SODA KALCYNOWANA Węglan Sodu bezwodny lekki

soda kalcynowana węglan sodu

SODA KALCYNOWANA Węglan Sodu bezwodny lekki

Bezpłatna dostawa już od 199zł

11,80 zł
Brutto

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy.


Soda kalcynowana, zwana również „bielidłem”, lekką sodą piorącą lub węglanem sodu, to nieorganiczny związek chemiczny, w postaci białego proszku, który używany był przed laty jako uniwersalny, naturalny środek czystości. Większa świadomość konsumentów i rosnąca popularność ekologicznych rozwiązań sprawiają jednak, że soda kalcynowana zaczyna wracać do łask. To uniwersalna i tania alternatywa dla drogiej chemii domowej, która może zastąpić drogie środki czyszczące kupowane w sklepach.

Pozyskiwanie sody oczyszczonej

Jak zostało wspomniane na początku, węglan sodu to substancja występująca naturalnie. Jest obecna w popiele roślin morskich, a także w tak zwanych jeziorach sodowych. Jest to rodzaj jeziora słonego (przykładem takiego jest np. Morze Kaspijskie), które zawiera w sobie dużo siarczanu lub węglanu sodu. Tego typu zbiorniki określa się jako jeziora bezodpływowe. Oznacza to, że dopływ wody jest równoważony przez jej parowanie. Na to wpływ głównie wysoka temperatura dlatego takie zbiorniki najczęściej zlokalizowane są w bardzo ciepłych rejonach świata, gdzie słońce może okresowo nawet osuszać w 100% tego typu akweny.

Węglan sodu – właściwości

Soda kalcynowana występuje pod postacią białego proszku. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ma też właściwości higroskopijne, co oznacza, że bardzo dobrze chłonie wilgoć z otoczenia – z tego powodu powinna być przechowywana w szczelnym opakowaniu. Dodana do wody zmiękcza ją, a dodatkowo ma właściwości wybielające. Z tego powodu od zawsze była używana jako środek piorący. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do sody oczyszczonej jest to substancja żrąca, dlatego przy używaniu należy używać rękawiczek gumowych i chronić skórę oraz oczy przed kontaktem.

Prócz środków czystości soda kalcynowana wykorzystywana jest również w przemyśle spożywczym pod symbolem E500 jako regulator kwasowości oraz substancja spulchniająca i stabilizująca. Uważana jest za substancję bezpieczną, jednak zbyt częste spożywanie produktów z sodą lub w nadmiarze może powodować problemy żołądkowe. Ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne, dlatego często spotkać ją można w składzie środków do cery tłustej  i ze skłonnościami do trądziku.

Soda kalcynowana - zastosowanie

Znajduje zastosowanie w produkcji mydła i środków piorących oraz jako odczynnik chemiczny w laboratoriach, ma również szerokie zastosowanie w niejednym gospodarstwie domowym. Soda kalcynowana jest wprawdzie uniwersalnym środkiem czystości, ale przede wszystkim stosuje się jej do prania białych i jasnych rzeczy. Dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze radzi sobie w wywabieniem nawet trudnych plam z krwi, kawy czy smaru. Świetnie sprawdzi się również, jeśli ubrania posiadają żółte plamy. Nie powoduje podrażnień i nie uczula, więc można w niej prać ubranka małych dzieci i alergików.

Dodatkowo zmiękcza wodę, co nie tylko podnosi jakość prania, ale też sprawia, że ubrania są mniej sztywne i łatwiejsze do wyprasowania. Wykorzystuje się ją również do zmiękczania wody, aby w długiej perspektywie mieć mniej problemów z pralką. Nie jest jednak polecana do prania kolorowych ubrań, gdyż może spowodować ich wyblaknięcie. 

Soda piorąca może być używana na kilka sposobów. Dodanie jej do wody i wymoczenie ubrań pomoże w wybawieniu trudniejszych plam, a dosypanie odrobiny do ulubionego proszku wzmocni efekt jego działania. Możemy również pokusić się o przygotowanie własnego, domowego proszku do prania – wystarczy wymieszać sodę kalcynowaną i boraks w proporcji 50:50. Od czasu do czasu należy przemieszać sodę i ekologiczny proszek do prania gotowy. Należy do każdego prania dodać jedną miarkę. 

