Jak zrobić popcorn?

 11/21/2022 12:06:43    Komentarze 0

Popcorn - sztandarowa przekąska każdego fana filmów i seriali. Prażona kukurydza to klasyka nierozerwalnie związana z salami kinowymi na całym świecie. O ile gotowy popcorn można spotkać na sklepowych półkach obok czipsów i nachosów, to zdecydowanie lepiej przygotować go we własnym zakresie. Świeżo zrobiona kukurydza uprzyjemni każdy seans w domowych zaciszu. 

Domowy popcorn

Dlaczego w ogóle zajmować sobie głowę robieniem popcornu w domu skoro w sklepach są dostępne gotowce albo kukurydza do robienia w mikrofalówce? Chodzi oczywiście o skład surowca, który pozostawia wiele do życzenia. Często można spotkać w nim obecnością niepożądanych dodatków jak olej palmowy, ale też barwniki, sztuczne aromaty i emulgatory. Jednym słowem wszystko, czego w diecie powinno być jak najmniej. Do tego dochodzi jeszcze kwestia świeżości - cieplutki, dopiero co zrobiony popcorn to jednak inna liga. 

popcorn

Pozostaje jeszcze kwestia smaku. Jeśli robimy popcorn sami, to ogranicza nas tylko własna inwencja twórcza. Możemy dodać ulubionych przypraw, stworzyć własną polewę i za każdym razem zaskakiwać domowników nowymi doznaniami. Własna kukurydza prażona to też pewność tego, co wkładamy do garnka - jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych miłośników popcornu. 

Zrobisz popcorn? Pewnie!

Popularność popcornu wynika oczywiście ze smaku, ale też prostoty. Jak zrobić go w domu? Do przygotowania popcornu nie potrzeba żadnych zdolności kulinarnych, dosłownie każdy sobie z tym poradzi.  Tym bardziej że również lista składników ograniczona jest do absolutnego minimum. Jedyne rzeczy, jakie będą potrzebne to ziarno kukurydzy, tłuszcz i sól. Oczywiście w przypadku robienia własnych wariacji dojdą do tego inne dodatki jak przyprawy, masło czy roztopiony ser, ale podstawowy, klasyczny wariant to tylko 3 składniki. 

Olej kokosowy, czy masło klarowane? Który tłuszcz najlepszy?

Kluczowe w przypadku prażenia popcornu, jest dobór rodzaju oraz ilości tłuszczu. Przede wszystkim nie należy używać zwykłego masła. W temperaturze i czasie, w jakim robiony jest kukurydza, ulegnie ono przypaleniu, co spowoduje też spalenie samych ziaren. Potrzebny jest tłuszcz lepiej znoszący obróbkę termiczną. Najczęściej polecane są masło klarowane, czyli ghee, olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Można spotkać się też z wykorzystaniem innych typów olejów, ale zdania odnośnie do smaku takiego popcornu są podzielone więc lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania.

popcorn w garnku

Wybór tłuszczu to sprawa czysto subiektywna. Dla osób lubiących kokosowy posmak dobrym wyborem będzie nierafinowany olej kokosowy. Z kolei, aby zrobić maślany popcorn, lepiej będzie sięgnąć po masło klarowane. Oliwa z oliwek wydaje się opcją neutralną, która powinna być odpowiednia dla większości osób. Jeśli natomiast chodzi o ilość oleju, to reguła jest prosta - tłuszcz powinien przykryć całe dno garnka. Ziarna kukurydzy nie powinny oczywiście “pływać”, ale ilość powinna być wystarczająca do wypełnienia na około 1 mm. 

Jak zrobić popcorn w garnku?

Przygotowanie popcornu to krótki proces, który nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Robiąc popcorn, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze tłuszczu. Powinna wynosić ona około 160. Olej po zbliżeniu dłoni do garnka powinien być wyraźnie gorący. Wszystkie wymienione wcześniej tłuszcze mają punkt dymienia powyżej tej temperatury, także bez obaw można na nich robić zdrowy popcorn. Jeśli jednak pojawi się dym, to znaczy, że temperatura była zbyt wysoka i trzeba się go pozbyć. 

Jeśli temperatura będzie już odpowiednia, wrzuć kukurydzę do środka. Ilość ziaren powinna być dostosowana oczywiście do liczby osób, ale też do użytego garnka. Wszystkie powinny być zanurzone w oleju. Następnie przykryj garnek pokrywką. Pierwsze dźwięki charakterystycznego strzelania powinny pojawić się po około 1-2 minutach. Ziarna zaczną pękać mniej więcej w tym samym czasie więc po istotnym zmniejszeniu się częstotliwości odgłosów, można uznać, że zakończyliśmy prażenie popcornu.

Dodatkowy tip: jeśli chcesz bardziej chrupiącą prażoną kukurydzę, uchyl delikatnie przykrywkę w trakcie przygotowywania.

popcorn karmelowy

Gotowy popcorn - jakie dodatki?

Ostatni krok to doprawienie popcornu. Tradycyjny słony popcorn wymaga tylko oprószenia solą i solidnego wymieszania w misce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć również innych przypraw np. ostrej papryki dla uzyskania bardziej intensywnego smaku. Aby jeszcze bardziej poprawić smak, można pokusić się o polanie popcornu roztopionym w rondelku masłem albo masłem wraz ze startym parmezanem i rozmarynem. Taki serowy popcorn to gwarancja zachwytów domowników i gości. 

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło