Sposób cud-MIÓD na włosy suche i zmęczoną cerę! Sprawdzone przepisy na maseczkę z miodem

 –  NaturalnieZdrowe.pl  04/28/2021 09:33:49     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Miód to jeden z najbardziej wartościowych i odżywczych produktów, jakie ludzie pozyskiwali już tysiące lat temu. Jego zalety można docenić nie tylko podczas spożycia, ale także w czasie stosowania zewnętrznego. 

łyzka miodu

Płynne złoto

O tym, że miód jest zdrowy, nikogo nie trzeba przekonywać. Substancja produkowana przez pszczoły pozyskiwana jest przez człowieka od zarania dziejów, a w czasach antycznych doskonale były już znane zarówno właściwości prozdrowotne, jak i kosmetyczne. Obecnie dostęp do miodów mamy przez cały rok i możemy czerpać z ich korzyści, kiedy tylko chcemy. Dodatkowo różnorodność w sklepach jest tak duża, że bez większych problemów jesteśmy w stanie nabyć również warianty niszowe, jak pochodzący z Nowej Zelandii i zyskujący coraz większą popularność miód manuka.  Miód to kopalnia witamin i minerałów, ale również duża różnorodność. Samych miodów pozyskiwanych w Polsce można wymienić co najmniej kilkanaście i każdy z nich posiada zastęp oddanych fanów. Miody różnią się nie tylko smakiem i właściwościami, ale również czasem zbiorów, barwą i konsystencją. Do najpopularniejszych rodzimych wariantów zaliczyć można miód lipowy, rzepakowy, gryczany czy wielokwiatowy. 

Miód - właściwości

Mówiąc, że coś jest miodem na serce mamy na myśli coś dla nas miłego i dobrego. W tym przypadku powiedzenie to możemy traktować również dosłownie. Okazuje się bowiem, że miód ma zbawienny wpływ nie tylko na nasz najważniejszy mięsień, ale również na kondycję całego układu krwionośnego. Poprawie ulega krążenie krwi, obniża się też ciśnienie. Stąd też szczególnie poleca się włączenie miodu do diety osób starszych zmagających się z chorobą wieńcową, a pozostali mogą traktować miód profilaktycznie. Wzmocnienie serca to oczywiście niejedyna zaleta miodu. Jako dodatek do posiłków wspiera procesy trawienne, a także pomaga oczyszczać organizm z różnego rodzaju toksyn. Szczególnie chodzi tutaj o codzienne używki jak kawa, tytoń i alkohol. Miód naturalny likwiduje również zaparcia i skraca dolegliwości podczas wystąpienia biegunek. To także bogate źródło potasu, fosforu, żelaza, wapnia, magnezu oraz witamin z grupy B łącznie z kwasem foliowym, oraz C. Miód to też idealny dodatek i wzmocnienie w okresach wzmożonych infekcji. Ten naturalny antybiotyk pozwala zwalczać powszechne przeziębienia czy infekcje gardła właśnie przez jego właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Zresztą już sama odporność organizmu powinna być odpowiednio wzmocniona - nie bez powodu miód to składnik najbardziej popularnego napoju leczniczego, czyli mleka, miodu i czosnku. Miód pomaga również w kojeniu nerwów i uzyskaniu dobrego snu, co jest podstawą leczenia podczas praktycznie każdej infekcji.

Miód na włosy i cerę

Miód prócz swoich niezaprzeczalnych zalet płynących ze spożywania może być też stosowany zewnętrznie. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju ran, chociaż najczęściej wymienia się oparzenia i odmrożenia. Miód nie tylko chroni przed bakteriami dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, ale aplikowany na skórę pozwala na lepszy i szybszy proces gojenia. Ma też działanie przeciwbólowe. Dzięki tym cechom regeneracyjnym miód od dawna był stosowany jako składnik różnego rodzaju specyfików i zabiegów upiększających. Mówi się, że Kleopatra zawdzięczała swoją legendarną urodę i piękną cerę właśnie kąpielom w miodzie i mleku. Miód świetnie odżywia tkanki, dodaje blasku oraz działa jako humektant. Oznacza to, że bardzo dobrze wiąże wodę i zapobiega jej utracie. A jak wiadomo odpowiednio nawilżona skóra i włosy to podstawa ich dobrego wyglądu i kondycji.  Miód znajdziemy w wielu maściach, kremach i odżywkach, które stosować można nie tylko na skórę. Miód na włosy? Zdecydowanie tak! Co istotne, wiele specyfików z dodatkiem miodu możemy bez problemu przygotować w domowym zaciszu. Kosmetyki zrobione w taki sposób nie tylko będą tańsze, ale przede wszystkim w 100% naturalne i bez dodatków zbędnej chemii.  Poniżej przedstawiamy kilka propozycji prostych i szybkich domowych maseczek do skóry i włosów.

Maseczka z miodu na włosy typu PEH

PEH to skrót oznaczający proteiny, emolienty oraz humektanty. O humektantach już wspomnieliśmy wcześniej, a pozostałe dwie składowe odpowiadają za budulec (proteiny) oraz otoczkę włosa (emolienty), która jest tożsama z gładkością i miękkością. Klucz do sukcesu, czyli pięknych i zadbanych włosów to w dużym skrócie osiągnięcie i utrzymanie równowagi między nimi. Warto zaznaczyć, że nie zawsze jest potrzeba stosowania maseczki PEH. Czasami może być to maseczka EH np. w przypadku, gdy włosy nie są zniszczone, ale za to suche i bez blasku. 

Składniki:

  • 2 łyżki oliwy
  • 1 jajko (całe)
  • 2 łyżki miodu
  1. Wszystkie składniki mieszamy w małym naczyniu.
  2. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nakładamy na włosy i zostawiamy na 30-45 minut.
  3. Opcjonalnie można włosy owinąć folią dla lepszego rezultatu. 
  4. Na koniec zmywamy włosy szamponem.

Maseczka z miodu na włosy typu EH

Jak sama nazwa wskazuje, ta maska pozbawiona jest protein, czyli „cegiełek” do budowy włosa. Ma na celu głównie nawilżyć włos i nadać mu blasku. Przeznaczona jest do włosów przesuszonych, matowych, również farbowanych. Tego typu zabiegi określa się mianem miodowania włosów. Do przygotowania maski potrzebny będzie oczywiście miód, najlepiej płynny (np. miód wielokwiatowy), oraz odżywka emolientowa. Rolę tej ostatniej może pełnić np. nafta kosmetyczna. Oba składniki mieszamy w proporcjach 1:1, a następnie nakładamy na włosy i zostawiamy na mniej więcej godzinę. Na koniec zmywamy całość pod ciepłą wodą z szamponem lub bez.

Krem na noc

Skoro już zadbaliśmy o włosy, to warto pod ręką mieć też krem na noc. Większość Pań używa go praktycznie codziennie, także warto wiedzieć w jaki sposób stworzyć proste, ale skuteczne nawilżenie na czas snu. Do jego przygotowania potrzebne będą tylko dwa składniki: miód oraz oliwa z oliwek. Łączymy je w proporcjach 1:1 i stosujemy tradycyjnie każdego dnia wieczorem. Warto przygotować sobie zawczasu odpowiedniej wielkości zamykany pojemnik. Żaden ze składników nie zepsuje się, ale zapobiegniemy wysychaniu kremu i dostawaniu się do środka różnych zanieczyszczeń.

Miodowa maseczka na trądzik

Trądzik to jeden z najpowszechniejszych problemów skórnych, z jakim zmaga się wiele osób. By skutecznie podjąć walkę z tą nieprzyjemną przypadłością, najlepiej postawić na sprawdzone i naturalne sposoby. Do pozbycia się niepożądanych zmian i rozjaśnienia cery warto wypróbować prostą maseczkę z jogurtem i dodatkiem miodu. 

Składniki:

  1. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i zalewamy niewielką ilością wrzątku.
  2. Po ostudzeniu mieszamy dokładnie do uzyskania jednolitej masy i nakładamy na twarz.
  3. Zostawiamy maseczkę na około kwadrans, a następnie zmywamy ją pod ciepłą wodą. 

Orzeźwiająca maseczka z miodu na twarz

Uniwersalna, odświeżająca maseczka z miodem do każdego typu cery. Do stosowania zarówno przez osoby starsze, jak i kobiety w młodym wieku. Szybka w przygotowaniu i pięknie pachnąca: orzeźwiający zapach pomarańczy miesza się ze słodyczą miodu – idealna na relaks w letnich miesiącach. 

Składniki:

  • 3 łyżki miodu
  • sok z jednej pomarańczy (75-100 ml)
  1. Wyciśnij sok z pomarańczy, a następnie delikatnie podgrzej w małym garnuszku. Gdy sok zrobi się ciepły, ale nie gorący, zdejmij z kuchenki. Następnie dodaj miód i dobrze wymieszaj – wyższa temperatura soku powinna znacznie ułatwić cały proces.
  2. Uzyskaną miksturę aplikuj na skórę twarzy oraz szyję i dekolt. W celu uniknięcia podrażnień omijaj obszar wokół oczu.
  3. Pozostaw na 20-30 minut, a następnie zmyj pod ciepłą wodą.
  4. Sok z cytrusów będzie naciągał skórę – dobrze jest na koniec posmarować twarz kremem.

Miód – wszechstronne lekarstwo

Miód to niezwykle cenny dodatek nie tylko do diety, ale również do zestawu domowych kosmetyków. Powszechna dostępność sprzyja stosowaniu go na co dzień, ale należy pamiętać, żeby zwracać pilną uwagę na jakość miodów, jakie kupujemy. Bez problemu można natknąć się na tanie produkty dostępne w każdej sieci dyskontów, które kuszą niską ceną, ale nie gwarantują akceptowalnej jakości surowca, który nie rzadko produkowany jest np. w Chinach. Dla pewności warto wybierać sprawdzonych dostawców, którzy posiadają naturalne miody pozyskiwane od lokalnych dostawców. Takie właśnie miody znajdują się w ofercie Naturalnie Zdrowe.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło