Zastosowanie sody oczyszczonej

Zastosowanie sody oczyszczonej

Wodorowęglan sodu czyli popularna soda oczyszczona jest obecna praktycznie w każdym domu. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest przy różnych okazjach. Brak sody oczyszczonej w gospodarstwie domowym to ogromny błąd! Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze zastosowania tego uniwersalnego środka.


Na początek warto wspomnieć o tym, że soda oczyszczona jest substancją występującym naturalnie chociażby w złożach mineralnych czy osadach wód słodkich. Jest też obecna w naszym organizmie np. w ślinie czy żołądku. Jest to zatem środek w 100% naturalny i bezpieczny dla organizmu. Dzięki swoim cechom można jej używać zarówno w kuchni jak i łazience, a nawet w ogrodzie. Zastosowań sody oczyszczonej w domu jest bardzo wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich.

1.    Pochłaniacz zapachów

Soda oczyszczona świetnie chłonie wszelkiego rodzaju brzydkie zapachy. Można stosować ją w lodówkach (przez wstawienie szklanki sody oczyszczonej na jedną z półek), w kocich kuwetach (soda oczyszczona wysypana na dno, a potem dosypywana i mieszana na bieżąco z piaskiem) czy deskach do krojenia (posypać sodą oczyszczoną i pozostawić na jakiś czas, na końcu spłukać).

2.    Środek czystości do kuchni i łazienki

Wodorowęglan sodu świetnie sprawdza się jako uniwersalny środek do czyszczenia wszelkich powierzchni. Może być stosowany do mycia podłóg, blatów czy zacieków na wannach czy szybach od pryszniców.  Do parkietów i stołów kuchennych potrzeba około pół szklanki na 5 litrów wody. W przypadku zacieków czy kamienia w łazienkach zaleca się zrobienie pasty czyszczącej składającej się z sody i wody. Wymieszać należy ¼ szklanki z odpowiednią ilością wody w celu osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Ten domowej roboty preparat na bazie wodorowęglanu sodu może okazać się skutecznym środkiem w walce z uciążliwymi zabrudzeniami. Do czyszczenia szyb i szkła możemy dodać również odrobinę octu.

3.    Środek do pieczenia

Sodę oczyszczoną możemy użyć jako zamiennik proszku do pieczenia. Należy przy tym pamiętać o proporcjach. Sody dodajemy znacznie mniej niż proszku, mniej więcej 4 razy. Trzeba również nie zapominać o dodaniu czegoś kwaśnego jak sok z cytryny czy produktów mlecznych (śmietana, kefir).

4.    Zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na swoje delikatnie żrące właściwości sody oczyszczonej możemy użyć również do walki z niechcianymi chwastami. Po usunięciu szkodliwych roślin warto obficie obsypać oczyszczone miejsce. Uniemożliwi to ich ponowny rozwój. Podobne działanie osiągniemy, gdy problemem okażą się mrówki. Soda oczyszczona to również domowy sposób na mszyce. Przed zastosowaniem chemicznych oprysków, warto pokryć roślinę naturalnymi preparatem, którego głównym składnikiem jest soda oczyszczona. Przygotujesz go mieszając 2 łyżki stołowe sody na 4 litry wodyDodatkowo świeżo ścięte kwiaty na dłużej zachowają swój piękny wygląd jeśli do wody w wazonie dodamy pół łyżeczki sody oczyszczonej.

5.    Odświeżenie oddechu

Wodorowęglan sodu możemy zastosować jako środek wspomagający kondycję jamy ustnej. Płukanie zębów sodą oczyszczoną pozwoli nie tylko pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, ale również zredukuje i będzie przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego. W celu sporządzania płynu należy wymieszać jedną łyżeczkę sody w szklance letniej wody.

6.    Środek na oparzenia

Jak się okazuje soda oczyszczona zastosowanie znajdzie również jako środek na oparzenia. Można ją stosować zarówno przy mniejszych oparzeniach powstałych chociażby podczas pracy w kuchni jak i przy większych, które mogą pojawić się podczas opalania. W takich przypadkach możemy stosować sodę bezpośrednio na skórę albo po rozpuszczeniu czubatej łyżeczki w szklance wody.

< Wróć do bloga Następny wpis >
Produkt dodany do porównania