Czytaj Na Blogu
Bubble tea – jak ją zrobić? Światowe trendy mogą zagościć w Twoim domu!
Co to jest bubble tea i gdzie można ją kupić? Jeśli należysz do grona osób, które jeszcze nie miały przyjemności...
Bezpłatna dostawa już od 199zł
Nie ma punktów za ten produkt.
Wartość energetyczna: 1487 kJ/354 kcal
Tłuszcz: 0 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g
Węglowodany: 87,8 g w tym cukry: 3,3 g
Błonnik: 0,9 g
Białko: 0,2 g
Sól: 0,003 g
Tapioka to produkt pochodzący z Ameryki Południowej powstały w procesie mielenia bulwy manioku. W krajach tropikalnych stanowi podstawowy rodzaj pożywienia, u nas widnieje w sklepach na półkach ze zdrową żywnością. Może nie jest zbyt przesiąknięta składnikami odżywczymi, ale tapioka jest lekkostrawna, dzięki czemu jej spożywanie będzie korzystne dla osób przebywających na diecie bezglutenowej czy odchudzającej.
Przejdź do następnych akapitów:
Z czego powstaje tapioka? Jakie ma właściwości? I jak w praktyce wykorzystać tapiokę w kuchni?
Tapioka wytwarzana jest z rośliny o nazwie maniok (z rodziny wilczomleczowatych), przypominającej nasze rodzime ziemniaki. To po prostu wyciśnięta z korzenia manioku skrobia, którą następnie przetwarza się w:
Najpopularniejszą formą tapioki są w Europie perełki o wielkości 2-3 mm. Dodaje się je do deserów, a także do wytwarzania bubble tea, czyli herbaty bąbelkowej wymyślonej na Tajwanie.
Tapioka cieszy się większą popularnością, wśród mieszkańców Ameryki Południowej, Północnej, Azji czy Afryki. W Europie dopiero zdobywa popularność. Właściwości tapioki takie jak brak glutenu czy hipoalergiczność sprawiają, że coraz częściej gości na polskich stołach - w formie deserów czy jako substytut mąk, która sprawdzi się do domowych wypieków tj. ciasta i ciasteczka, naleśniki i placuszki. Dodatkowo jest pozbawiona smaku, więc stanowi doskonałą bazę do wielu dań.
Ma delikatny, słodki smak, choć przez niektórych jest on wręcz niewyczuwalny. Z tego powodu - podobnie jak nasiona chia - można korzystać z niej w jakiejkolwiek formie. To do jakiej potrawy ją dodamy zależy już tylko od naszych preferencji smakowych i wyobraźni.
Tapioka świetnie sprawdza się:
Warto wiedzieć, że podobnie jak nasiona chia czy siemię lniane tapioka w połączeniu z wodą tworzy żelową masę. Dzięki temu stanowi idealne połączenie składników w puddingach czy musach owocowych.
Ale na maniok w stanie surowym należy uważać. Podobnie jak nasze ziemniaki jest on dla naszego organizmu trujący. W środku znajduje się bowiem glikozyd manihotoksyna i aby go usunąć należy poddać tapiokę obróbce termicznej, np. ugotować, a wcześniej dokładnie umyć korzeń manioku.
Glikozyd ten łatwo zamienia się w kwas pruski, czyli cyjanowodór - śmiertelną truciznę.
Błędnie niektórzy z nas mogą zaliczyć tapiokę do kategorii "super foods". Nic bardziej mylnego. Produkt powstały w procesie mielenia bulwy manioku to głównie węglowodany proste (czyli skrobia oporna), lekkostrawne białko oraz śladowe ilości witamin i minerałów. To jednak nie powinno dyskwalifikować tapioki w kuchni. Wśród właściwości tapioki są bowiem trzy szczególne, którymi warto się zainteresować:
Ponadto ma niską zawartość kaloryczną - w 100 g. tapioki znajdziemy niewiele ponad 150 kcal.
Perełki tapioki są ubogie w składniki mineralne, pełne za to lekkostrawnych węglowodanów (w składzie znajdziemy ich aż 90%). Tapioka jest dobrym źródłem skrobi opornej sprawia, że tapioka jest idealnym substytutem produktów z dużą ilością błonnika. Należy również nadmienić, że tapiokę charakteryzuje wysoki indeks glikemiczny (ok. 80).
Tapioki używa się w kuchni najczęściej jako bezglutenowy zamiennik mąki, np. jako zagęstnik zup, sosów czy robienia naleśników. Ten produkt skrobiowy ma jedną istotną zaletę - w trakcie zagęszczania nie zbryla się, dzięki czemu sos ma gładką konsystencję i łatwiej się go przygotowuje.
Tapioka sprawdzi się także do przygotowania deseru - wszelkiego rodzaju musów owocowych czy puddingów. Zdrowy deser przygotowany na bazie tapioki zasmakuje nawet najmłodszym. Możemy na jej bazie przygotować smaczny pudding. Wystarczy połączyć kuleczki tapioki z mleczkiem kokosowym, dodać do tego cukier trzcinowy, świeże owoce lub odrobinę soku owocowego, aby zaspokoić kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych.
Jej właściwości żelujące sprawdzą się nawet w przypadku przygotowywania lodów domowej roboty. Tapioka pod wpływem niskiej temperatury nie rozpada się, a desery nadal zachowują żelową konsystencję. Dzięki temu zaserwowanie rodzinie domowych lodów staje się znacznie prostsze i bardziej efektowne.
To jednak nie wszystko. Choć tapioka znana jest najbardziej jako substytut mąki oraz składnik deserów, to można ją wykorzystać również w nieco inny, równie ciekawy sposób.
Na Tajwanie wraz z kulkami tapioki przygotowuje się tzw. bubble tea czyli herbatę z mlekiem i innymi słodkimi dodatkami. Jej popularność cały czas rośnie i nie ma się czemu dziwić - to naprawdę smaczny, oryginalny, a w dodatku całkiem zdrowy napój. Oczywiście jeśli przygotuje się go samodzielnie w domu. Wystarczy do tego wykorzystać dowolną herbatę, mleko oraz dodać do tego tapiokę w formie karmelizowanych perełek.
Tapioka w formie perełek powinna być gotowana na bardzo małym ogniu od 25 do 40 minut - w zależności od wielkości granulek. Czasem wymagane jest wcześniejsze namoczenie kulek w wodzie lub mleku, np. przez 20 minut. Perełki tapioki po ugotowaniu stają się przezroczyste.
Pytanie tylko, gdzie kupić perełki tapioki? Pomimo rosnącej popularności, wciąż nie sposób znaleźć mąkę czy kulki z tapioki w stacjonarnych sklepach. Wyroby z tapioki można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz oczywiście w Naturalnie Zdrowe! Granulat tapioki oferowany przez nasz sklep internetowy odznacza się wysoką jakością oraz przystępną ceną. Dzięki naszej tapioce przygotujesz ulubione potrawy w zdrowszej wersji, w tym znany wegański deser, czyli bubble tea.
Skład: Skrobia z manioku 90%, woda 10%
Kraj pochodzenia: Tajlandia / Indie
Informacja o alergenach: W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, soję, gorczycę, orzeszki ziemne, różne orzechy. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia w produkcie tych surowców. Przechowywać w suchym miejscu, szczelnie zamknięte, w niskiej temperaturze. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Kraj pochodzenia znajduje się na etykiecie lub opakowaniu.
Producent: Naturalnie Zdrowe Sp. z o.o.
Specyficzne kody
Mega granulki
Ubóstwiam desery z tapioką. Robie na zapas i zostawiam w lodówce. Polecam w połączeniu z chia. Cud, miód i orzeszki ;)
Co to jest bubble tea i gdzie można ją kupić? Jeśli należysz do grona osób, które jeszcze nie miały przyjemności...