypróżnień oraz pomaga w przypadku zaparć. Na co jeszcze pomaga siemię lniane? Zalet spożywania siemienia jest znacznie więcej, a prócz właściwości zielarskich siemię można też traktować jako produkt kosmetyczny. 

Siemię lniane na żołądek

Zdrowy układ trawienny to nie tylko sprawnie działające jelita i brak zaparć. Wiele problemów może być zlokalizowanych już na wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego – chociażby w żołądku. Siemię lniane dzięki swoim właściwościom może pomóc w przypadłościach takich jak wrzody żołądka czy bardziej powszechny refluks. W obu przypadkach siemię działa osłonowo na błonę śluzową zarówno przełyku jak i ścianek żołądka i dzięki temu redukuje odczuwany dyskomfort oraz nieprzyjemne pieczenie powodowane przez zgagę.

Siemię lniane na kaszel

Przy okazji gardła warto też wspomnieć, że siemię warto stosować również w okresie wzmożonych zachorowań i infekcji. Działa ono bowiem na dwa sposoby. Po pierwsze poprawia kondycję i sprawność układu pokarmowego, a jak wiadomo zdrowe jelita są kluczem do lepszej odporności. Po drugie siemię nawilża przełyk i pomaga w zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Dzięki temu łagodzi ból gardła oraz podrażnienia powodowane uporczywym kaszlem. 

Siemię lniane na nowotwory

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, siemię lniane to bogate źródło wielu witamin i związków prozdrowotnych. W kontekście nowotworów warto przytoczyć przede wszystkim witaminy C oraz E, a także obecność pokaźnej liczby antyoksydantów w postaci fitoestrogenów i lignanów. Spożywanie siemienia lnianego jest często polecane jako element profilaktyki antyrakowej. Dotyczy to w szczególności kobiet w okresie przekwitania i późniejszym, które chcą redukować zagrożenie wystąpienia zmian w piersiach czy jajnikach. Warto podkreślić, że lignany poprawiają również kondycję wątroby i działają na nią osłonowo. 

Siemię lniane na odchudzanie

Siemię lniane samo w sobie jest dość kaloryczne – w 100g znajduje się bowiem ponad 600 kcal - to więcej niż w tabliczce czekolady czy orzechach. Na szczęście ilość, którą zaleca się spożywać dziennie jest znacznie mniejsza, a dodatkowo bardziej istotna od kalorii jest ilość błonnika, którego jest około 25%. Oznacza to, że dodanie siemienia do posiłków nie tylko zapewni na dłużej poczucie sytości, ale również pozwoli ograniczyć apetyt. Ponadto obecność siemienia w jedzeniu obniża również indeks glikemiczny dania, a przez to stabilizuje we krwi poziom insuliny, która patrząc przez pryzmat odchudzania, jest hormonem grającym kluczową rolę. Jeśli dodamy do tego sprawnie działające jelita i lepszą przemianę materii to finalnie otrzymamy produkt, który pozwoli w krótkim czasie zobaczyć spadek wartości naszej wagi. 

Siemię lniane na włosy

Efekty ze stosowania siemienia lnianego nie muszą ograniczać się tylko do korzyści wewnątrz organizmu. Równie dobrze sprawdzi się w użytku zewnętrznym, a to przez swoje właściwości nawilżające. Siemię lniane jest bowiem świetnym materiałem na wszelkiego rodzaju maseczki nawilżające. Takie zalety szczególnie docenią osoby z suchymi i zniszczonymi włosami, ale również te które mają włosy przetłuszczające się, gdyż siemię zmniejsza ilość produkowanego sebum. Oczywiście dotyczy to nie tylko włosów. Siemię można stosować również na skórę czy paznokcie.

Siemię lniane na serce

Siemię lniane to w ponad 40% zdrowe tłuszcze, a wśród nich większość stanowią kwasy tłuszczowe omega-3. To oznacza, że mamy do czynienia z jednym z najbogatszych roślinnych źródeł tych kwasów. Kwasy omega-3 pozwalają na obniżenie poziomu trójglicerydów i wzmacniają najważniejszy z naszych mięśni, czyli serce. Dodatkowe obniżenie „złego” cholesterolu LDL to w tym momencie już tylko przysłowiowa wisienka na torcie. Obniżeniu ulega również ciśnienie tętnicze krwi, a także zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia różnych chorób układu krążenia, jak miażdżycy czy zakrzepicy. 

Jak stosować siemię lniane?

Siemię lniane możemy stosować w postaci zarówno ziaren jak i postaci zmielonej. Ziarna możemy dodawać do sałatek, razem z pestkami słonecznika czy dyni podczas wypieku domowego pieczywa albo jako posypka na kanapki. W formie zmielonej świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie jogurtu czy musli. Alternatywą może być również olej lniany, który rewelacyjnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba skorzystać z oleju na zimno – nie nadaje się on do smażenia. 

Warto podkreślić, że o ile siemię jest bardzo zdrowym dodatkiem, to należy kontrolować spożywane ilości. Jego nadmiar może prowadzić do odwodnienia dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej podaży wody. Zbyt duża ilość siemienia to także możliwość wystąpienia efektu przeczyszczającego czego skutkiem może być dodatkowa utrata elektrolitów spowodowana biegunką. Pamiętając jednak o sugerowanych dawkach, czyli około 1-2 łyżki dziennie, nie narazimy się na efekty uboczne i będziemy czerpać pełnię korzyści ze stosowania siemienia lnianego. 

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło