Sumak mielony
Bezpłatna dostawa już od 199zł
Nie ma punktów za ten produkt.
Sumak mielony
Kuchnie orientalne mają w Polsce wielu zwolenników. Szakszuka, falafele, tabbouleh i pasta hummus - to miłośnicy Bliskiego Wschodu lubią najbardziej. Wpływ na popularność tych smaków ma kombinacja kilku charakterystycznych dla tego regionu składników i przypraw. Jednym z nich jest sumak.
Czym jest sumak?
Sumak to roślina występująca w postaci kilkumetrowego krzewu. Spotykana jest w wielu miejscach na świecie. Nawet w Polsce jedna z odmian - sumak octowiec - często rośnie w przydomowych ogródkach, czy na działkach. W tym przypadku roślina pełni funkcję głównie ozdobną. Chociaż najczęściej krzew stanowi dekorację, to owoce sumaka octowca mogą być wykorzystywane również kulinarnie. Po namoczeniu można z nich przygotować orzeźwiającą lemoniadę, a także stosować mielone owoce jagód sumaka jako zamiennik cytryny. Owoce sumaka mają też liczne właściwości lecznicze. Wpływają na dolegliwości trawienne, działają moczopędnie i przeciwgorączkowo. Są też dobrym źródłem antyoksydantów.
Podobny charakter ma odmiana sumaka, którą można spotkać na obszarach śródziemnomorskich. Sumak garbarski występuje w Iranie, Turcji i Libanie, ale również w południu Europy i na Wyspach Kanaryjskich. Charakterystyczny wygląd owoców krzewu, małych i układających się w kształt podobny do kiści winogron pozwala łatwo odróżnić sumaka od innych roślin. Przyprawa powstaje po ususzeniu i zmieleniu malutkich owoców. Ma żywą, czerwoną barwę, która barwi i nadaje potrawom kontrastu.
Jak wykorzystać sumak mielony?
Mimo tego, że sumak ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie, jest przyprawą bardzo uniwersalną i wszechstronną. Nadaje kwaskowatego posmaku i dobrze komponuje się praktycznie ze wszystkim. Możemy z powodzeniem dodać jej do mięs, warzyw i ryżu. Sprawdzi się też jako zamiennik cytryny albo limonki - pozwoli na ciekawe modyfikacje znanych przepisów i smaków.
Zaletą sumaka jest również to, jak dobrze łączy się z innymi przyprawami. Szczególnie w przypadku dodatków często wykorzystywanych w daniach kuchni bliskowschodniej. Zresztą ziarna sezamu, połączone z tymiankiem i sumakiem tworzą mieszankę zwaną zatarem, która również jest typowo bliskowschodnią kombinacją. Często używa się jej właśnie do doprawienia szakszuki, sałatki tabbouleh i falafeli - klasyków kuchni arabskiej.
Sumak świetnie nada się również jako podstawa do marynat, sałatek, dipów i sosów. Przyprawa będzie pasować zarówno do mięs czerwonych, jak i drobiu, a nawet owoców morza. Można jej też dodać do gulaszu, jajek i zup, szczególnie tych, które w założeniu mają mieć kwaskowaty posmak.
Właściwości sumaka
Sumak jest rośliną o wielu właściwościach leczniczych. Najbardziej pomaga przy wszelkich problemach trawiennych. Bóle brzucha, nudności, zgaga, wzdęcia i biegunki. Tego wszystkiego można uniknąć, dodając sumaka do przygotowywanych potraw. To jednak nie wszystko. Przyprawa ma również właściwości moczopędne, działa przeciwgorączkowo, a dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wpływa na poprawę odporności organizmu.
Sumak jest egzotyczną, ale jednocześnie przyprawą o wszechstronnym zastosowaniu. Docenią go nie tylko miłośnicy kuchni tureckiej i bliskowschodniej, ale każdy poszukujący urozmaicenia i nowych doznań. Przyprawa nie jest jeszcze bardzo znana i to może wpływać na jej dostępność w sieciach stacjonarnych. Lepiej wtedy sprawdzać ofertę dobrze zaopatrzonych sprzedawców zdrowej żywności online i lokalnie. Przyprawę najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Skład:
sumak mielony, sól
Kraj pochodzenia:
Turcja
W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, różne orzechy. Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
Producent: Naturalnie Zdrowe Barbara Bućko
Specyficzne kody
- EAN13
- 5902721173924
Aby móc dodać opinię, musisz się zalogować i zakupić ten produkt.