Ryż czerwony czy czarny - który lepszy?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  01/04/2019 15:55:39     Ciekawostki żywieniowe    Komentarze 0

Ryż, a szczególnie biały, to bardzo popularny składnik wielu kuchni. Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne, lepsze odmiany tego zboża. Które wybrać?

Mimo tego, że ryż biały jest powszechnie kojarzony z Dalekim Wschodem, a szczególnie Chinami i Japonią, to ma w Polsce ugruntowaną od lat pozycję. Bez problemu spełnia się w roli zamiennika ziemniaków czy kaszy, a także jako składnik ulubionej pomidorowej. Przy całej swojej popularności ryż biały nie jest jednak odmianą godną polecenia ze względu chociażby na wysoki indeks glikemiczny i małą ilość wartościowych składników odżywczych. Stąd też warto zainteresować się innymi rodzajami tego zboża. Warto poznać właściwości czerwonego ryżu, jak i czarnego odpowiednika. Czy i dlaczego warto postawić na te odmiany?

Im ciemniej typ lepiej

Przyjęło się powszechnie, że barwa ryżu idzie w parze z jego dobrodziejstwami. Im ciemniejsza odmiana, tym bardziej korzystna dla organizmu. Na końcu skali mamy oczywiście wspomniany ryż biały, który pod każdym względem jest najmniej pożądany. Z drugiej strony jest ryż czarny i to on jest przez wiele osób uznawany za najlepszy. Ryż czarny, zwany jest również fioletowym, ze względu na kolor, jaki uzyskuje po ugotowaniu. Tak samo jak ryż czerwony jest to ryż pełnoziarnisty. Wśród wszystkich odmian cechuje się najsilniejszym działaniem przeciwzapalnym, a jego właściwości antyoksydacyjne pomagają skutecznie hamować powstawanie komórek nowotworowych. Dodatkowo ze względu na ilość mikroskładników najbardziej ze wszystkich rodzajów zasługuje na miano superfoods. Więcej o czarnym ryżu możecie przeczytać w naszym wpisie Dlaczego warto jeść czarny ryż?.

Czerwony ryż - ciekawa alternatywa

Alternatywą dla ryżu czarnego, niewiele ustępującą mu pod względem zawartości, jest ryż czerwony. Swój kolor zawdzięcza antocyjanom, które występują też w jagodach czy czerwonej kapuście. Podobnie jak w przypadku ryżu czarnego również i tutaj mamy do czynienia z dużą ilością antyoksydantów oraz baterią środków odżywczych, a także witamin B i E na czele. Na uwagę zasługuje też zawartość żelaza, która jest wyższa niż w przypadku innych rodzajów, a to oznacza, że ryż czerwony najlepiej ze wszystkich wpływa na układ krążenia. W przypadku obu odmian mamy też sporą ilość błonnika, którego w ryżu białym jest znacznie mniej z racji procesu obróbki, jakiemu jest poddawany (brak łupiny, otrąb i zarodka).

Cierpliwość w kuchni

Zarówno ryż czerwony, jak i czarny są odmianami, które trzeba gotować dość długo. W praktyce czas przygotowania wynosi 35-40 minut, więc jest to kilka razy dłużej niż ryż biały. Pamiętaj, by zacząć gotować czarny bądź czerwony ryż odpowiednio wcześniej. W kwestii smaku różnice może nie są duże, ale za to subtelne. W obu przypadkach wyczuwalna będzie orzechowa nuta, ale posmak w przypadku ryżu czerwonego będzie słodszy w przeciwieństwie do bardziej gorzkiego ryżu czarnego. To sprawia, że czerwony ryż lepiej sprawdzi się jako zamiennik ziemniaków czy kaszy. Ciemniejszy wariant za to powinien lepiej komponować się z potrawami takimi jak drób, ryby i owoce morza.

Bez względu na odmianę gorąco polecamy spróbować obu. Zarówno czerwony ryż jak i czarne ziarno znajdą swoich zwolenników. Wysoka zawartość witamin i przeciwutleniaczy, poprawa kondycji układu krwionośnego i wsparcie procesu trawienia, a nawet regulacja poziomu glukozy we krwi to tylko kilka zalet, jakie daje włączenie tych odmian do naszej diety.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło