Czytaj Na Blogu
Jak czytać skład kosmetyków? Czym jest INCI?
Lista składników INCI musi znaleźć się na opakowaniu każdego kosmetyku dostępnego w sklepach. W artykule znajdziesz...
Bezpłatna dostawa już od 199zł
Kupując teraz ten produkt otrzymasz 2 punktów lojalnościowych.
Lawenda jest jednym z najbardziej charakterystycznych kwiatów pod względem wyglądu, ale przede wszystkim zapachu. Wyróżniający się aromat jest nie do pomylenia z żadnym innym i z dlatego olejek lawendowy należy do jednego z najbardziej popularnych środków używanych w perfumach i aromaterapii. Jak się okazuje, piękny zapach to nie jedyna z zalet olejku lawendowego.
Przejdź do następnych akapitów:
Lawenda, a dokładnie lawenda wąskolistna zwana również lekarską, to kwiat o dość pokaźnych rozmiarach - osiąga nawet 1,5 m wysokości. Chociaż spotkać ją można również w Polsce, to najczęściej występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Lawenda rośnie zarówno w Afryce Północnej, jak i na Bliskim Wschodzie, ale roślina najbardziej kojarzy się Prowansją, czyli skąpanym w purpurowo-fioletowych połaciach kwiatów południowym regionie Francji.
Co ciekawe, lawenda jako bliski krewny rozmarynu, szałwii i tymianku jest jednym ze składników tamtejszej mieszanki ziołowej, czyli ziół prowansalskich.
Lawenda wykorzystywana jest od starożytności. O ile na początku zastosowanie znajdowała głównie w obrzędach religijnych, to szybko dostrzeżono również inne jej zalety. Jedną z nich jest możliwość pozyskiwania miodu z nektaru wytwarzanego przez te kwiaty - miód lawendowy to wysokiej klasy rarytas ceniony na całym świecie.
Najpopularniejszym jednak produktem wytwarzanym ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej jest olejek lawendowy. Jego szerokie zastosowanie pozwala na użycie go w wielu, często zaskakujących scenariuszach.
Zalety lawendy są szeroko wykorzystywane w aromaterapii. Kwiatowo-ziołowy zapach lawendy działa antystresowo i relaksująco. Użycie olejku w dyfuzorze lub kominku zapachowym pozwala na stworzenie przyjemnej i rozluźniającej atmosfery. Uzyskanie takiego stanu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na jakość snu.
Dla lepszej higieny spania możemy pokusić się również o pranie pościeli z dodatkiem olejku lawendowego albo o aplikację bezpośrednio na poduszki - krople olejku lawendowego na poszewkach zapewnią zdrowy i przyjemny wypoczynek.
Olejek lawendowy można z powodzeniem stosować do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Inhalowanie pozwala skutecznie odetkać zatkany nos, ale również działa na głębiej osadzone organy - krtań, tchawicę i oskrzela. Tego typu wziewy okażą się szczególnie przydatne podczas okresu wzmożonych zachorowań. W skład olejku lawendowego wchodzą fitosterole, flawonoidy i kwasy fenolowe, czyli substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Wzmacniają one ogólną odporność organizmu i dlatego olejek lawendowy można stosować również profilaktycznie.
Olejek eteryczny lawendowy znakomicie nadaje się do stosowania na różnego rodzaju zmiany skórne, szczególnie te o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Silne działanie antyseptyczne pozwala na skuteczne zwalczanie tego typu zakażeń i wynikających z nich zmian. Co istotne, olejek lawendowy jako jeden z nielicznych nadaje się do bezpośredniej pielęgnacji skóry, bez potrzeby dodatkowego rozcieńczania, czy mieszania z kremem.
Dodatkowo olejek, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza leczenie ran i oparzeń, co pozwala na szybszą regenerację skóry po urazach. Łagodzi również ból po ukąszeniach.
Olejek eteryczny z lawendy może posłużyć jako naturalny środek łagodzący ból głowy. Użycie kilku kropel olejku i delikatne masowanie skroni przynosi ulgę i pozwala łagodzić skutki uciążliwych migren. Taki zabieg działa również uspokajająco i przeciwlękowo.
W podobny sposób możemy również użyć olejku lawendowego na obolałe mięśnie. W tym celu najlepiej jest przygotować gorącą kąpiel, którą wzbogacimy kilkoma kroplami olejku lawendowego (około 10 ml). Jeszcze lepiej jest połączyć moc olejków eterycznych z lawendy z solą do kąpieli Epsom - w tak przygotowanej relaksującej kąpieli, zawarty w soli magnez pomoże w lepszej regeneracji i zapewni głębszy sen.
Olejki lawendowe to nie tylko aromaterapia. Zapach lawendy posłuży też do odświeżania powietrza w pomieszczeniach i dobrze maskuje przykre zapachy. Jednak to, co dla nas wydaje się przyjemną wonią, dla owadów działa w odwrotny sposób. Możemy oczywiście zasadzić kwiaty lawendy albo też użyć olejku, który odstraszy nieproszonych gości w postaci komarów i meszek, szczególnie w letnie dni i wieczory. Olejek można stosować bezpośrednio na skórze albo użyć kociołka zapachowego, który postawimy na stole, czy parapecie.
Innym owadem, który też nie przepada za lawendą i którego nie chcemy widzieć w naszych domach to oczywiście mole. Skropienie chusteczki olejkiem lawendowym i zostawienie jej w szafie, pozwoli trzymać mole z dala od ubrań, a przy okazji zapewni odzieży ładny, kwiatowy zapach.
Olejek lawendowy może być aplikowany bezpośrednio na skórę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacać nim inne kosmetyki. Dodany do szamponu będzie redukować łupież, a także wzmocni cebulki włosów. W przypadku kremu poprawi efekt wygładzający i odmładzający. Będzie przy tym bardzo ekonomiczny - w większości przypadków wystarczy użycie 1-2 kropli olejku lawendowego, by uzyskać oczekiwany efekt.
Lawenda może być też stosowany przy okazji masażu ciała, szczególnie obszarów z widocznym cellulitem. Olejek lawendowy działa pozytywnie na ukrwienie skóry i pozwala na zmniejszenie widocznej “skórki pomarańczy” na udach, czy brzuchu.
Dystrybucja: Naturalnie Zdrowe Sp. z o.o.
Producent: Natur Planet
Źródła:
The role of aromatherapy in medicine - Family Medicine & Primary Care Review, 2014, 16, 4:387-391
Composition, biological properties and therapeutic effects of lavender (Lavandula angustifolia L). A review - Herba Polonica, vol.60, no.2, 2014, pp.56-66
Aby móc dodać opinię, musisz się zalogować i zakupić ten produkt.
Lista składników INCI musi znaleźć się na opakowaniu każdego kosmetyku dostępnego w sklepach. W artykule znajdziesz...