Węgiel aktywny na biegunkę i zaparcia

 01/13/2022 08:10:33    Komentarze 0

Węgiel aktywny na biegunkę

Węgiel aktywny to tani i ogólnodostępny, ale przede wszystkim skuteczny środek na różnego rodzaju sensacje żołądkowe. Pomaga szybko pozbyć się problemów z biegunkami i zatruciami. To jednak nie jedyne jego zalety. Sprawdźmy, jak jeszcze możemy go wykorzystać.

Węgiel leczniczy - pradawny lek

Węgiel aktywny, zwany również aktywowanym lub leczniczym to substancja stosowana powszechnie i znana dobrze szczególnie osobom będącym w podróży. Pojawiające się wtedy problemy z żołądkiem wywołane stresem lub zatruciami można w łatwy i skuteczny sposób zwalczyć właśnie takim rodzajem węgla.

Chociaż obecnie wiemy już skąd węgiel posiada takie właściwości, to o jego właściwościach ludzie wiedzieli od bardzo dawna. Już w starożytnej Grecji był używany i ceniony jako środek do łagodzenia podrażnień przewodu pokarmowego ze względu na ulgę jaką przynosi. Stosowany był przez wiele innych kultur w praktycznie każdym miejscu na świecie i ma to miejsce do dnia dzisiejszego.  

Węgiel aktywny pozyskuje się w tym momencie metodami i na skalę przemysłową. Używa się do tego celu wysokich temperatur, a sam proces nie jest to ani skomplikowany ani drogi. Przekłada się to na powszechną dostępność i niską cenę. Chociaż węgiel najczęściej pozyskiwany jest z miazgi drzewnej to w przeszłości używano również skorup i łupin, a przy braku dostępności innego surowca, nawet kości zwierząt. Dzięki temu nawet Eskimosi mieli możliwość pozyskiwania węgla leczniczego.

wegiel aktywowany proszek w miseczce

Właściwości węgla aktywnego

Jak działa węgiel leczniczy i w czym jego tkwi sekret? Jego zdolności oczyszczające wynikają z właściwości chemicznych, a konkretnie ze zjawiska adsorpcji, a nie jak często jest podawane absorpcji. Pojęcia te mimo bardzo podobnej nazwy, nie są ze sobą tożsame. Mówiąc w dużym uproszczeniu absorpcja oznacza pochłanianie, a adsorpcja wiązanie jednej substancji na powierzchni drugiej. I z tym właśnie mamy do czynienia w przypadku węgla aktywnego – oczyszczanie, czy filtrowanie jest efektem właśnie przyczepiania się cząsteczek substancji do powierzchni węgla.

Gdzie zatem znajdują zastosowanie te wyjątkowe cechy? Węgiel aktywny wykorzystywany jest przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba oczyszczenia np. wody, czy powietrza. Wkłady węglowe znajdziemy zatem w filtrach samochodowych, w lodówkach (do pochłaniania zapachów), ale także w filtrach wody, maskach przeciwgazowych. Również popularne filtry HEPA parowane są z filtrami z węgla aktywnego dla uzyskania maksymalnej efektywności.  

Filtracja wody i powietrza to jednak nie wszystko. Silne właściwości adsorpcyjne i oczyszczające znajdują zastosowanie także w opatrunkach i środkach mających oczyszczać i dezynfekować rany na skórze. Dodatek węgla pozwala na szybsze gojenie zarówno uszkodzeń mechanicznych, ale również ran od ukąszeń i poparzeń.

Węgiel aktywowany w kosmetyce

Skoro wiemy już jak korzystnie wpływa węgiel aktywny na procesy gojenia skóry to musimy wspomnieć również o jego zastosowaniu w przemyśle kosmetycznym. Co decyduje o jego obecności w wielu preparatach do pielęgnacji? Oczywiście wynika to bezpośrednio z właściwości oczyszczających, o których już wspomnieliśmy wcześniej. Jednak do tego dochodzi niska cena surowca i to, że jest on w pełni naturalny. Jeśli dodamy do tego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze to otrzymamy przepis na sukces – tani i skuteczny środek oczyszczający.

maseczka kosmetyczna z węgla aktywnego

W jakich przypadkach warto używać węgla aktywnego na skórę? Najlepiej sprawdzi się w przypadku cery tłustej – zmatowi skórę i pozwoli unormować ilość wydzielanego sebum. Z powodzeniem pozwoli też na odblokowanie porów i delikatnie złuszczy martwy naskórek. Obecność węgla w szamponie nie tylko zmniejszy ilość łupieży, ale też pomoże przy przetłuszczających się włosach.

Innym sposobem na wykorzystanie zalet węgla to stosowanie past do zębów z jego dodatkiem. Popularne ostatnio czarne pasty nie tylko dają efekt wybielający, ale pozwalają też na pochłanianie z powierzchni ciężkich i barwiących osadów z kawy, wina, czy herbaty.

Węgiel leczniczy - ulga dla żołądka

Jest wiele przykładów zastosowania węgla aktywnego, ale środek najbardziej znany jest jako skuteczne remedium na biegunki i zatrucia. Jako w pełni naturalny preparat nie obciąża dodatkowo żołądka i jelit, a wręcz dodatkowo chroni je przez tworzenie warstwy ochronnej na błonie śluzowej organów. Pozwala to na szybszą regenerację przewodu pokarmowego i powrót do stanu równowagi. 

Warto podkreślić, że o ile węgiel aktywowany to naturalny i skuteczny środek, to nie można oczekiwać od niego cudów. Sprawdza się przy lżejszych zatruciach pokarmowych, ale nie działa na wszystkie rodzaje skażeń, a cięższe przypadki mogą wymagać interwencji lekarzy. Trzeba też pamiętać, że właściwości węgla leczniczego mogą być też jego słabą stroną. Z jednej strony neutralizuje substancje toksyczne (również przy przedawkowaniu leków) i chroni organy, z drugiej pogarsza przyswajalność i zmniejsza skuteczność niektórych medykamentów.

Węgiel może chronić przed działaniem szkodliwych substancji, ale nie będzie pomocny w niwelowaniu skutków zatrucia alkoholowego. Przy leczeniu takich dolegliwości trzeba sięgnąć po inne środki np. ostropest plamisty mielony.

czarna pasta do zebow z weglem

Stosowanie węgla aktywnego

Jedną z istotnych zalet stosowania węgla aktywnego jest to, że ciężko go przedawkować. Nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, a zbyt duże ilości produktu nie pomogą więc warto trzymać się sugerowanej dawki leku. A te różnią się w zależności od wieku pacjenta i okoliczności.

Leczenie węglem aktywnym przy lekkich zatruciach

Dla osób dorosłych i starszych dzieci w przypadku wystąpienia biegunki (mogą być to też nadmierne gazy jelitowe, czy wzdęcia) sugeruje się spożywać około 5g węgla co 3-4 godziny aż do ustąpienia objawów. Przy lżejszych objawach wystarczy mniejsza dawka, około 1g przy podobnej częstotliwości.

Użycie węgla aktywowanego w cięższych przypadkach

Gdy w grę wchodzi zatrucie lekami i związkami chemicznymi powinno jednorazowo podać się węgiel aktywny w ilości 10-12 g w postaci gęstej zawiesiny. Należy podkreślić, że w przypadku zatruć większego kalibru i przy kontakcie z substancjami chemicznymi wskazany jest kontakt z lekarzem i skonsultowania dalszego postępowania.

Przy podaniu doustnym sugeruje się też by zamiast połykać całą, podawać rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego - przyspieszy to działanie i efektywność działania. Oczywiście węgiel aktywny dostępny jest też w postaci proszku - wtedy ten problem nie występuje.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło