Jak jeść i pić siemię lniane?
Siemię lniane to jedno z najlepiej dostępnych, a przy tym zdecydowanie najtańszych polskich superfoods (więcej o nich piszemy w naszym artykule Polskie superfoods - poznaj je). Niepozorne nasiona lnu kryją w sobie potężną moc, zarówno stosowane od wewnątrz, jak i z zewnątrz! Oprócz dodatku do owsianek, koktajlów, a nawet zdrowych wypieków, siemię lniane można stosować także jako uniwersalny kosmetyk.
Przejdź do następnych akapitów:
Na co pomaga picie i jedzenie siemienia lnianego?
Przede wszystkim, zarówno nasiona lnu zwyczajnego i złocistego, jak i olej lniany są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które zwalczają stany zapalne, mają dobroczynny wpływ na wzrok oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Poza tym ziarna lnu są bogate w składniki mineralne i witaminy. Znajdziemy w nich między innymi magnez, potas, selen, cynk, wapń, miedź, żelazo i fosfor, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz oczywiście zdrowe tłuszcze.
Poza tym ziarna lnu zwyczajnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, a także, dzięki bardzo wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, wspomagają walkę o piękniejszą sylwetkę. Błonnik pokarmowy rozpuszczalny odpowiada za spowolnienie opróżniania żołądka, co powoduje dłuższe uczucie sytości. Drugi typ błonnika poprawia perystaltykę jelit, to znaczy zwiększa absorpcję wody w jelitach, dzięki czemu zwiększa masę kałową i reguluje wypróżnianie. Ten świetny środek zawarty w siemieniu jest polecany na zaparcia i dolegliwości żołądkowe, ale jednocześnie trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy zbyt niskiej podaży wody skutek zażywania siemienia lnianego będzie odwrotny. Spożywanie ziaren lnu w odpowiedni sposób wykazuje korzystne działanie na układ pokarmowy i cały organizm. Zawarte w siemieniu lnianym śluzy roślinne powlekają śluzówkę przełyku, żołądka i dwunastnicy i chronią przed działaniem kwasu solnego.
Warto też wspomnieć o tym, że siemię lniane może pomagać w walce z bolesnym okresem i uciążliwym PMSem. W tym celu powinno się je łączyć z innymi pestkami – dyni, sezamu i słonecznika. W pierwszej fazie cyklu, do 14 dnia, należy codziennie jeść łyżkę mielonego siemienia lnianego i pestek dyni, a w drugiej, po łyżce słonecznika i sezamu. Nasiona lnu zawierają kwasy tłuszczowe, które łatwo ulegają utlenianiu, dlatego najlepsze właściwości wykazują nasiona świeżo zmielone, możesz zmielić siemię lniane w młynku do kawy. Taka mieszanka bogata w nasiona lnu powinna wyregulować poziom hormonów i sprawić, że większość pań zapomni o około okresowych dolegliwościach. Osoby nielubiące nasion lnu w posiłkach nie muszą rezygnować z tego bogatego w właściwości zdrowotne składnika. Z pomocą przychodzi olej lniany, który również można dodawać do różnego rodzaju potraw, lub pić bez dodatków.
Siemię lniane zawiera jeszcze jeden ważny składnik – lignany. Związki te wykazują cechy antyoksydacyjne. Potrafią redukować ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, a także poprawiają kondycję układu hormonalnego, co jest niezwykle istotne szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy. Lignany mogą również obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, dodatkowo mają pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi. Warto podkreślić, że pod względem zawartości wspomnianych związków siemię lniane jest w absolutnej czołówce. Picie siemienia lnianego będzie pomocne w przypadku bólu gardła i suchego kaszlu. Taki kisiel długo będzie przywierał do ścian gardła i zregeneruje błonę śluzową.
Siemię lniane jako kosmetyk
W formie kosmetyku najczęściej stosuje się olej lniany, który doskonale odżywia włosy i paznokcie, wysokoporowate oraz pomaga w walce z niedoskonałościami cery, lub tak zwany „glutek”, który kilka lat temu przebojem zdobył Internet.
Jak to często bywa w przypadku skutecznych produktów, „glutek” z siemienia ani nie wygląda zbyt pięknie, ani nie pachnie jakoś szczególnie. Właściwie nie ma żadnego zapachu. Jednak już po jednym użyciu istnieją spore szanse, że z Twojej łazienki znikną odżywki, maski i sole do kąpieli.
Ten domowy preparat kosmetyczny, czyli śluz wytwarzany z siemienia lnianego, cudownie odżywia i nawilża, a przy tym koi i łagodzi stany zapalne. Można go stosować jako odżywkę do włosów, maskę do twarzy, a nawet dodatek do kąpieli – w takiej formie pomaga łagodzić problemy wywołane chorobami skóry, jak na przykład AZS. Co więcej, siemię lniane jest tak bezpieczne, że można dodawać je nawet do wanienki niemowląt! Dla lepszego efektu, do wody warto wrzucić też płatki owsiane, które także koją, łagodzą i nawilżają skórę.
Jak zrobić glutek z siemienia? Wystarczy zalać łyżkę stołową ziaren szklanką wody, a następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez około pięć minut. Następnie należy błyskawicznie odcedzić płyn (wraz ze stygnięciem siemię lniane gęstnieje i oddzielenie żelu od ziarenek byłoby niemożliwe) i odstawić do ostygnięcia.
Siemię lniane mielone – jak pić i czy tylko pić?
Wiemy już, dlaczego warto stosować siemię lniane. Teraz pytanie brzmi, jak je stosować? Picie mielonego siemienia lnianego nie wszystkim przypada do gustu. Nie czarujmy się, galaretowata konsystencja śluzu może nie być przyjemna dla podniebienia. Jednak picie lnu to nie jedyny sposób na zaprzyjaźnienie się z siemieniem lnianym i włączenie do swojej codziennej diety.
Przygotowanie siemienia lnianego do picia jest bardzo proste! Tym bardziej że pić siemię lniane możemy na kilka sposobów. Najprostszy polega na zalaniu wieczorem siemienia gorącą wodą i odstawieniu na noc. Rano ziarenka powinny pływać w rzadkim śluzie. Tak przygotowany napój z siemienia lnianego możemy od razu wypić, jednak dla lepszych efektów oraz smaku warto zmiksować go na przykład z jabłkiem i pietruszką. Siemię lniane do picia to produkt nie tylko dla osób trzymających dietę. Warto stosować je profilaktycznie, a regularne spożywanie siemienia lnianego z pewnością przyczyni się do lepszego samopoczucia.
W jakie sposób jeść siemię lniane?
Nie można jednak zapominać, że wartości odżywcze zapewni nam nie tylko siemię lniane do picia. Spożywanie nasion lnu również przyczyni się do poprawy kondycji naszego organizmu. W tym celu, jak już wspomnieliśmy, warto łączyć je z innymi ziarnami, a nawet – przyprawami.
Doskonałą propozycją dla wszystkich osób ceniących sobie zdrowe odżywianie będzie na przykład owsianka z siemieniem i kurkumą. Taka owsianka ma właściwości przeciwzapalne, doskonale syci, a przy tym przepięknie wygląda. Przepis? Wystarczy zmieszać łyżkę zmielonego siemienia lnianego z płatkami owsianymi i kurkumą, zalać wrzącą wodą lub mlekiem, odstawić na chwilę, później dodać ulubione owoce i gotowe! Poza tym siemię lniane możemy stosować także jako posypkę do domowych wypieków. Te małe ziarenka będą też doskonałym uzupełnieniem aromatycznego chleba przygotowanego z którejś z naszych mieszanek mąk. Idealnie sprawdzi się także jako dodatek do ciasta, sałatek, surówek, jogurtów, sosów, zup, soku, kanapek.
Co więcej, siemię może też zastąpić jajka w wegańskich potrawach! W tym wariancie musimy jedynie przygotować zmielone siemię lniane i zmieszać jedną łyżkę lnianego proszku z trzema łyżkami wody, po czym odstawić na 15 minut do lodówki. Ile siemienia lnianego możemy zjeść dziennie? Zaleca się nieprzekraczanie 50 gramów, czyli około 5 łyżek.
Te wszystkie zalety siemienia w połączeniu z jego wyjątkowo przystępną ceną sprawiają, że po prostu nie opłaca się nie mieć go w kuchni!