Do czego wykorzystać płatki ryżowe? Przepisy, które pokochasz!

 –  NaturalnieZdrowe.pl  05/14/2021 09:50:11     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Płatki ryżowe to zdobywająca coraz większą popularność alternatywa do płatków kukurydzianych. Czym dokładnie są i jak można wykorzystać je w kuchni? Sprawdźmy!

Azjatycki przysmak

Jak sama nazwa wskazuje, płatki ryżowe wytwarzane są z ryżu, a ten o ile uprawiany jest w wielu miejscach na świecie, to cała czołówka producentów znajduje się w Azji, szczególnie na Dalekim Wschodzie i wyspach Pacyfiku. Prym wiodą tutaj Chiny i Indie, dla których ze względu na olbrzymie zaludnienie, ryż odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii wyżywienia obywateli. I o ile ryżowi niewiele można zarzucić pod względem właściwości prozdrowotnych, to nie jest on zupełnie pozbawiony wad. A jedną z nich jest jego przygotowanie, które wymaga długiego czy nawet bardzo długiego gotowania. Zabiera to nie tylko czas, ale również energię. Płatki ryżowe są niejako wyjściem z tej sytuacji – pozwalają na krótszą i łatwiejszą obróbkę, a jednocześnie na zachowanie większej ilości wartości odżywczych. Za wszystko odpowiedzialny jest kilku etapowy proces produkcji, którego jednym z punktów jest między innymi gotowanie na parze, które pozwala zachować cenne składniki odżywcze. 

Miejscem pochodzenia płatków są kraje azjatyckie i w tamtejszych kuchniach spotkać można najwięcej sposobów wykorzystania. Nie oznacza to jednak, że są one obce i mało znane na naszym kontynencie. Popularność płatków ryżowych cały czas rośnie i choć często ogranicza się głównie do szybkich dań śniadaniowych czy podwieczorków na słodko to warto je wdrożyć do diety nie tylko ze względu na dużą wygodę. To świetna alternatywa dla płatków kukurydzianych, owsianki czy kaszy manny i spokojnie może być traktowana w niektórych przypadkach jako zdrowszy i bardziej odżywczy zamiennik.

Lekkie, odżywcze, bezglutenowe

Ryż jako jedno z nielicznych zbóż jest naturalnie bezglutenowe, a to oznacza, że również płatki z niego odznaczają się tą samą cechą. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kupiony produkt będzie faktycznie bezglutenowy, bo do zanieczyszczenia surowca może dojść na wielu etapach produkcji. Warto o tym pamiętać i szukać odpowiedniego symbolu przekreślonego kłosa na opakowaniach, ale osoby cierpiące na nietolerancje na pewno doskonale o tym wiedzą. 

Jakimi zaletami mogą się jeszcze poszczycić płatki ryżowe? Są przede wszystkim niskotłuszczowe i nie zawierają dużo błonnika. To sprawia, że są lekkostrawne i nie obciążają żołądka – można je podawać nawet niemowlakom. To także tłumaczy stosunkowo niską kaloryczność, bo na 100 g produktu przypada poniżej 350 kcal, które pochodzą głównie z dużej porcji węglowodanów. Wszystko to sprawia, że jest to produkt, który szczególnie powinien przypaść do gustu osobom aktywnym fizycznie i dbającym o smukłą i zdrową sylwetkę. 

To oczywiście nie koniec pozytywów, bo płatki ryżowe to również bogate źródło wielu witamin i minerałów. Na pewno warto tutaj wymienić pokaźne ilości żelaza, fosforu i potasu oraz witamin z grupy B oraz C. To sprawia, że urozmaicenie płatków ryżowych raptem kilkoma dodatkami pozwala szybko i łatwo przygotować zarówno obfity, jak i odżywczy posiłek. 

Płatki ryżowe w kuchni

Nie ma co ukrywać – płatki ryżowe kojarzą się głównie z prostymi daniami śniadaniowymi albo w najlepszym razie słodkimi deserkami, które możemy spożyć w ciągu dnia. I jest w tym sporo prawdy. Wynika to częściowo z podobieństwa do przysłowiowej „kaszki manny” i możliwości mieszania zarówno z mlekiem, jak i wodą. Ale dostępnych opcji jest więcej. Na myśl od razu mogą przyjść podstawowe dania śniadaniowe jak koktajle czy musli z jogurtem – dodatek płatków ryżowych pozwoli na urozmaicenie smaku i zwiększenie odżywczości, ale też zmniejszy obciążenie żołądka dzięki małej zawartości błonnika i tłuszczu. Płatki ryżowe mogą również wzbogacić różnego rodzaju desery i wypieki. 

Na początku wspomnieliśmy już, że płatki ryżowe to domena różnych kuchni azjatyckich. Wprawdzie trudno z tym polemizować, ale mimo wszystko postanowiliśmy pokazać, że jest to produkt bardzo uniwersalny, który bez problemu można zaadaptować na potrzeby rodzimych przepisów. 

Płatki ryżowe na mleku

Płatki na mleku – śniadaniowy klasyk. Popularność tego dania wynika przede wszystkim z jego prostoty i krótkiego czasu, jaki potrzeba na przyrządzenie. A rano nigdy nie można narzekać na jego nadmiar. Przygotowanie wraz z gotowaniem nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Poza tym ilość wariacji jest praktycznie nieskończona i ograniczona tylko naszą inwencją twórczą - każdy znajdzie pasujący mu idealny zestaw dodatków. 

Składniki:

  • 4 łyżki płatków ryżowych
  • 1 łyżka kakao
  • szklanka mleka
  • banan
  • garść ulubionych orzechów (ok. 50g)

1. Do garnka wlej mleko, wsyp płatki oraz kakao. Całość dobrze wymieszaj i zagotuj. 

2. Po zdjęciu z ognia przelej całość do talerza i odczekaj chwilę. Wszystko powinno delikatnie ostygnąć, a dodatkowo spęcznieć. W międzyczasie pokrój banana w plastry, można też pokruszyć orzechy na mniejsze kawałki, jeśli używamy większych odmian (np. włoskich)

3. Wrzuć owoc i orzechy do talerza i dobrze wymieszaj. 

Jak zrobić płatki ryżowe na mleku w inny sposób? Nic prostszego – zastąp nasze propozycje swoimi dodatkami! Naszym zdaniem świetnie komponują się również cynamon, miód i jabłko. Stosując takie zamienniki, zyskamy słodszy posiłek, przypominający trochę w smaku szarlotkę. Z naszej strony polecamy obie wersje – każda smakuje wyśmienicie!

Deser z płatkami i chia

To danie świetnie się sprawdza jako przekąska w ciągu dnia – drugie śniadanie albo podwieczorek. Ten przepis na płatki ryżowe zawiera mleko krowie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast niego użyć mleka roślinnego – płatki ryżowe na mleku kokosowym będą smakować tak samo dobrze. Do tego nasiona chia, które nie tylko nadadzą deserkowi konsystencji budyniu, ale także dostarczą odpowiednią ilość zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz sporą porcję błonnika. A ten jak wiadomo, nie tylko zaspokoi uczucie głodu na dłużej, ale usprawni również pracę jelit. 

Składniki:

  • 400ml mleka krowiego lub roślinnego
  • 10 łyżek płatków ryżowych
  • 2 łyżki nasion chia
  • 1 łyżka miodu  - garść ulubionych owoców: borówki, maliny, banany

1. Zagotuj mleko, dodaj płatki i po chwili zdejmij z ognia. 

2. Po kilku minutach dodaj nasiona chia, dobrze wymieszaj. Odstaw do całkowitego ostygnięcia. 

3. Przed przelaniem do miseczek zamieszaj jeszcze raz zawartość. Wierzch udekoruj kilkoma kawałkami ulubionych owoców.  Deser można podawać od razu, można też wstawić do lodówki - będzie też dobry na następny dzień. 

Kotleciki z płatków ryżowych

Kotlet – kolejny stały bywalec polskich stołów. W towarzystwie gotowanych ziemniaków i surówki stanowi najbardziej typowy polski obiad, jaki można sobie wyobrazić. Mimo wszystko nawet w takim przypadku pokusimy się o delikatną modyfikację sprawdzonego przepisu na niedzielny sukces. Oczywiście, możemy pójść na łatwiznę i po prostu zastąpić panierkę z bułki tartej płatkami ryżowymi. Ale możemy też spróbować czegoś innego – kotleta bez mięsa w całości zrobionego z płatków ryżowych. Z dodatkiem warzyw i przypraw będzie smaczny i pożywny, a dodatkowo niezwykle modny, bo bezglutenowy i wegański zarazem. 

Składniki:

  • 200 g płatków ryżowych
  • 175 ml ciepłej, przegotowanej wody
  • 1 mała cebula
  • 1 mała marchewka
  • ząbek czosnku
  • 2-3 suszone pomidory
  • przyprawy: sól himalajska, bazylia, natka pietruszki - olej do smażenia

1. Płatki ryżowe zalej wodą. Nie musi być wrzątek, ale woda powinna być bardzo ciepła. Odstaw na kwadrans. 

2. W tym czasie pokrój drobno resztę warzyw i suszone pomidory i podsmaż na patelni. 

3. Wymieszaj dobrze zalane płatki i zawartość patelni. Dodaj szczyptę przypraw według uznania. 

4. Uformuj małe kotleciki i smaż na oleju do uzyskania ładnego zrumienienia na skórce. 

Ryżowa alternatywa

Nasze przepisy to oczywiście proste i łatwe dania, ale takie właśnie robimy najczęściej. Płatki to nie tylko bogactwo wartości odżywczych, ale też zdrowa alternatywa dla bardziej kalorycznych produktów. Są przy tym lekkostrawne i przede wszystkim tanie dlatego nie mamy żadnych wątpliwości – jedząc nasze płatki zaczniesz patrzeć na świat przez ryżowe okulary ????

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło