Poznaj naturalnych sprzymierzeńców w walce z przeziębieniem

 –  NaturalnieZdrowe.pl  10/26/2018 14:39:23     Zdrowie i uroda    Komentarze 0

Jesień zawitała do nas na dobre. Zdecydowanie niższe temperatury, deszczowe dni, silny wiatr. To wszystko zwiastuje nadejście sezonu przeziębień. Warto przypomnieć sobie o naturalnych sprzymierzeńcach w walce z infekcjami.

Wrzesień i październik były w tym roku wzorem złotej, polskiej jesieni. Ciepła pogoda i dużo słońca zachęcały do przebywania na dworze i delektowania się pięknymi kolorami drzew. W końcu jednak musieliśmy pożegnać się ze sprzyjającą aurą i pogodzić z nadejściem zimnych i mokrych miesięcy. Takie warunki to idealny sprzymierzeniec wszelkiego rodzaju infekcji. W tym czasie należy pamiętać o wsparciu organizmu, który może nie być wystarczająco odporny.

Złote mleko

W ostatnim czasie zaobserwować można wzrost popularności tak zwanego złotego mleka. Ten wywodzący się z Indii napój to prawdziwa bomba składników odżywczych. Jego działanie to głównie podnoszenie odporności i zwalczanie infekcji, ale na tym lista zalet się nie kończy. To naturalny antyoksydant, które pomaga także w oczyszczaniu organizmu, a nawet działa przeciwdepresyjnie. W czym tkwi sekret tej mikstury? Odpowiedź to kurkuma, która powszechnie uznawana jest za środek spowalniający rozwój nowotworów, a także chorób neurologicznych takich jak Alzheimer.

Sposób przygotowanie złotego mleka nie jest ani trudny, ani czasochłonny. Jest to połączona kurkuma z mlekiem wzbogacona kilkoma dodatkami. Tradycyjnie stosuje się mleko roślinne (np. migdałowe czy kokosowe), ale można też użyć krowiego, jeśli jest ono niepasteryzowane. Na szklankę dodajemy 1 łyżeczkę kurkumy. Poza tym dorzucić należy szczyptę cynamonu, kardamonu czy imbiru.  Wszystko rozpuszczamy po podgrzaniu (niezagotowaniu) mleka. Po wymieszaniu składników napój jest gotowy do spożycia.
Dla osób, które nie chcą za każdym razem powtarzać tego procesu dobrym pomysłem jest zrobienie pasty z kurkumy. Robi się ją podobnie, ale zamiast mleka stosujemy wodę w proporcji 2:1 w stosunku do przyprawy. Po zagotowaniu wody mieszamy aż do powstania gęstej pasty. Reszta dodatków pozostaje bez zmian. Po ostudzeniu możemy przechowywać pastę w lodówce.

Miód

Miód to drugie, obok witaminy C, co przychodzi do głowy, jeśli pomyślimy o infekcjach i ich leczeniu. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza obecności inhibiny, silnego środka bakteriobójczego. Prócz tego to kopalnia witamin, aminokwasów i minerałów. Odpowiednio przechowywany nie będzie tracił swoich właściwości nawet przez 3 lata. Oczywiście należy pamiętać, by nie podgrzewać go powyżej temperatury 40 stopni, gdyż miód straci swoje właściwości odżywcze. Warto również zwracać uwagę na jakość kupowanego miodu, ponieważ powszechnie dostępne w sklepach są wyroby niskiej jakości, które znacznie odstają od produktów z wyższej półki. Są sztucznie dosładzane i nie dają nam korzyści jak miody naturalne. Najczęściej można go dodawać do mleka, gdzie razem z ząbkiem czosnku tworzy napój, który nie tylko rozgrzeje organizm, ale również pomoże w walce z infekcjami gardła i męczącym kaszlem. Rodzice powinni pamiętać, że miód mimo swoich niewątpliwych zalet, nie może być podawany dzieciom do pierwszego roku życia ze względu na możliwe reakcje alergiczne oraz rzadką, ale niebezpieczną chorobę – botulizm dziecięcy.

Syrop z cebuli

Tradycyjna mikstura przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ma właściwości bakteriobójcze i zapobiega infekcjom więc zdecydowanie powinniśmy dodać go do naszego naturalnego arsenału przeciw przeziębieniom. Szczególnie pomocny przy infekcjach górnych dróg oddechowych: zapalenia gardła czy oskrzeli, a nawet anginy. Ma działanie wykrztuśne i pomaga pozbyć się wydzieliny zalegającej w gardle. Ma też sporo witaminy C i chociaż do aceroli trochę brakuję, to nadal jest to bogate źródło. Syrop z cebuli jest przy tym bardzo prosty do przyrządzenia. W podstawowym wariancie wystarczy pokroić (w kostkę lub plastry) kilka cebul, a następnie posypać je cukrem i odstawić pod przykryciem na kilka godzin. Po tym czasie puszczą soki i uzyskana substancja to właśnie syrop z cebuli. Można oczywiście wprowadzać drobne poprawki. Zamiast cukru możemy użyć miodu albo dodać czosnek i cytrynę dla uzyskania innego smaku i lepszego działania. Po zrobieniu można przechowywać syrop przez 1-2 tygodnie, czyli dokładnie tyle ile najczęściej trwają infekcje. Dawkowanie to 2-3 łyżeczki dziennie.


Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło