Keto bułki z mąki kokosowej
Dieta ketogeniczna szturmem zdobywa popularność i w sieci można znaleźć niezliczone przepisy na keto warianty ulubionych dań. Szczególnie dużo porad dotyczy tworzenia posiłków, które będą alternatywami dla wysokowęglowodanowych posiłków zjadanych codziennie. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje pieczywo. Jest to jeden z tych elementów diety, które na diecie ketogenicznej muszą zostać wyeliminowane i których pozbycie się przynosi zawsze najwięcej kłopotu.
Nie ma jednak rzeczy niewykonalnych, a poniższy przepis jest na to najlepszym przykładem.
Dlaczego dieta keto?
Chociaż dieta ketogeniczna dużą popularnością może pochwalić się od kilku lat, to w medycynie taki sposób żywienia jest znany znacznie dłużej. Początkowo dieta była wykorzystywana głównie przy leczeniu chorób neurologicznych, szczególnie padaczki, gdzie najlepsze rezultaty uzyskiwano u dzieci.
Z czasem jednak zaczęto wykorzystywać również "skutek uboczny" stosowania tej diety, którym jest szybka utrata wagi. Spektakularne rezultaty, jakie można osiągnąć w krótkim czasie sprawiły, że dieta keto stała się fenomenem, który obecnie należy do najbardziej popularnych i skutecznych metod odchudzania.
Jak działa dieta keto? W dużym skrócie wymusza na organizmie przestawienie się na wykorzystywanie energii nie z węglowodanów, jak to zazwyczaj ma miejsce, ale z tłuszczy. Ciało wtedy zaczyna pozyskiwać energię nie tylko w pokarmach dostarczanych w czasie posiłków, ale także z własnych zasobów zgromadzonego tłuszczu. To pozwala na efektywne spalanie zalegających w formie tkanki tłuszczowej kilogramów.
By jednak wprowadzić się w ten stan zwany ketozą, niezbędne jest drastyczne obcięcie ilości węglowodanów w diecie. To właśnie stanowi największą przeszkodę na diecie ketogenicznej.
Co jeść na diecie keto?
Ograniczenie węglowodanów to jedno, ale co to dokładnie oznacza? Głównie chodzi o usunięcie z diety produktów, które w głównej mierze składają się właśnie z węgli. To oznacza w głównej mierze wszelkie produkty zbożowe, czyli pieczywo, makarony, płatki śniadaniowe, ale też owoce i warzywa z dużą zawartością skrobi i cukrów np. ziemniaki i jabłka.
Ograniczenia mocno zawężają pole manewru i są tym bardziej dotkliwe, że usuwają z jadłospisu produkty spożywane codziennie, jak chociażby chleb. Na szczęście są sposoby, by obejść te restrykcje - wystarczy dobór odpowiedniej mąki.
Domowe keto pieczywo
Jednym z najpopularniejszych produktów, które możemy samodzielnie wykonać w domu, są chleby i bułki ketogeniczne. Robi się je z wykorzystaniem mąk orzechowy, przeważnie stosuje się mąkę kokosową lub migdałową. Co istotne, nasza propozycja na pyszne keto bułki z mąki kokosowej nie wymaga ani dużej ilości składników, ani czasu. Do tego poręczne kajzerki sprawdzą się świetnie zarówno w domu, jak i poza nim - w szkole, na wycieczce i w pracy.
Keto bułki z mąki kokosowej - składniki
-
75 g mąki kokosowej
-
2 jajka
-
2 łyżki babki jajowatej
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
4 łyżki mielonego siemienia lnianego
-
1/2 łyżeczki soli
-
1 łyżka octu jabłkowego
-
2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego
-
75 ml wrzątku
-
opcjonalnie ziarna sezamu do posypania
Jak przygotować keto bułki?
-
Do miski wsyp suche składniki: 0,5 szklanki mąki kokosowej, siemię lniane, łuskę babki jajowatej i sól. Dokładnie wymieszaj.
-
Dodaj do rozpuszczony olej kokosowy (wystarczy delikatnie go podgrzać) oraz 2 jajka. Połącz dobrze składniki.
-
Do uzyskanej masy dolej ocet jabłkowy i ponownie wymieszaj wszystkie składniki.
-
W kolejnym kroku dodaj wodę, cały czas mieszając ciasto. W razie potrzeby dodaj więcej wody - konsystencja powinna być odpowiednia do formowania bułek.
-
Ulep kulki według uznania i ułóż na blasze wyłożonej papierem. Opcjonalnie możesz dodatkowo posypać wierzch ziarnami sezamu lub makiem.
-
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180. Wstaw blachę do środka i piecz przez około pół godziny - w tym czasie nasze keto bułki kokosowe powinny się zarumienić. Wyciągnij blachę z piekarnika i zostaw bułki keto do ostygnięcia.
Gotowe bułeczki można jeść tak, jak zwykłe pieczywo i kłaść na nie ulubione dodatki. Oczywiście należy mieć świadomość, że smak będzie się różnić od bułeczek robionych ze zbóż. Mąka kokosowa i użyty olej wpłyną na doznania kubków smakowych, ale możemy minimalizować to przez wybór np. oleju rafinowanego, który jest pozbawiony wszelkich aromatów.