Jak ugotować kaszę jaglaną?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  12/05/2022 08:23:40    Komentarze 0

Kasza jaglana jest jedną z najchętniej wybieranych kasz. Wpływ na to ma jej delikatny smak, ale też uniwersalność - jest wszechstronna i dobrze komponuje się z wieloma dodatkami. To sprawia, że może stanowić podstawę zarówno do pożywnego śniadania, jak i dodatek do dania obiadowego, a nawet zdrowego deseru. Smak to jednak nie jedyny powód, dla którego warto sięgnąć po kaszę jaglaną. 

kasza jaglana

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana należy do najzdrowszych, a jej zalety doceniają sportowcy i osoby dbające o zdrowy tryb życia. Małe, żółte ziarenka powstałe z prosa zawierają w sobie mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Co istotne, kasza jaglana nie zawiera glutenu, a do tego jest lekkostrawna. To źródło wolno wchłanianych węglowodanów i białka - może zawierać nawet 14 g protein.

Mało kto wie o dodatkowych właściwościach kaszy jaglanej. Mało się o tym mówi, a kasza jaglana pomaga w neutralizacji kwasów żołądkowych. Ma to istotny wpływ na zwalczenie zgagi. Pierwsze odczucie ulgi może nastąpić tuż po jej zjedzeniu. Dodatkowo kaszę jaglaną warto stosować u małych dzieci jako dodatkowy sposób walki z kaszlem i katarem — kasza wspomaga usuwanie śluzu z organizmu.

Kaszę jaglaną powinny spożywać przede wszystkim osoby, które zmagają się z chorobami nowotworowymi, żołądka, nerek czy trzustki.

Jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną?

"Jak ugotować kaszę jaglaną" może wydawać się pytaniem trywialnym. I chociaż to czasochłonny, to jest to prosty proces pod warunkiem, że pamiętamy o kilku istotnych kwestiach. Bez nich efekt nie będzie zadowalający. Pominięcie któregoś z etapów może skończyć się zmarnowanym surowcem, a w najlepszym razie kiepskim i mało przyjemnym smakiem. Dodatkowo, jeśli kasza będzie łączona z innymi składnikami (a w większości przypadków tak właśnie będzie), to okaże się, że smak całego posiłku będzie mocno dyskusyjny. 

W czym zatem tkwi problem z kaszą jaglaną? Jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną? Chodzi przede wszystkim o gorzki smak. Dobrej jakości i odpowiednio przygotowana kasza jaglana będzie miała delikatny i słodki smak. Jeśli jednak użyty zostanie słabej jakości surowiec lub proces gotowania potraktujemy po macoszemu, to otrzymamy gorzką i mało apetyczną papkę. A tego każdy wolałby uniknąć.

kasza jaglana proso

Przygotowanie kaszy - krok po kroku

Od czego zacząć przygotowania? Na początku warto ustalić proporcję kaszy do wody. To pozwoli wybrać garnek odpowiedniej wielkości, który będzie oczywiście zależeć od tego, dla ilu osób przygotowujemy posiłek. Zasada w przypadku kaszy jaglanej jest prosta - na każdą jednostkę kaszy przypada 2,5 jednostki wody. Dla przykładu: na każdą szklankę kaszy trzeba odmierzyć 2,5 szklanki wody. Jest to ilość, która w czasie gotowania powinna praktycznie w całości zostać wchłonięta. Prócz tego potrzebna nam będzie tradycyjnie sól, a także olej, wystarczy około dwóch łyżek. 

Można spotkać także proporcje nieco łatwiejsze. Na szklankę kaszy jaglanej należy przygotować 2 szklanki wody. Unikniemy wtedy dysproporcji dotyczącej połowy szklanki.

W pierwszym kroku wstaw wodę, dodaj sól i olej. Nałóż pokrywkę i zostaw całość do zagotowania. W tym czasie musimy przygotować kaszę jaglaną przed gotowaniem. 

Czy trzeba płukać kaszę ciepłą wodą?

Można by pomyśleć, że gotowanie kaszy ogranicza się do wsypania jej do gotującej się wody. Nie w tym przypadku. By uzyskać smaczną kaszę jaglaną, trzeba ją zawczasu odpowiednio przygotować. W tym celu wsypać ją na drobne sitko, a następnie płukać zimną wodą do momentu aż nie będzie jej barwić. Można to robić pod bieżącym strumieniem albo w naczyniu, w którym 2-3-krotnie wymienimy wodę. Cały proces ma na celu pozbycie się goryczki ze smaku kaszy.

Można także namoczyć kaszę jaglaną w zimnej wodzie na około godzinę przed przygotowywaniem. Przed gotowaniem pamiętaj o zmianie wody!

Kaszę jaglaną można również sparzyć na suchej patelni, aż do momentu "wyczucia" zapachu kaszy. Po tej czynności zalewamy kaszę gorącą wodą i odlewamy.

Wstępne płukanie to jeszcze nie koniec. Wstępnie przygotowaną kaszę należy jeszcze przelać bardzo gorącą wodą (lub tyle, co przegotowaną wodą). W większości przypadków ta płynąca w kranach nie będzie miała wystarczająco wysokiej temperatury. Najlepiej w tym przypadku po prostu zagotować wodę w czajniku i potraktować ziarna wrzącą wodą. Dopiero w tym momencie kasza jaglana jest prawidłowo przygotowana do gotowania.

danie z kaszy jaglanej

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?

Gdy woda w garnku będzie już wrzeć, pozostaje tylko wsypać kaszę jaglaną do środka, lekko zamieszać i zmniejszyć ogień. Podczas gotowania należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze cały proces powinien odbywać się na małym ogniu. Po drugie - nie należy mieszać kaszy w trakcie gotowania  gotowania. To zapewni odpowiednią konsystencję i sypkość. W przeciwnym razie zamienimy całość w breję przypominającą puree.

Trzecia rzecz to czas gotowania. Przy prawidłowym dobraniu ilości wody, kasza powinna wchłonąć praktycznie cały płyn w 15-20 minut (podczas gotowania na wolnym ogniu). Warto monitorować stan kaszy, by w międzyczasie nie dopuścić do przypalenia. Po wyłączeniu ognia należy pozostawić ją w garnku na dodatkowe 5-10 minut. Można dodatkowo po tym czasie zdjąć pokrywkę i pozwolić by ewentualna pozostałość wody odparowała.

Jak ugotować kaszę jaglaną na słodko?

Większość osób kojarzy kaszę jaglaną z dań na "słono" chociaż sama w sobie posiada odrobinę słodkości. Jak więc ugotować kaszę jaglaną do dań na słodko? Odpowiedź jest stosunkowo prosta-tak samo, jak do dań słonych. By jednak urozmaicić smak kaszy, można użyć dodatków takich jak kardamon, wanilia czy cynamon. Są to świetne przyprawy do dań na słodko.

Kasza jaglana - jak podawać?

Po takim przygotowaniu powinniśmy otrzymać idealnie przygotowaną, sypką i słodką kaszę jaglaną. Warto podkreślić, że do gotowania możemy użyć wody, ale dobrze sprawdzi się też gorące mleko lub ich połączenie - wszystko w zależności od potrzeb. Opcjonalnie na końcu, do ugotowanej kaszy, zanim ostygnie, można dodać łyżeczkę masła. Tak przygotowana będzie świetnym dodatkiem do sałatek, deserów i dań mięsnych. Szczególnie w tym ostatnim przypadku poleca się lekkie podprażenie kaszy jaglanej na suchej patelni w celu uzyskania dodatkowego, orzechowego posmaku.

Jak ugotować kaszę jaglaną - pomysły na dania

Jak ugotować kaszę jaglaną już wiemy, teraz czas na kilka sposobów jak przygotować kaszę jaglaną jako pełne danie. Na początek coś prostego jak pożywne śniadanie na bazie kaszy jaglanej z ulubionymi owocami.

Jako że kasza jaglana jest "drobnoziarnista" z powodzeniem można ją przemycić w zupach czy pulpetach (z myślą o dzieciach). Dla dorosłych polecana jest z warzywami lub jako dodatek do mięsa (zdrowy zamiennik np. ziemniaków).

Sprawdź sam czy sposoby na "jak ugotować kaszę jaglaną" sprawdzą się u Ciebie i z jakimi dodatkami kasza jaglana będzie smakowała Ci najbardziej.

Powodzenia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło