Drożdże świeże, czy instant

   03/03/2022 12:18:45    Komentarze 0

Każda osoba zaczynająca przygodę z wypiekaniem w domu jest świadoma, że do osiągnięcia sukcesu niezbędny są składniki powodujący wyrastanie ciasta - zakwas albo drożdże (grzyby z gatunku saccharomyces cerevisiae). Z tych dwóch zdecydowanie bardziej popularne i łatwiejsze w użyciu są te drugie - w końcu to najstarszy środek spulchniający. W sklepach spotkać można dwie wersje drożdży i kluczową sprawą pozostaje, których chcemy użyć: drożdży świeżych, czy drożdży instant, znanych też jako drożdże suszone.

Które drożdże lepsze?

W internecie spotkać się można z różnymi opiniami o drożdżach instant i różnicach między nimi a drożdżami tradycyjnymi. Toczą się dyskusje dotyczące wad i zalet obu rozwiązań i oba warianty mają swoich zwolenników. Z tego powodu warto na początek podkreślić, że pod względem osiąganych rezultatów zarówno użycie drożdży instant, jak i drożdży świeżych da finalnie bardzo zbliżony, żeby nie powiedzieć identyczny rezultat. Można oczywiście pokusić się o wykonanie ślepych testów, ale zdecydowana większość osób nie będzie w stanie wskazać, który chleb powstał z dodatkiem jakich drożdży, również pod względem smaku będzie to spór ciężki do rozstrzygnięcia.

Jeśli zatem twoim priorytetem jest smak i jakość chleba, to bez obawy możesz sięgać zarówno po drożdże instant, jak i drożdże tradycyjne - ciasto pięknie wyrośnie na jednych i drugich. Czy w takim razie faktycznie nic nie dzieli tych dwóch produktów skoro nie widać i nie czuć różnic? Otóż nie i wbrew pozorom jest to kilka dość istotnych rozbieżności. Zacznijmy na początek od drożdży świeżych.

drożdże świeże

Świeże drożdże - typowe drożdże piekarskie

Świeże drożdże to drożdże używane "od zawsze". Takie właśnie drożdże piekarskie były stosowane przez nasze babcie do pieczywa i różnych rodzajów ciast drożdżowych. Do tej pory drożdże świeże mają szerokie grono miłośników - część osób twierdzi nawet, że lepiej nadają się np. do cięższych ciast. Jednak takie przekonania często wynikają z przyzwyczajenia bądź tradycji, bo jak już wcześniej wspomnieliśmy - osiągane rezultaty nie różnią się od siebie bez względu na to, jaki typ drożdży zostanie użyty.

Drożdże świeże mają jednak co najmniej kilka wad, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, bo mogą mieć znaczenie podczas robienia zakupów.

Niska trwałość

Drożdże świeże jak sama nazwa wskazuje, są produktem świeżym, podobnie jak owoce i warzywa. Oznacza to, że ich trwałość będzie zdecydowanie niższa i będą nadawać się do użycia znacznie krócej. To wymaga również trzymania ich w lodówce. Można też spotkać się z poradami dotyczącymi mrożenia drożdży, ale zdania na ten temat są podzielone - zwolennicy przekonują, że jest to wygodne, przeciwnicy wspominają o utracie "mocy".

Niższa trwałość to także ryzyko, że kupiony produkt po prostu nie będzie świeży. Drożdże mogą być przesuszone, mogą też być spleśniałe, jeśli wilgotność będzie zbyt duża. W obu tych przypadkach nie będą nadawać się do użycia i trzeba je będzie wyrzucić.

drożdże instant granulat

Mniejsza wygoda świeżych drożdży

W przypadku drożdży świeżych możemy również mówić o mniejszej wygodzie stosowania. Przede wszystkim nie możemy po prostu dodać ich do mąki - świeże drożdże wymagają sporządzania rozczynu i tylko w takiej formie mogą być użyte do wypieków. Zrobienie go nie tylko wymaga czasu, ale mówiąc wprost - rozczyn może po prostu się nie udać i wtedy cały proces trzeba zaczynać od początku.

Poza tym niższa wygoda objawia się również potrzebą częstszych zakupów, co wynika z niższej trwałości produktu. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego niż chwila, kiedy orientujemy się, że nie będziemy mogli użyć świeżych drożdży, bo zdążyły się popsuć lub wyschły i ciasto drożdżowe nie pojawi się na niedzielnym obiedzie. W przypadku drożdży instant tego typu problem nie istnieje.

Drożdże instant - jak świeże, tylko lepsze

Jak najprościej opisać drożdże suszone? Są jak drożdże tradycyjne, ale pozbawione ich wad. Najważniejsza zaleta to ich okres przydatności, który jest bez porównania dłuższy i może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat w zależności od typu opakowania. Co również istotne, drożdże instant nie wymagają przechowywania w lodówce, mogą spokojnie leżeć w szafce, spiżarni lub innym chłodnym miejscu.

Druga niepodważalna zaleta to wygoda i łatwe zastosowanie. Drożdże suche nie wymagają robienia rozczynu - dzięki temu zyskujemy czas i nie ryzykujemy niepowodzenia. Stąd też często mówi się, że drożdże instant przeznaczone są dla osób piekących dużo i często - wystarczy po prostu połączyć je z suchymi składnikami i mąką, a następnie dolać ciepłej wody albo mleko (temperatura płynu nie powinna być zbyt wysoka) i wyrobić ciasto. To się nie może nie udać.

Można spotkać się też z opiniami, że rodzaj ciasta drożdżowego decyduje jakich drożdży powinniśmy użyć. Jak wspomnieliśmy wcześniej, różnice są na tyle subtelne, że w naszej opinii nie ma to większego znaczenia.

drożdże suche na łyżce

Drożdże suszone i świeże - jaki przelicznik?

W Internecie jest wiele porad dotyczących przelicznika ilości suchych drożdży i tych świeżych. Podawane proporcje różnią się jednak dość istotnie od siebie. Która wartość w takim razie jest prawidłowa? Odpowiedź brzmi: wszystkie. Nie ma jednej uniwersalnej rady i ilość drożdży będzie zależeć od użytej mąki i konkretnego przepisu, to on powinien być wyznacznikiem.

W niektórych przypadkach będzie to 2:1, w innych 3:1, a są takie, gdzie może być jeszcze więcej. Oczywiście zastosowanie trochę mniejszej lub większej ilości nie powinno mieć dużego wpływu na efekt, ale można bezpiecznie przyjąć, że drożdży instant dajemy przynajmniej dwa razy mniej niż drożdży świeżych.

Koszt wypieków

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Podczas pieczenia ciast, czy chlebów zużywamy konkretną ilość drożdży, którą dla ułatwienia warto przeliczyć sobie na opakowania. Przyjmując uśredniony przelicznik 3:1 na korzyść drożdży suchych, na każde opakowanie 100 g drożdży instant przypada 300 g drożdży świeżych. Ceny oczywiście mogą się różnić pomiędzy sklepami i zmieniać, czego najlepszym przykładem był początek pandemii, kiedy popyt znacznie przewyższał podaż i powodował kilkunastokrotne wzrosty.

Jak to się przedstawia obecnie? 100 g saszetka drożdży suchych to koszt niecałych 8 PLN i pozwala na wypiek około 25 średniej wielkości chlebów. Do takiej samej ilości ciasta potrzebowalibyśmy 300 g drożdży świeżych, których cena wyniosłaby około 5-6 PLN. Jak widać, różnica jest, ale nadal mówimy o bardzo niskich kwotach. Czy warto rezygnować ze wszystkich zalet drożdży suszonych przy tak dyskusyjnych zyskach? Naszym zdaniem nie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o drożdżach? Sprawdź nasz wpis blogowy "Co to są drożdże i jakie mają właściwości"

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Zamieszczając komentarz, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi komentarzy. Zapoznałem/am się i akceptuję Regulamin i Politykę prywatności. Zostałam/em uprzedzony, że komentarze naruszające przepisy prawa lub uzasadniony interes serwisu nie będą publikowane, mogą być moderowane lub usuwane.

  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło