Glinka bentonitowa - właściwości i zastosowanie

 03/17/2022 12:38:17    Komentarze 0

Naturalne glinki były używane przez ludzi od setek, jeśli nie tysięcy lat i było to robione praktycznie bez względu na długość i szerokość geograficzną. O ile ich wykorzystanie miało wtedy zupełnie inne podłoże, to obecnie wracają do łask w różnych odmianach. Jedną z nich jest glinka bentonitowa.

Czym jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, lub po prostu bentonit to rodzaj skały osadowej składającej się z głównie z popiołów i tufów pochodzenia wulkanicznego. W przypadku bentonitu głównym składnikiem masy jest minerał z gromady krzemianów - montmorylonit. Ten wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu surowiec występuje w wielu miejscach na świecie. Jego największe złoża spotkać można na terenie Stanów Zjednoczonych, Azji (Chiny, Indie i Turcja), a także w Europie - szczególnie w Grecji . Wydobycie odbywa się między innymi we Francji w pobliżu miejscowości Montmorillon, od którego minerał zaczerpnął zresztą swoją nazwę. Co ciekawe, również w Polsce spotkać można pokłady glinki bentonitowej. Krajowe zasoby zlokalizowane są w okolicach Chmielnika, a także w Karpatach.

złoża glinki bentonitowej

Największe zasoby znajdują się jednak w Ameryce Północnej. Palmę pierwszeństwa dzierży pod tym względem stan Wyoming, w którym odkryto duże złoża w XIX wieku. Według szacunków stan odpowiedzialny jest za około 70% krajowej produkcji, a dodatkowo glinkę bentonitową z USA uważa się najlepszą pod względem jakości.


Ze stanem Wyoming wiąże się zresztą pewna nieścisłość, która błędnie jest powtarzana w wielu materiałach i artykułach branżowych. Nazwa bentonit pochodzi od miasta Fort Benton, które jednak nie jest zlokalizowane w stanie Wyoming, jak często można przeczytać, ale w bardziej wysuniętej na północ Montanie.

Jak już wspomnieliśmy, glinka bentonitowa to minerał składający się z materiałów pochodzenia wulkanicznego. Dlaczego ma to takie znaczenie? Dzięki takiemu pochodzeniu surowca mamy pewność, że jest on bardzo bogaty w pierwiastki i mikroelementy. Dokładnie na tej samej zasadzie gleby wulkaniczne uważane są za najlepsze i najbardziej żyzne - gwarantują największe zbiory właśnie przez olbrzymią wartość odżywczą dla wszystkiego, co na nich rośnie.

Właściwości glinki bentonitowej

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości bentonit wykorzystywany jest w wielu branżach. Znajduje zastosowanie w wiertnictwie, w ceramice, w produkcji chemii i farmaceutyków i przemyśle spożywczym. W tym ostatnim znany jest głównie jako dodatek do żywności pod kodem E558 i jest substancją przeciwzbrylającą. Nie ma jednak powodów do obaw - jest to środek obojętny, nie wpływa negatywnie na nasz organizm i może być podawany zarówno dzieciom, jak i alergikom. Bentonit poza tym spotkać można również w produkcji wina - używany jest do klarowania wina, które ma na celu oczyścić wino i zwiększa jego przejrzystość.

Glinka bentonitowa - pochłaniacz toksyn

To, co jednak jest najważniejszą cechą glinki bentonitowej, prócz wysokiej zawartości minerałów i składników odżywczych, to jej zdolność absorpcji, czyli inaczej wchłaniania. Nie ma tutaj znaczenia, co ma być wchłaniane. Mogą być to toksyny i metale ciężkie, ale również woda, czy płyny - to zresztą tłumaczy w najlepszy sposób obecność bentonitu w żwirku dla kotów. Taka cecha ma też odzwierciedlenie w stosowaniu glinki jako środka, który według wielu osób może pomóc w skutecznym oczyszczaniu organizmu zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. O ile stosowanie bentonitu do pielęgnacji skóry nie jest niczym dziwnym, w końcu od dawna stanowi składnik kosmetyków, to spożywanie doustne może budzić pewien sceptycyzm.

bentonit żwirek dla kotówTrzeba jednak przyznać, że zwolennicy takich terapii mają kilka argumentów na poparcie swojego zdania. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że wiele kultur stosowało glinkę wulkaniczną w codziennej diecie. Najczęściej odrobina takiego proszku była mieszana z niewielką ilością wody, a następnie maczano w tak powstałej zawiesinie kawałki jedzenia. Uważa się, że takie działanie miało to na celu właśnie oczyszczenie przewodu pokarmowego.

Co istotne, glinka wiążąc toksyny i metale ciężkie jest razem z nimi usuwana z organizmu z racji tego, że nie jest trawiona przez nasz układ pokarmowy. Współcześni hołdownicy medycyny naturalnej twierdzą również, że glinka może też pomóc w pozbyciu się wirusów, czy wszechobecnych pestycydów - nie było przeprowadzonych jednak badań, które mogłyby to potwierdzić. Warto też wspomnieć o tym, że glinka jest bezsmakowa i bezzapachowa, co faktycznie mogłoby ułatwiać spożycie i dodawanie do potraw bez wpływania na odczucia podczas jedzenia.

Glinka bentonitowa wapienna - sposób na domowe spa

Spożycie glinki może budzić kontrowersje i zdecydowanie nie jest dla każdego. Inaczej ma się jednak sprawa ze stosowaniem zewnętrznym. Bentonit nie tylko jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry, ale może być też z powodzeniem stosowany samodzielnie jako baza do domowych maseczek. Co można zyskać dzięki takim zabiegom? Jak już wcześniej zostało wspomniane - oczyszczenie. Glinka usuwa zanieczyszczenia i pomaga pozbyć się ze skóry martwego naskórka - pozostawia uczucie czystości i świeżości. Zmniejsza nawet przebarwienia skórne i łagodzi podrażnienia - również te powstałe od wyprysków alergicznych. Dodatkowo ogranicza nadmiar sebum, dlatego można ją polecić również osobom z tłustą cerą i skłonnościami do przetłuszczania. Osobom z cerą wrażliwą lub suchą sugerujemy inne produkty - dla nich lepiej sprawdzi się np. glinka kaolinowa, czyli inaczej glinka biała.

glinka bentonitowa wapienna

Inne zastosowania glinki bentonitowej

Poprawa kondycji skóry to nie wszystko. Glinka bentonitowa może również łagodzić podrażnienia, a także uśmierzać ból po ukąszeniu owadów i oparzeniach. Można jej też dodać do kąpieli by wzbogacić ją o cenne minerały i pierwiastki. Warto wtedy też sięgnąć po olejki eteryczne, bo bezzapachowa glinka bentonitowa nie zapewni miłego aromatu podczas kąpieli.

Bentonit może również poprawić stan naszego uzębienia. Rozpuszczenie odrobiny glinki w szklance wody i płukanie jamy ustnej zapobiega próchnicy i łagodzi stany zapalne dziąseł - z tego powodu bentonit często znajduje się na liście dodatków past do zębów.

Jak stosować glinkę bentonitową?

Przygotowanie maseczki z glinki bentonitowej nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Najważniejsze są proporcję: na pół szklanki glinki należy wlać 1,5 szklanki z letnią wodą i dobrze wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie nałożyć na twarzy dłonią lub szpatułką. W tym miejscu warto podkreślić ważną rzecz: do przygotowywania i nakładania nie można używać metalowych naczyń i narzędzi. Glinka straci przez to swoje właściwości dlatego sugerujemy korzystanie z drewnianych lub ceramicznych miseczek i mieszadeł. Z tego powodu glinkę należy przechowywać w odpowiednich, niemetalowych pojemnikach.

glinka bentonitowaMaseczka z bentonitu powinna pozostać na skórze przez około kwadrans. W przypadku cery wrażliwej można ten czas odpowiednio skrócić, ale generalnie powinno poczekać się do momentu aż maseczka zaschnie całkowicie. Potem należy zmyć maseczkę ciepłą wodą, można sobie również pomóc delikatną gąbką lub płatkami kosmetycznymi.

Warto też wspomnieć, że bentonit jest w pełni bezpieczny również dla dzieci, a nawet niemowlaków. Okład z glinki bentonitowej może być pomocny w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, a stosowana punktowo maść może zmniejszać ból od ukąszenia owadów.

Czy bentonit wapienny ma jakieś wady?

Mimo swoich unikalnych cech, glinka bentonitowa nie jest produktem pozbawionym słabych stron. Zaskakujące jest jednak to, że zalety bentonitu są jednocześnie jego wadami. Chodzi o efekt pochłaniania. O ile jest to korzystne w przypadku, gdy mówimy o toksynach, to nie można tego samego powiedzieć w kontekście leków. Glinka bentonitowa może istotnie zmniejszać wchłanianie się leków, a przez to ograniczać ich wpływ i działanie, co może istotnie odbić się na naszym stanie zdrowia. Poza tym glinka bentonitowa może również pogarszać kondycję flory bakteryjnej, co może mieć negatywny skutek nie tylko na procesy trawienne, ale też na odporność organizmu. Warto z tego powodu zawczasu skonsultować spożywanie glinki bentonitowej i dawki z lekarzem specjalistą.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Źródła:

Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review - Iranian Journal Of Public Health, vol. 46, No. 9, str.1176-1183

Bentonite Clay for Internal Healing - cdn.preterhuman.net

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło