Zielona woda w basenie? Mamy na to sposób!

 –  NaturalnieZdrowe.pl  06/26/2024 16:04:40     Nie przegap!    Komentarze 0

Woda to rzecz najzwyklejsza na świecie i wszechstronnie przebadana, a jednak potrafi zadziwiać. Między innymi tym, że zupełnie nie przeszkadza nam ani jej mętność, ani zielony kolor w jeziorze lub rzece, podczas gdy obecność zieleni w wodzie basenowej już jak najbardziej. Czy zielona woda w basenie ogrodowym to powód do niepokoju? Jakie są przyczyny zielonej wody? Czy zawsze trzeba wymieniać wodę basenową w przypadku wystąpienia zielonej wody? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!.

Oczyszczanie wody w basenie, jeśli został „zapuszczony”, to dość kłopotliwy proces. Jeśli mamy do czynienia z zieloną wodą w niewielkim basenie ogrodowym , to wówczas zazwyczaj bardziej opłaci nam się taką wodę wymienić, niż ją filtrować i i używać specjalistycznych środków do czyszczenia basenu. Gdy jest to większy basen, w ruch muszą pójść filtry i pompy, a nierzadko też środki glonobójcze oraz dezynfekujący chlor. Wszak woda w basenie musi być krystalicznie czysta i nawet delikatny zielony odcień wody sprawia, że czasami nie można dostrzec dna basenu. Nikt nie chce się kąpać w zielonej wodzie - to zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że chlor i inne substancje wchodzące w skład chemii basenowej są nie tylko szkodliwe dla glonów i bakterii żyjących w wodzie basenowej.

Dlaczego woda w basenie zielenieje?

Zielona woda w basenie pojawia się w wyniku powstania ogniska glonów, które początkowo objawia się śliskim osadem na ścianach i dnie basenu. Z biegiem czasu dochodzi do rozrostu osadu glonów i powstawania zielonej wody w basenie. Glony rozmnażają się, pojawia się ogniskowe zazielenienie wody, które daje o sobie znać zmieniając krystalicznie czystą wodę w zieloną wodę, która nie tylko nieestetycznie wygląda, lecz także stanowi zagrożenie biologiczne dla człowieka. Przy sprzyjających warunkach glony potrafią błyskawicznie rozprzestrzeniać, dlatego jeśli zauważymy już pierwsze zwiastuny zielonej wody w basenie (szlam na ścianach i dnie basenu) - nie czekajmy!

Przyczyn mętnej wody jest stosunkowo niewiele. Najczęściej jest to brak wystarczającej ilości chloru, zapchany filtr basenowy lub ogólny brak filtracji wody, nieodpowiednio czyszczony basen pomiędzy wymianami wody basenowej - zielony kolor zwykle powraca, jeśli któryś z tych elementów pielęgnacji basenu i wody w niecce basenowej zostanie pominięty.

To jednak nie wszystko, bo spory wpływ na zielony kolor wody basenowej ma zawarte w niej żelazo. Pozornie czysta woda - czerpana na przykład ze studni - pod dodaniu chloru może stać się najpierw zielona, a następnie nabierze jeszcze brązowego odcienia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie stosować chemię basenową i odpowiednią filtrację oraz dbać o prawidłowe stężenie chloru.

Jak pozbyć się zielonej wody z basenu?

Przede wszystkim czyszczenie basenu z zielonej wody należy rozpocząć od odłowienia skupiska glonów tak, aby nie wzburzać osadu glonów. Do tego celu należy wykorzystać odpowiednią siatkę. Kolejnym krokiem w czyszczeniu wody jest wypłukanie filtrów, a następnie zbadanie odczynu pH wody basenowej, bo od niegow zależeć będzie ilość i rodzaj środków chemicznych, które trzeba będzie zastosować. Woda w basenie może posiadać różny stopień zanieczyszczenia.

Teraz do akcji wkracza chemia basenowa, czyli tzw. dezynfekcja szokowa (chlorowanie szokowe), wykonywana najczęściej podchlorynem sodu, nadtlenkiem wodoru, specjalnymi wieloskładnikowymi tabletkami do basenów lub tzw. chlorem szokowym. Zastosowana chemia basenowa skutecznie oczyszcza basen ogrodowy z bakterii, glonów, grzybów i wirusów.

Jak widać, zielona woda w basenie wymaga uwagi z naszej strony i stosowania specjalistycznych preparatów. Kąpiel w wodzie zawierającej dużą ilość środków dezynfekujących nie wchodzi w grę. Aby można było bezpiecznie się w takim basenie wykąpać, trzeba filtrować wodę przez co najmniej dobę i dopiero po upewnieniu się, że pH jest w normie, można do takiej wody wejść. Warto również uzupełnić braki o czystą wodę, chociażby z węża ogrodowego.

Naturalny sposób na zieloną wodę w basenie ogrodowym?

Co zatem wsypać do basenu? Wodę można uczynić przezroczystą i klarowną w prosty sposób, uzyskując gwarantowany, choć – trzeba przyznać – niezbyt długo utrzymujący się efekt. Wystarczy zastosować odpowiednią ilość witaminy C, rozpuszczając ją najpierw w wiaderku, a następnie dodając do wody. Wytłumaczenie tego fenomenu jest proste: kwas askorbinowy, którym jest witamina C do basenu, błyskawicznie zmienia wartościowość zawartego w wodzie żelaza.

Dzięki temu zielona woda w basenie po bardzo krótkim czasie stanie się całkowicie lub prawie całkowicie przezroczysta. Taki basen można już bez żenady pokazać gościom. Zrobi na nich dobre wrażenie.

Pamiętajmy jednak, że witamina C do basenu da efekt optyczny, który utrzyma się przez pewien czas, ale nie jest ona środkiem czyszczącym. Takie działanie nie zastąpi wymiany wody lub zastosowania chemicznych środków do oczyszczania basenu.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło