Zdrowsze zamienniki słodyczy

 –  NaturalnieZdrowe.pl  09/07/2018 14:49:09     Odchudzanie    Komentarze 0

Słodycze. Każdy wie, że nie należy ich spożywać i każdy wie, jak ciężko jest odmówić sobie kawałka czekolady czy innych słodkości. W poniższym wpisie przedstawiamy zdrowsze zamienniki popularnych słodyczy.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak powszechnie wiadomo, spożywanie słodyczy powinno być ograniczone do minimum. Prócz sporej ilości cukru, większość obecnie dostępnych słodkich przekąsek ma w swoim składzie mnóstwo sztucznych składników i chemii. Dla większości osób nie stanowi to jednak większej przeszkody i odstawienie słodyczy wydaje się niemożliwe. Efektem tego jest coraz więcej osób z nadwagą i rosnąca lawinowo liczba schorzeń, które są z nią powiązane. Oczywiście najbardziej narażone na zgubne skutki spożywania słodyczy są dzieci, które obecnie są w znacznie gorszej kondycji niż ich rówieśnicy jeszcze kilkanaście lat temu. Na szczęście nie potrzebujemy w zupełności rezygnować z tego typu przyjemności. Wystarczy sięgnąć po ich zdrowszą alternatywę.

Bakalie

Owoce suszone we wszelkich odmianach będą świetnie nadawać się jako zamiennik słodyczy. Są wprawdzie kaloryczne, ale mają również znacznie mniej wody niż świeże owoce, więc spożywamy ich odpowiednio mniej. Ich zaletą jest również to, że zawierają w sobie wiele składników odżywczych i wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organów. Najlepszym przykładem będzie chociażby żurawina suszona chroniąca układ moczowy. Istotne jest, aby wybierać owoce niesiarkowane oraz pamiętać o tym, że usprawniają one pracę układu pokarmowego, więc ich nadmierne spożycie nie jest wskazane.

Orzechy

Druga propozycja idealnie spełniająca funkcję przegryzki to oczywiście orzechy. O zaletach, jakie niesie za sobą ich spożywanie, nikogo nie trzeba przekonywać. Duża zawartość tłuszczy pozwala szybko i na długo zaspokoić nasz głód. Dodatkowo duża zawartość błonnika i białka pozwalają traktować to jako świetne uzupełnienie zdrowej diety osób aktywnych fizycznie. Ciekawym pomysłem jest połączenie orzechów i suszonych owoców, czyli popularna mieszanka studencka. Można kupić gotowe zestawy albo skomponować je samodzielnie, używając kombinacji ulubionych składników.

Czekolada

Wbrew pozorom dobrą propozycją na słodką przekąskę jest także czekolada. Ważny jest jednak jej rodzaj. Przede wszystkim powinna być to czekolada gorzka. Zalecane minimum to 70% kakao, ale im większy procent jego zawartości, tym lepiej. Idealny będzie wariant 95% lub więcej. Warto też zwrócić uwagę, by nie było w niej żadnych zbędnych dodatków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przemycać taką czekoladę w innych posiłkach – w końcu może być wykorzystywana w kuchni dość często.

Musli

Propozycja dość zaskakująca, ale dzięki temu będzie stanowić ciekawą odmianę. Musli pełnoziarniste z dodatkiem kokosa i goi, zalane odrobiną jogurtu naturalnego i miodu nie tylko zaspokoi nasz głód, ale dostarczy dużą dawkę energii. Dzięki zawartości błonnika poprawi również trawienie. Warto więc rozważyć taką przekąskę jako dodatek do śniadania gwarantujący idealny początek dnia.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło