Kminek mielony

kminek mielony

Kminek mielony

Bezpłatna dostawa już od 199zł

5,50 zł
Brutto

Nie ma punktów za ten produkt.


Kminek mielony

Kminek zwyczajny jest rośliną z rodziny selerowatych. To jedna z najpopularniejszych i charakterystycznych przypraw w rodzimej kuchni. Często budzi też rozdźwięk ze względu na smak, jaki można czuć, szczególnie przy rozgryzieniu ziarenka. Przygotowanym potrawom nadaje charakterystyczny przyjemny aromat. Jedni go uwielbiają, drudzy odstawiają posiłek po wyczuciu nawet symbolicznych ilości, a to za sprawą intensywnego smaku.. Smak jest oczywiście sprawą subiektywną, ale właściwości lecznicze kminku już nie. A trzeba podkreślić, że prócz walorów smakowych kminek to również szereg właściwości prozdrowotnych.

Kminek jako roślina lecznicza i dodatek kulinarny znany jest od starożytności – był stosowany w Egipcie, Grecji i Rzymie, a w średniowieczu był już szeroko rozpowszechniony. Wywodzi się z Azji i środkowej Europy, jednak, obecnie uprawiany jest na całym świecie, a w Polsce na północy kraju, głównie na terenach Żuław Wiślanych. Polska należy zresztą do ścisłej europejskiej czołówki największych producentów i eksporterów kminku.

Właściwości kminku

Kminek ma wiele zdrowotnych zastosowań, znany jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na szeroko rozumiane procesy trawienne. Nie tylko łagodzi bóle brzucha, ale pomaga również niwelować wzdęcia i uciążliwe zaparcia. Ze względu na swój łagodny charakter jest wskazany jako zamiennik bardziej intensywnych przypraw, szczególnie dla osób zmagających się z wrzodami czy przewlekłymi chorobami jak IBS, czyli syndrom jelita drażliwego. Potrafi też niwelować nieprzyjemny zapach z ust.

Kminek mielony dodany do potraw nie tylko wzmaga apetyt, ale również zwiększa wydzielanie się soków żołądkowych – zapobiega zgadze i działa rozkurczowo. Przynosi ulgę przy spożywaniu ciężkostrawnych posiłków, szczególnie potrawami z udziałem fasoli, czy kapusty. Co ciekawe, kminek ze względu na zawartość witaminy C i kwasów fenolowych wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne i może być stosowany jako wzmocnienie układu immunologicznego i element profilaktyki antyrakowej.

Kminek dobry dla kobiet

O zaletach kminku powinny szczególnie pamiętać wszystkie panie. Jedną z mniej znanych cech to wpływ zioła na laktację u kobiet karmiących – takie informacje od dawna pojawiają się wśród zwolenników medycyny naturalnej. Panie powinny pamiętać również o tym, że ze względu na łagodzenie napięć mięśniowych kminek mielony łagodzi bolesne miesiączki, a to dlatego, że jego spożywanie zwiększa ilość hemoglobiny we krwi.

Kminek mielony - zastosowanie

Kminek to przyprawa niezbędna w każdej kuchni m.in. polskiej. W wersji mielonej jest mniej wyczuwalny. Przyprawę tą najczęściej można spotkać jako dodatek do aromatyzowania chleba i innego pieczywa, ziemniaków, żółtego sera,  tłustych mięs (wieprzowiny, drobiu i wołowiny) i ciężkostrawnych potraw. Kminek świetnie sprawdzi się do gulaszu, pasztecików oraz dań z fasoli. Stanowi również nieodłączny element dań z kapusty, kminkiem przyprawia się bigos i kapuśniak. Doskonale sprawdzi się także jako przyprawa do tradycyjnych polskich zup jak grochowa czy grzybowa.

Pamiętajmy, aby kminek dodawać pod koniec gotowania, może nadać gorzkiego smaku całemu daniu. Jego korzenny i delikatny smak i przyjemny aromat, sprawiają, że często sięgają po niego miłośnicy kiełbas i pasztetów szczególnie tych wytwarzanych z dziczyzny. Przyprawa świetnie komponuje się z ziołami takimi jak majeranek, tymianek, gorczyca czy kolendra. Kminek można też dodawać do serów i sałatek, a nawet przygotowywać na jego bazie alkohole – wódki i likiery. Z kolei olejek kminkowy ma także zastosowanie w kosmetyce. 

Kminek, jako przyprawa jest też godny uwagi również ze względu na inny fakt. W czasie obróbki cieplnej zapobiega wydzielaniu się szkodliwych substancji będących efektem utleniania w wysokiej temperaturze.

Kminek mielony a kmin rzymski

Wiele osób myli kminek i kmin rzymski, które mimo podobnej nazwy różnią się mocno od siebie. Kmin rzymski, znany też jako kumin to przyprawa orientalna, zdecydowanie bardziej intensywna i ostra, z wyczuwalną nutą cytrusów, a nawet orzechów. Przeważnie przyprawę wykorzystuje się w kuchni indyjskiej, a ze względu na brak odporności na niskie temperatury nie jest uprawiana w Polsce i jej obecność w rodzimych daniach należy do rzadkości.

Skład: kminek mielony bez dodatków 100%

Kraj pochodzenia: Polska

W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, różne orzechy, gorczycę, seler, składniki mleka i jaj, soja. Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.

Producent: Naturalnie Zdrowe Barbara Bućko

E1718

Specyficzne kody

ean13
5902721173313

Aby móc dodać opinię, musisz się zalogować.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło