Polskie superfoods – poznaj je

 –  NaturalnieZdrowe.pl  08/31/2018 14:40:07     Ciekawostki żywieniowe    Komentarze 0

Termin „superfoods” kojarzy się wielu osobom z pożywieniem pochodzącym z egzotycznych i dalekich krajów. Jak się jednak okazuje – rodzime odpowiedniki stanowią jego świetną alternatywę.

Przejdź do następnych akapitów:

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To popularne przysłowie idealnie pasuje do naszej super żywności. Bogate w składniki odżywcze i nieprzetworzone jedzenie ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Co istotne, wybierając lokalne produkty, możemy nie tylko wesprzeć rodzimych producentów, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto też pamiętać, że krajowe zamienniki bez problemu mogą zastąpić znacznie droższe „oryginały” i niewiele im ustępować pod względem niesionych korzyści.

Siemię lniane

Idealnie nadaje się jako alternatywa dla nasion chia. Siemię lniane jest bardzo bogate w tłuszcze omega 3 oraz przeciwutleniacze. Działa osłonowo na przewód pokarmowy, a także usprawnia pracę jelit dzięki dużej zawartości błonnika, który niweluje uczucie głodu. Świetnie nadaje się jako dodatek do jogurtów czy urozmaicenie do wypiekanego chleba.

Żurawina

Żurawina to nasza wersja jagód goji. W obu przypadkach mamy do czynienia z roślinami niezwykle bogatymi w witaminę C oraz przeciwutleniacze. Żurawina dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi, ale co ważniejsze, zwalcza choroby i infekcje oraz oczyszcza układ moczowy.

Kasza jaglana

Drogi amarantus możemy z powodzeniem zastąpić naszą Polska najzdrowsza kasza jaglaną. Jest to najlepiej przyswajalna odmiana wśród wszystkich kasz. Nie uczula i nie zawiera glutenu, a dodatkowo zawiera dużo dobrej jakości białka. Ma działanie odkwaszające i odtruwające organizm. Kasza jaglana wpływa pozytywnie na kondycję układu nerwowego i poprawia pamięć.

Czosnek

Bardzo popularny u nas czosnek może stanowić świetny zamiennik dla grzybów shiitake. Jest to naturalny antybiotyk i bardzo dobrze wspiera walkę organizmu z wszelkimi infekcjami. Jego zalety możemy docenić szczególnie w okresach przejściowych, gdy układ odpornościowy narażony jest na największe obciążenie. Można oczywiście stosować go przez cały rok jako podstawę masełka czosnkowego.  

Olej rzepakowy

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że olej rzepakowy to „oliwa północy”. Jest w tym dużo prawdy, bo podobnie jak oliwa, zawiera on bardzo dobrą kombinację kwasów jednonienasyconych oraz idealny stosunek kwasów omega-6 i omega-3. Ma też bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ można go wykorzystać zarówno na zimno do sałatek, jak i również do smażenia czy pieczenia.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło