SODA KALCYNOWANA Węglan Sodu bezwodny lekki Powiększ

SODA KALCYNOWANA Węglan Sodu bezwodny lekkiBezpłatna dostawa już od 199 zł!

Wybierz wielkość opakowania:

  • 1 kg

    5,80 zł

  • 5 kg

    17,80 zł

Soda kalcynowana, kiedyś zwana „bielidłem” to nieorganiczny związek chemiczny, który używany był przed laty jako uniwersalny środek czystości. Większa świadomość konsumentów i rosnąca popularność ekologicznych rozwiązań sprawiają jednak, że soda kalcynowana zaczyna wracać do łask jako uniwersalna i tania alternatywa do drogiej chemii domowej.

Soda kalcynowana – właściwości

Soda kalcynowana występuje pod postacią łatwo rozpuszczalnego w wodzie białego proszku. Jest też higroskopijna, co oznacza, że bardzo dobrze chłonie wilgoć z otoczenia – z tego powodu powinna być przechowywana w szczelnym opakowaniu. Dodana do wody zmiękcza ją i z tego powodu od zawsze była używana jako środek piorący. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do sody oczyszczonej jest to substancja żrąca, dlatego przy używaniu należy używać rękawiczek gumowych i chronić skórę oraz oczy przed kontaktem.

Prócz środków czystości soda kalcynowana wykorzystywana jest również w branży spożywczej pod symbolem E500 jako stabilizator i regulator kwasowości, ale także jako składnik kosmetyków. Ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne, dlatego często spotkać ją można w składzie środków do cery tłustej  i ze skłonnościami do trądziku.

Soda kalcynowana - zastosowanie

Soda kalcynowana jest wprawdzie uniwersalnym środkiem czystości, ale przede wszystkim stosuje się jej do prania ubrań. Dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze radzi sobie w wywabieniem nawet trudnych plam z krwi, kawy czy smaru. Dodatkowo zmiękcza wodę, co nie tylko podnosi jakość prania, ale też sprawia, że ubrania są mniej sztywne i łatwiejsze do wyprasowania. Miękka woda to w długiej perspektywie również mniej problemów z pralką.

Soda kalcynowana może być używana na kilka sposobów. Dodanie jej do wody i wymoczenie ubrań pomoże w wywabieniu trudniejszych plam, a dosypanie odrobiny do ulubionego proszku wzmocni efekt jego działania. Możemy również pokusić się o przygotowanie własnego, domowego środka piorącego – by to zrobić, wystarczy wymieszać sodę kalcynowaną i boraks w proporcji 50:50.

Soda kalcynowana - do czego jeszcze?

Soda kalcynowana jako uniwersalny środek nada się znakomicie również do czyszczenia różnych powierzchni zarówno w kuchni, jak i łazience. Bez problemu usuniemy przypalony tłuszcz, doczyścimy spalony garnek, a nawet pozbędziemy się śladów pleśni. Soda kalcynowana neutralizuje również zapachy. Nawet szyba w domowym kominku nie powinna stanowić przeszkody.

Sodą kalcynowaną możemy także zmywać podłogi czy okna, a także czyścić powierzchnię w łazienkach. Należy jednak pamiętać, by nie używać jej w miejscach lakierowanych i woskowanych. Sody kalcynowanej warto używać również wszędzie tam, gdzie woda z czasem może osadzać kamień i powodować tym samym uszkodzenia. Dobrym przykładem są zmywarki, żelazka i pralki.

Soda kalcynowana a soda oczyszczona

Ze względu na podobieństwa dużo osób myli sodę kalcynowaną z sodą oczyszczoną, ale są to dwa różne środki. Posiadają inne wzory chemiczne i chociaż sodę kalcynowaną można otrzymać z sody oczyszczonej, to ich właściwości różnią się od siebie.

Soda kalcynowana - gdzie kupić?

Soda kalcynowana to tani i ekologiczny, ale przede wszystkim skuteczny i sprawdzony środek czystości. Jej wszechstronne zastosowanie pozwala na wykorzystanie w wielu scenariuszach. Dostępna jest w wielu sklepach z produktami ekologicznymi, również w Naturalnie Zdrowe.

Kraj pochodzenia: Polska

Wzór chemiczny: Na2CO3

Gatunek: czda

Masa netto: 1kg

Wyniki badań ze świadectwa jakości, parametry gwarantowane:

1. Główny składnik - min 99,6 %

2. Substancje nierozpuszczalne w wodzie - max 0,02 %

3. Chlorek sodu - 0.25 %

4. Tlenek żelaza - 0,002 %

5. Siarczan sodu - 0,02 %

Producent: Naturalnie Zdrowe Barbara Bućko

Napisz opinię

11 - liczba produktów w tej samej kategorii

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkt dodany do porównania