Chleb proteinowy – czym jest i jak go zrobić?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  02/11/2022 16:38:57     Kuchenne inspiracje , Przepisy na pieczywo    Komentarze 0

Chleb to jeden z podstawowych pokarmów obecnych w diecie zdecydowanej większości z nas. Jest bogatym źródłem węglowodanów i z tego też powodu często ląduje na czele listy produktów, które musimy usunąć z codziennego menu, jeśli myślimy poważnie o redukcji wagi. Dużo osób nie wyobraża sobie jednak życia bez pieczywa. Czy jest zatem jakieś wyjście z tej sytuacji?

chleb białkowy pokrojone kromki

Chleb białkowy, czyli jak zjeść ciastko i mieć ciastko

By uniknąć zbędnego trzymania w niepewności, możemy już na wstępie odpowiedzieć – tak, istnieje sposób, by mówiąc kolokwialnie, wilk był syty, a owca cała. Tym wybawieniem z opresji jest chleb proteinowy, lub chleb białkowy, czy chleb keto, bo pod takimi nazwami też jest spotykany. Do tego, czym dokładnie jest i jak powstaje chleb proteinowy, przejdziemy w dalszej części artykułu. Na początek odpowiedzmy sobie jednak na podstawowe pytanie – po co zastępować zwykły chleb chlebem proteinowym?

Chleb proteinowy pozwala przede wszystkim na znaczące obniżenie ilości dostarczanych do organizmu węglowodanów. Pieczywo jako typ produktu wytwarzany z mąk, podobnie jak makarony, to prawdziwa bomba węglowodanowa. Oczywiście jak pozostałe makroskładniki również węglowodany są niezbędne w dobrze zbilansowanej diecie - w końcu to one dostarczają nam energii. Nie zmienia to jednak faktu, że w jadłospisie osób z nadwagą nie powinno znajdować się za dużo węglowodanów.Drugą zaletą, którą docenią szczególnie sportowcy i osoby intensywnie ćwiczące na siłowni to wysoka zawartość białka. Chleb proteinowy ma znacząco inne proporcje makroskładników w porównaniu do tradycyjnego pieczywa. Chlebek taki posiada duże ilości białka , a ilość węglowodanów jest zredukowana na korzyść protein i tłuszczu. Co warto podkreślić, chleb proteinowy ma taką ilość białka, którą zazwyczaj można spotkać w przypadku mięsa, a niekiedy te wartości są znacznie przekroczone. Wartość energetyczna, a więc ilość kalorii jest na zbliżonym poziomie, co tradycyjne pieczywo.

W końcu grupą, która może czerpać korzyści ze spożywania chleba proteinowego, są osoby będące na różnego rodzaju dietach restrykcyjnych, którym niekoniecznie jednak zależy na redukcji wagi. Przykładami mogą być wegetarianie i weganie, którzy z racji braku mięsa w diecie muszą szukać innych źródeł protein. Podobnie jest w przypadku osób będących na diecie ketogenicznej, która stosowana jest jako wspomaganie leczenia chorób neurologicznych. Redukcja węglowodanów do niezbędnego minimum jest wtedy podstawą skutecznej terapii. W sklepach zresztą często chleb białkowy występuje właśnie jako chlebek keto.

ugotowane jajka i kromki chleba proteinowego

To oczywiście nie wszystkie zalety takich wypieków. Chleb proteinowy charakteryzuje się także wysoką zawartością błonnika, który wpływa na zaspokojenie uczucia sytości, a także obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ krążenia. Nie bez znaczenia jest również brak substancji konserwujących, słodów, czy karmelu.

Z czego powstaje chleb proteinowy?

Na rynku spotkać się można z kilkoma rodzajami chleba, które będą mieścić się w ramach definicji chleba proteinowego. Podstawową różnicę będzie stanowić to, co zostanie użyte jako zamiennik tradycyjnej mąki. Do wyboru jest co najmniej kilka możliwości. Między innymi będzie to pieczywo tworzone z użyciem mąk orzechowych różnego typu. Najczęściej znajdziemy chleby na bazie mąki migdałowej, czy kokosowej. Innym często wykorzystywaną odmianą jest mąka gryczana i mąka sojowa. Nieraz mieli się też otręby pszenne, płatki, siemię lniane brązowe lub siemię lniane złote, ziarno słonecznika i używa ich jako zamiennik mąk lub ich uzupełnienie.

W składzie chlebów proteinowych mogą być obecne również inne składniki podnoszące zawartość białka i tłuszczu: nasiona słonecznika, pestki dyni, nasiona sezamu, białko grochu, mąka sojowa, śruta sojowa czy białko pszenicy. Podobnie będzie z tradycyjnymi mąkami i przykładowo mąka żytnia o ile może znaleźć się w składzie, to jej udział procentowy będzie raczej niewielki.

Warto wspomnieć, że o ile mąki orzechowe, mąka gryczana, czy siemię lniane są produktami naturalnie bezglutenowymi, to nie oznacza, że kupiony w sklepie surowiec faktycznie będzie spełniał te założenia. U nas w sklepie znajdziesz mąkę gryczaną w wersji bezglutenowej ze specjalnym znakiem przekreślonego kłosa, który informuje o braku obecności glutenu.
Pamiętajmy, że do kontaktu z glutenem może dojść również na etapie produkcji chleba, czy w czasie transportu. Dotyczy to również dodatków, które znajdują się w gotowym produkcie.

Przykładowo nasiona słonecznika mogą mieć styczność z produktami glutenowymi obrabianymi w jednym zakładzie. To samo dotyczy innych alergenów - każde opakowanie posiada informacje o tym, czy produkt może zawierać orzechy lub soję. Jeśli chodzi o gluten, to decydujący jest zawsze znak przekreślonego kłosa, który jest gwarantem produkcji w kontrolowanych warunkach.

chleb proteinowy bochenek

Chleb proteinowy dla każdego?

Mieszanka proteinowa i jej zalety

O ile zrobienie chleba proteinowego w domowych warunkach jest oczywiście możliwe, to często jest to dość skomplikowany i czasochłonny proces. Nie każdy ma do tego umiejętności, nie każdy też posiada odpowiedni sprzęt w domowej kuchni, który pozwoli na odpowiednio drobne mielenie półproduktów. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej sięgnąć po sprawdzony patent, który pozwala w łatwy sposób przygotować w domu pieczywo proteinowe – gotowe mieszanki chlebowe.

Dostępny w sklepach ze zdrową żywnością produkt, to specjalnie skomponowana kompozycja zawierają wszystko, co niezbędne, by cieszyć się w domu pachnącym chlebem proteinowym. Oczywiście, nadal niezbędne będzie dodanie kilku świeżych składników (jajka, masło, drożdże), ale te najczęściej są pod ręką w każdej kuchni. Chleb białkowy w proszku jest na tyle prosty w przygotowaniu (w mieszance jest nawet sól!), że nawet kompletny laik nie powinien mieć z tym najmniejszych problemów.

Co warto podkreślić, mieszanka chleba keto często może być wykorzystana również do innych celów niż tylko wypiek pieczywa. Oprócz zrobienia chleba proteinowego, mieszanka nadaje się do robienia proteinowych naleśników, kopytek, a nawet spodu do pizzy – to ciekawa alternatywa, która pozwoli nie tylko na usunięcie z diety kolejnych „porcji” węglowodanów, ale również poprawi nasz komfort psychiczny przez zmniejszenie liczby „wyrzeczeń”, jakie musimy poczynić w naszej diecie.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło