Czytaj Na Blogu
Sezam łuskany czy niełuskany – który wybrać? Właściwości i sprawdzone przepisy
Te niepozorne nasiona ludzkość zna już od niepamiętnych czasów – ziarna sezamu są bowiem niezwykle aromatyczne i...
Bezpłatna dostawa już od 199zł
Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy.
Wartość energetyczna 2710kJ / 656kcal
Tłuszcz 59,9g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 6,6g
Węglowodany 2,1g w tym cukry 0,2g
Błonnik 7,9g
Białko 23,2g
Sól 0,033g
Przejdź do następnych akapitów:
Sezam łuskany (biały sezam) w przeciwieństwie do sezamu czarnego, pozbawiony jest zewnętrznej osłonki. Brak łupiny wpływa nie tylko na inny smak sezamu łuskanego. To właśnie w tej części ziaren znajduje się dużo błonnika. W praktyce oznacza to, że w odmianie jasnej będzie go po prostu mniej niż w ziarnach nieoczyszczonych.
Chociaż oba warianty mają charakterystyczny orzechowy aromat i słodko-gorzki smaki, to odmiana biała jest delikatniejsza, ma też trochę mniej białka i wspomnianego już błonnika. Sezam indyjski to jednoroczna roślina oleista. Osiąga do 1,5 m wysokości. Uprawiana jest głównie w Indiach, Chinach, ale też w Ameryce Południowej i Środkowej na terenach Meksyku i Gwatemali. Jest niezastąpionym składnikiem chałwy oraz sezamków. Zastosowanie sezamu zarówno w wersji jasnej, jak i ciemnej oraz oleju sezamowego to nieodłączny element kuchni orientalnej i arabskiej.
Jak wykorzystać sezam łuskany? Istnieje wiele możliwości. Właściwości tych nasion pozwalają na uzyskanie z nich smacznego - pełnego nienasyconych tłuszczów - oleju. Sezam sprawdza się jako dodatek do potraw słodkich i wytrawnych. Jest też niezbędny do przyrządzania sztandarowej potrawy kuchni arabskiej, czyli hummusu – pożywnej pasty z ciecierzycy.
Innym bardzo popularnym produktem, jaki można otrzymać z nasion sezamowych, jest pasta tahini. To dodatek bardzo często wykorzystywany w wielu potrawach bliskowschodnich. Sezam biały to także podstawa do wyrobu chałwy – słodkiej masy karmelowo-sezamowej, będącej przysmakiem i rodzajem deseru kojarzonego z kuchnią turecką. Biały sezam to także doskonały dodatek do sałatek i pieczywa.
Samodzielne zrobienie pasty tahini jest możliwe i nieskomplikowane. Wymaga jednak posiadania odpowiedniego robota kuchennego. W założeniach jest to proces bajecznie prosty - wystarczy, że zmielisz ziarna sezamowe w robocie i gotowe. W czasie mielenia można też dodać nieco oliwy z oliwek. Oczywiście nie należy z nią przesadzać i najlepiej dodawać niewielkimi porcjami. Finalnie chcemy uzyskać gładką pastę, ale nadal mającą odpowiednią gęstość.
Szukasz produktu z dużą ilością tłuszczy i białka? W takim razie sezam będzie strzałem w dziesiątkę. Wybierz sezam z Indii, a jego cenne właściwości pozytywnie Cię zaskoczą! Każde ziarenko aż w 20% stanowią proteiny. To jeden z powodów, dla których sezam jest szczególnie polecany osobom na dietach wegańskich i wegetariańskich jako uzupełnienie białka ze źródeł roślinnych. Przy braku produktów mięsnych w menu pozwoli on na uzupełnienie niedoborów (w sezamie jest ponad 14 mg żelaza na 100 g produktu).
Poza tym w ziarnach sezamu znajdziemy też inne wartości odżywcze - witaminy i minerały (szczególnie dużo witaminy E i żelaza). Na uwagę zasługuje też obecność sezamolu i sezamoliny. Te dwie substancje to naturalne antyoksydanty, które wykazują właściwości antynowotworowe i zapobiegają stanom zapalnym w organizmie. To dzięki nim nasionka tej rośliny oleistej są odporne na jełczenie, czyli właśnie utlenianie kwasów tłuszczowych. Jest to proces całkowicie naturalny, ale dzięki temu można mieć pewność, że olej sezamowy dłużej zachowa swoją zdatność do spożycia. Brak obaw o zepsucie pozwala na zakup większych, bardziej ekonomicznych opakowań i ich długoterminowe przechowywanie.
W 100 gramach sezamu łuskanego znajduje się 7,8 g kwasów tłuszczowych nienasyconych: omega-3, omega-6 i omega-9. Jakie korzyści przynosi człowiekowi spożywanie tych zdrowych tłuszczów? Substancje te przede wszystkim wzmacniają serce i pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Poza tym dbają o prawidłowy poziom lipidowy, obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Wbrew obiegowym opiniom, nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Wręcz odwrotnie - przyczyniają się do jej spalania.
Sezam to wysoka zawartość błonnika pokarmowego. Jego ilość może się różnić w zależności od wariantu. W czarnych, niełuskanych błonnika jest więcej, ale sezam biały również będzie wspomagać procesy trawienne. Jeśli dostarczysz jego odpowiednią ilość w pokarmach, praca Twoich jelit przebiegać będzie bez zarzutu (sezam reguluje pracę układu pokarmowego).
Dodawanie sezamu do potraw może wspomóc w walce z zaparciami, a także zapewnić uczucie sytości przez dłuższy czas. Już łyżka ziaren dziennie sprawi, że odczujesz korzystne różnice.
100 g sezamu to 370 mg substancji zwanej tryptofanem. Tryptofan to aminokwas, który wykazuje pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. Odczuwalnie podnosi jakość snu i poprawia nastrój. Po spożyciu łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego dzienne zapotrzebowanie to 5 mg na kilogram masy ciała.
To prawie jedno i to samo! Sezam to roślina z gatunku oleistych. Czarny sezam to ziarna z łupiną, nieoczyszczone. Z kolei białe ziarenka to wariant łuskany - pozbawiony łupinki. Z tego też wynikają różnice w wartościach odżywczych obu wersji. Sezam czarny ma więcej błonnika! W obu przypadkach nadal mówimy jednak o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczy, białka, witamin i minerałów. Którą w takim razie wybrać? W kuchni najlepiej jest mieć obie pod ręką i wykorzystywać w zależności od przepisu. Warto to robić, bo stosowanie ich na przemian (oraz łącznie) pozwala na większą różnorodność i elastyczność - zaprowadzi Cię prostą ścieżką po lepsze zdrowie!
Należy pamiętać, że bardzo wysoka ilość kalorii w sezamie stawia ten produkt w czołówce najbardziej kalorycznych przypraw! 100g ziaren sezamu to prawie 600 kalorii. Zbliżoną wartość ma... 100 g majonezu. Można wnioskować, że produkt ten nie jest najlepszy dla osób na dietach. Warto jednak wziąć pod uwagę jego właściwości zdrowotne: pomoc dla układu naczyniowego, dobry wpływ na kondycję włosów. Sezam to także remedium na mokry kaszel.
Jego stosowanie poprawia pamięć, obniża poziom ciśnienia tętniczego we krwi oraz dostarcza niezbędne minerały (miedź, mangan, magnez, selen, potas, fosfor). Łuskany sezam to dobre źródło wapnia (ponad 900 mg w 100 g produktu) = zdrowie na talerzu! Mimo wysokiej kaloryczności nie do końca jest sens się tym przejmować. Jako dodatek, sezam jest używany w małych ilościach, a przez to jego ewentualny wpływ na wzrost wagi jest znikomy, czy wręcz pomijalny.
Sezam w postaci całych ziarenek jest słabo trawiony przez człowieka i często wydalany w niezmienionej postaci. By poprawić wchłanialność i w pełni czerpać z zawartych w nim składników odżywczych, najlepszym rozwiązaniem jest zmielenie ziaren lub spożywanie po uprzednim uprażeniu. Takie metody obróbki mechanicznej i terminczej pozwalają na zmianę jego struktury, przez co dobroczynne składniki zawarte w składzie mogą łatwiej wnikać do organizmu człowieka.
Prażenie sezamu nie jest ani trudnym, ani czasochłonnym procesem. Na początek rozgrzej patelnię. Im mocniej, tym lepiej. Krócej prażone nasionka to mniejsza utrata cennych składników odżywczych. Wrzuć sezam łuskany na suchą patelnię, nie dodawaj żadnego oleju. Mieszaj ziarna na patelni i nie pozwól na ich przypalenie. Czekaj aż do momentu, gdy poczujesz unoszący się specyficzny aromat. Dodatkowo obserwuj ziarna i zdejmij naczynie z ognia, zanim nasiona zaczną brązowieć. Prawidłowe uprażenie ziaren sezamu to pewność, że produkt ma niemal niezmieniony skład. A szerokie zastosowanie w Twojej kuchni będzie miało pozytywny wpływ na układ pokarmowy, dostarczy cennych minerałów i wzbogaci wszystkie diety (mięsne i bezmięsne).
Ziarno sezamu powinno być bez problemu dostępne w większości sklepów spożywczych, zarówno w wersji łuskanej, jak i czarnej. Pod względem ceny droższa będzie odmiana łuskana. Obróbka w celu pozbycia się łupiny to dodatkowa praca i koszt, który znajduje potem odzwierciedlenie w wyższej cenie surowca.
Pozostaje jeszcze kwestia jakości ziaren sezamu. Warto zwracać uwagę na jego daty przydatności. Z racji wysokiej zawartości tłuszczy, mogą być to krótsze terminy niż zazwyczaj spotykane. W naszym sklepie internetowym ze zdrową żywnością Naturalnie Zdrowe dokładamy wszelkich starań, by najpopularniejsze produkty były świeże i jak najlepszej jakości. Jednocześnie dbamy o to by przy zachowaniu jakości, proponować również atrakcyjne i niskie ceny.
ziarno sezamu białego 100%
Indie
W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, różne orzechy. Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
PRODUCENT: NATURALNIE ZDROWE Barbara Bućko
Specyficzne kody
Sezam biały ziarno
Super produkt w niskiej cenie. Wychodzi z nich pyszna chałwa. Polecam ziarna sezamu oraz inne produkty z tego sklepu.
* opinia zweryfikowana i potwierdzona zakupemWartościowe nasiona sezamu :)
Uwielbiam nasiona sezamu pełne wartości odżywczych. Regularnie uzupełniam zapasy sezamu oraz innych produktów w tym sklepie ze zdrową żywnością. Polecam!
* opinia zweryfikowana i potwierdzona zakupemSezam biały
Dobra jakość produktu w niskiej cenie, szybka przesyłka. Dodaję nasiona sezamu białego do wypieku pieczywa, świetnie nadają smak. Polecam!
* opinia zweryfikowana i potwierdzona zakupemTe niepozorne nasiona ludzkość zna już od niepamiętnych czasów – ziarna sezamu są bowiem niezwykle aromatyczne i...