Do czego jeszcze użyć sody oczyszczonej?

Soda kalcynowana jako uniwersalny środek nada się znakomicie również do czyszczenia różnych powierzchni zarówno w kuchni, jak i łazience. Bez problemu usuniemy przypalony tłuszcz, doczyścimy spalony garnek, a nawet pozbędziemy się śladów pleśni. Soda kalcynowana neutralizuje również zapachy. Nawet szyba w domowym kominku nie powinna stanowić przeszkody. Skuteczność sody w usuwaniu zabrudzeń zależy od stopnia zabrudzenia czyszczonych powierzchni. Znakomicie sprawdzi się do czyszczenia przypalonych garnków. 

Sodą kalcynowaną możemy także stosować do mycia podłóg i okien, a także czyścić szklane powierzchnie w łazienkach. Wystarczy wymieszać sodę z ciepła wodą, uzyskamy papkę do czyszczenia różnych powierzchni. Należy jednak pamiętać, by nie używać jej w miejscach lakierowanych i woskowanych. Sody kalcynowanej warto używać również wszędzie tam, gdzie woda z czasem może osadzać kamień i powodować tym samym uszkodzenia. Dobrym przykładem są zmywarki, żelazka i pralki.

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Z racji swojej wszechstronności, węglan sodu może być użyty do przygotowania taniego i skutecznego środka czyszczącego do zmywarek. Dla wygody używania najlepiej wcześniej przygotować sobie tabletki, które można używać na takiej samej zasadzie, jak te kupowane w sklepach.

W tym celu wystarczy odrobinę sody oczyszczonej zmieszać z małą ilością wody, by uzyskać konsystencję gęstej pasty. Następnie otrzymaną mieszankę przekładamy do dowolnej małej foremki, która nada odpowiedniego kształtu tabletkom. Po odparowaniu wody i wyschnięciu tabletki są gotowe do użycia i można je przechowywać bez obaw o utratę właściwości czyszczących.

Soda kalcynowana a soda oczyszczona

Ze względu na podobieństwa dużo osób myli sodę kalcynowaną z sodą oczyszczoną, ale są to dwa różne środki. Posiadają inne wzory chemiczne i chociaż sodę kalcynowaną można otrzymać z sody oczyszczonej, to ich właściwości różnią się od siebie.

Jakie są środki ostrożności? 

W przypadku dostania się sody kalcynowanej do oczu należy je dokładnie przepłukać wodą, wyjąć soczewki kontaktowe, jeśli je nosisz. Jeśli drażniące działanie nie ustanie, należy zgłosić się do lekarza. 

Jak zrobić sodę kalcynowaną? 

Soda kalcynowana to sól kwasu węglowego i sodu. Do jej zrobienia w warunkach domowych, potrzebna będzie soda oczyszczona, którą należy równomiernie rozsypać na blaszce do piekarnika i wygrzewać przez godzinę w piekarniku nagrzanym do około 200 °C. 

Gdzie kupić sodę oczyszczoną?

Węglan sodu bezwodny to tani i ekologiczny, ale przede wszystkim skuteczny i sprawdzony naturalny zamiennik sklepowej chemii gospodarczej. Jego wszechstronne zastosowanie pozwala na wykorzystanie w wielu scenariuszach, chociaż najczęściej soda piorąca, jak nazwa wskazuje, przyda się w czasie czyszczenia odzieży.

Węglan sodu najczęściej można dostać w sklepach ze zdrową żywnością zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych jak Naturalnie Zdrowe.

Kraj pochodzenia:

Polska, Bułgaria

Wyniki badań ze świadectwa jakości, parametry gwarantowane:

  • Główny składnik - min 99,6 %

  • Substancje nierozpuszczalne w wodzie - max 0,02 %

  • Chlorek sodu - 0.25 %

  • Tlenek żelaza - 0,002 %

  • Siarczan sodu - 0,02 %

Wzór chemiczny: Na2CO3

Gatunek: CZDA

Producent: Naturalnie Zdrowe Barbara Bućko

E1673

Specyficzne kody

ean13
5902721173245

Aby móc dodać opinię, musisz się zalogować.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło