Agar - wegański zamiennik żelatyny. Czy jest zdrowy?

 06/03/2022 10:37:25    Komentarze 0

Na fali rosnącej popularności zdrowego trybu życia staramy się szukać alternatyw dla najczęściej używanych artykułów. Produkty zawierające gluten zastępujemy wariantami bez tego białka, a wyroby z dodatkiem produktów odzwierzęcych zamieniamy na takie, które spełniają założenia diet bezmięsnych. Jednym z takich produktów jest agar - wegański odpowiednik tradycyjnej żelatyny. Ten wywodzący się z Japonii dodatek do żywności ma jednak więcej właściwości niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Czym jest substancja żelująca agar?

Agar-agar, który na rynku częściej występuje po prostu jako agar, jest substancją pochodzenia roślinnego pozyskiwaną z krasnorostów rosnących na głębokości dochodzącej do 30 metrów. To zresztą tłumaczy, dlaczego agar nazywany jest czasem morską żelatyną. Chociaż ten rodzaj alg uprawiany był pierwotnie u wybrzeży Japonii, to obecnie ze względu na rosnącą popularność agaru spotkać je można również w innych częściach świata - nawet w Europie.

agar-agar na łyżce
Agar przeważnie dostępny jest w formie proszku. Co ciekawe, jest bezwonny, nie posiada smaku, a nawet koloru - potrafi być bezbarwny, chociaż spotyka się również surowiec o jasnożółtym kolorze.

Agar w przemyśle spożywczym oznaczony jest symbolem E406. Zanim jednak przybierze formę spotykaną w sklepach ze zdrową żywnością, musi zostać poddany wieloetapowej obróbce. Cały proces jest dość skomplikowany, bo już samo pozyskanie alg z dużych głębokości nie należy do najprostszych. W następnych krokach krasnorosty poddawane są płukaniu w słodkiej wodzie, suszeniu, gotowaniu i mrożeniu - z czego wiele etapów powtarza się kilkukrotnie. Wszystko ma na celu pozyskanie substancji żelującej o odpowiedniej czystości surowca oraz pozwala na usunięcie soli i nadmiaru wody.

Agar agar - właściwości

Chociaż agar znajduje zastosowanie w farmacji, kosmetyce, a nawet przemyśle chemicznym, to główną gałęzią gdzie jest wykorzystywany, jest przemysł spożywczy. To właśnie przy produkcji żywności można maksymalnie wykorzystać potencjał agaru, który najczęściej używany jest jako zamiennik żelatyny i zagęstnik.

Dlaczego w ogóle warto używać agar zamiast sprawdzonej żelatyny? Przede wszystkim - w przeciwieństwie do żelatyny, agar to naturalny zagęstnik pochodzenia roślinnego. Już samo to otwiera cały wachlarz możliwości dla osób na dietach bezmięsnych. Nie muszą już rezygnować z ciast, galaretek, puddingów, dżemów i innych przetworów, które tradycyjnie były wyrabiane właśnie z użyciem żelatyny.

substancja agar

Poza tym agar ma też inne właściwości, które dają mu przewagę nad żelatyną. Zastyga szybciej i w dodatku nie potrzebuje do tego niskich temperatur - ścina się nawet już w okolicy 30 stopni więc używanie go nie powinno być problemem nawet w ciepłych miesiącach. Co więcej, gdy w czasie przygotowywania zastygnie może zostać podgrzany i rozpuszczony bez tracenia swoich właściwości - tego samego nie można powiedzieć o żelatynie.

Agar jest również bardziej wydajny, czyli bardziej ekonomiczny w użyciu. Dodatkowo zbija mocniej i szybciej, co też wymusza stosowania mniejszych ilości proszku. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to reguła i w niektórych przypadkach będzie zachodzić potrzeba wsypania większej ilości. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy agar znajdzie się w środowisku kwasowym, czyli chociażby w trakcie przyrządzania przetworów owocowych. W takich warunkach będzie ona ścinał się wolniej i słabiej - stąd potrzeba odpowiedniego zwiększenia dawki.

Agar na trawienie

Właściwości żelujące i zagęszczające to nie jedyne zalety agaru. Okazuje się, że to również świetny dodatek usprawniający procesy trawienne. Agar cechuje się wysoką zawartością błonnika, który reguluje pracę jelit i przyspiesza przemianę materii. Można go zatem traktować jako naturalny środek przeczyszczający. Jest przy tym produktem niskokalorycznym (w 100 g jest raptem 170 kcal), a dodatkowo jest trawiony w bardzo niewielkim stopniu.

agar krasnorost

Z tego powodu można go śmiało dodawać do napojów - dobrze łączy się z mlekiem i napojami roślinnymi, a przez brak smaku można go dodawać nawet do herbaty. Należy jednak pamiętać, że na jego rozpuszczalność duży wpływ ma temperatura - najlepiej agar rozpuścić w zagotowanej wodzie, bo w takiej o temperaturze pokojowej, czyli zimnej wodzie po prostu zacznie pęcznieć.

Agar spożywany w normalnych ilościach jest w pełni bezpieczny i zdecydowanie warto włączyć go do diety. Będzie pozytywnie wpływać na nasz układ pokarmowy, a razem z nim dostarczymy też porcji witamin K, E i tych z grupy B (również kwasu foliowego). To zdrowa zamiennik żelatyny, którą z powodzeniem można polecić wszystkim, nie tylko weganom. Tym bardziej że zagęstnik bez problemu dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

29,70 zł

Źródła:

Czy warto jeść algi? - Medycyna Rodzinna 1a/2018, s. 72-79

Hydrokoloidy pochodzenia roślinnego jako zamienniki żelatyny - Bezpieczna Żywność 1/2001

Production and Utilization of Products from Commercial Seaweeds - Production properties and uses of agar - FAO Fisheries Technical Paper 288, 1987

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło