Zastosowanie sody oczyszczonej

 –  NaturalnieZdrowe.pl  07/14/2022 08:06:13     Kuchenne inspiracje    Komentarze 0

Wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona jest obecna w wielu gospodarstwach domowych. Wszystko za sprawą jej uniwersalności - sposobów na jej użycie jest mnóstwo, a niektóre mogą wręcz zaskakiwać. Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze zastosowania tego uniwersalnego środka.

Często można spotkać się z opinią, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Soda oczyszczona jest jednym z najlepszych przykładów, który zdaje się podważać tę uniwersalną prawdę. Wszechstronność wodorowęglanu sodu sprawia, że znajduje on szerokie zastosowanie nie tylko jako środek leczniczy, ale też preparat stosowany w kosmetyce oraz naturalny i ekologiczny środek czyszczący.

wodorowęglan sodu cytryna ocet

Zastosowanie sody oczyszczonej

Na początek warto wspomnieć o tym, że o ile soda oczyszczona występuje w przemyśle pod symbolem E500, to jest to substancja, która występuje naturalnie w złożach mineralnych czy osadach wód słodkich. Co ciekawe, soda oczyszczona, czyli rafinowany węglan sodu, jest również obecna w naszym organizmie - wchodzi w skład, chociażby śliny i soków żołądkowych. To sprawia, że środek jest w 100% bezpieczny i możemy używać sody oczyszczonej bez obaw o nasze zdrowie.

Dodatkowo dzięki swoim unikalnym cechom, sody oczyszczonej można używać zarówno w kuchni, jak i łazience, a nawet w ogrodzie. Zastosowanie sody oczyszczonej jest tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich scenariuszy, gdzie okaże się pomocna. Postaramy się przedstawić najpopularniejsze sposoby na jej wykorzystanie.

soda oczyszczona ocet cytryna szczoteczka

Pochłaniacz zapachów

Soda oczyszczona świetnie chłonie wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Można stosować ją w lodówkach, kuchenkach mikrofalowych, a nawet piekarnikach (przez wstawienie szklanki sody oczyszczonej na jedną z półek). Innym przykładem stosowania sody oczyszczonej to dodawanie jej do żwirku w kocich kuwetach - soda oczyszczona wysypana na dno, a potem dosypywana i mieszana na bieżąco z piaskiem pomaga skutecznie eliminować nieprzyjemny odór.

Sodę oczyszczoną można również wysypać na deskę do krojenia. Pozostawienie sody oczyszczonej na jakiś czas, a następnie spłukanie wodą pozwoli na pozbycie się intensywnych smaków i zapachów, a także przebarwień.

soda oczyszczona/zestaw domowych kosmetyków

Wykorzystanie sody oczyszczonej w kuchni i łazience

Wodorowęglan sodu świetnie sprawdza się jako uniwersalny środek do czyszczenia wszelkich powierzchni zarówno w kuchni, jak i łazience. Soda może być stosowana do mycia podłóg, blatów oraz zacieków na wannach i szybach od pryszniców.  Co istotne, soda oczyszczona jest środkiem bezpiecznym i ekologicznym. Wodorowęglan sodu jest też w pełni biodegradowalny, więc nie trzeba się obawiać o jego wpływ na środowisko.

Jeśli chodzi o parkiety i stoły kuchenne, to do czyszczenia zabrudzeń na takich powierzchniach, na pięć litrów wody potrzeba około pół szklanki sody oczyszczonej. Do trudniejszych i bardziej opornych zabrudzeń niezbędne będzie odpowiednie zmodyfikowanie proporcji wodorowęglanu sodu i wody. W przypadku zacieków, czy kamienia w łazienkach zaleca się zrobienie pasty czyszczącej. W tym celu należy wymieszać około ¼ szklanki z odpowiednią ilością wody, której dodajemy tyle, by uzyskać odpowiednio gęstą konsystencję.

Ten domowej roboty preparat na bazie wodorowęglanu sodu może okazać się skutecznym środkiem również w walce z bardzo uciążliwymi zabrudzeniami np. przypaleniami na garnkach i kuchence. W przypadku czyszczenia szyb i szkła możemy dodatkowo wzbogacić mieszankę odrobiną octu - pozwoli to uzyskać efekt połysku, a także pomoże w pozbyciu się smug.

soda oczyszczona bochenek chleba

Pieczenie z dodatkiem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona w kuchni to nie tylko środek czystości, ale również zamiennik niektórych, często wykorzystywanych produktów. Sodę oczyszczoną możemy użyć jako alternatywę dla proszku do pieczenia, gdy akurat nie będziemy mieć go pod ręką. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcjach. Sodę oczyszczoną dodajemy w znacznie mniejszej ilości niż proszku - około 4 razy mniej. Nie można również zapominać o właściwościach sody oczyszczonej - jej zasadowy odczyn wymaga dodania czegoś kwaśnego. Może być to np. sok z cytryny, czy w przypadku produktów mlecznych śmietana lub kefir.

Co ciekawe, soda oczyszczona może być też zamiennikiem dla drożdży. W tym przypadku również niezbędne jest użycie soku z cytryny lub maślanki. Obu składników używamy 50-50, czyli na każdą łyżeczkę sody oczyszczonej przypada łyżeczka kwaśnego produktu. To prosty i skuteczny sposób pozwalający na wypiek chleba bez użycia drożdży. Przyda się nie tylko w momencie, gdy akurat ich zabraknie, ale również, gdy drożdże jako takie są niepożądane w naszej diecie z powodu alergii, czy w przypadku stwierdzonej grzybicy.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Ze względu na swoje delikatnie żrące właściwości, sody oczyszczonej możemy użyć również do walki z niechcianymi chwastami. Po usunięciu szkodliwych roślin warto obficie obsypać oczyszczone miejsce. Uniemożliwi to ich ponowny rozwój. Podobne działanie osiągniemy, gdy problemem okażą się mrówki. Soda oczyszczona to również domowy sposób na mszyce.

Przed zastosowaniem chemicznych oprysków, warto pokryć roślinę naturalnymi preparatem, który bazować będzie na sodzie oczyszczonej. Przygotujesz go, mieszając 2 łyżki stołowe sody na 4 litry wody. Dodatkowo świeżo ścięte kwiaty na dłużej zachowają swój piękny wygląd, jeśli do wody w wazonie dodamy pół łyżeczki sody oczyszczonej.

soda oczyszczona roztwór

Odświeżenie oddechu

Wodorowęglan sodu możemy zastosować jako środek wspomagający kondycję jamy ustnej. Płukanie zębów sodą oczyszczoną pozwoli nie tylko pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, ale również zredukuje kamień nazębny i będzie przeciwdziałać jego powstawaniu. W celu sporządzania płynu należy do szklanki wody dodać jedną łyżeczkę sody. Ten sposób polecić można, gdy chcemy szybko i skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach po czosnku i cebuli.

Płukanie jamy ustnej, a szczególnie gardła pozwala również na zmniejszenie obrzęku błon śluzowych i jest szczególnie polecane w czasie leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Środek na oparzenia

Jak się okazuje, soda oczyszczona zastosowanie znajdzie również jako środek na oparzenia. Można ją stosować zarówno przy mniejszych oparzeniach powstałych, chociażby podczas pracy w kuchni, jak i przy większych, które mogą pojawić się podczas opalania. W takich przypadkach możemy stosować sodę bezpośrednio na skórę albo po rozpuszczeniu czubatej łyżeczki w szklance wody.

Na podobnej zasadzie można użyć sody oczyszczonej w przypadku ukąszenia owadów. Zastosowanie punktowe złagodzi ból i swędzenie.

Soda oczyszczona w kosmetyce

Soda to nie tylko świetny sposób na czyszczenie różnego rodzaju powierzchni w gospodarstwie domowym - to także skuteczny środek, który można wykorzystać do pielęgnacji skóry i włosów. Maseczki z dodatkiem sody oczyszczonej pomagają w pozbyciu się martwego naskórka. Są też skuteczne w przypadku usuwania nadmiaru łoju. Sodę oczyszczoną możemy również dodać do oleju kokosowego i stworzyć prosty peeling, dzięki któremu nawilżymy skórę, a także usuniemy przebarwienia cery. Taka kuracja sprzyja również pozbyciu się trądziku i zmian grzybiczych.

Skuteczne remedium na zgagę

Właściwości sody oczyszczonej pozwalają na używanie jej jako skutecznej metody na pozbycie się uciążliwej zgagi. Soda normalizuje poziom pH i zapobiega gromadzeniu się toksyn, którym sprzyja kwaśne środowisko. Trzeba podkreślić, że mimo skuteczności takiego rozwiązania, roztwór sody z wodą jest środkiem doraźnym i nie należy traktować go jako lekarstwa. W przypadku, gdy zgaga staje się częstym problemem, należy skontaktować się z odpowiednim lekarzem specjalistą.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło