Passata pomidorowa, pulpa i przecier- różnice

 –  NaturalnieZdrowe.pl  03/29/2024 08:26:58    Komentarze 0

Pomidory są tym rodzajem warzyw, które doskonale smakują zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Istnieje wiele sposobów na obróbkę pomidorów i każdy z nich daje inny efekt. Mimo to przetwory pomidorowe często są ze sobą mylone lub wprowadzają zamieszanie swoją obco brzmiącą nazwą. Wyjaśnijmy w czym tkwi różnica między nimi.

Pomidor - smak południa

Pomidory dotarły do Polski już w XVI wieku, a za ich sprowadzenie odpowiedzialny jest nie kto inny, a królowa Bona. Mimo tego, że warzywo jest dobrze zakorzenione w Polskiej kuchni, to częściej kojarzone jest ze smakami południa, szczególnie Włoch, ale nie tylko. Sos do włoskiej pizzy, meksykańska salsa czy hiszpańskie gazpacho to tylko kilka przykładów z dań narodowych, których bazę stanowią właśnie pomidory. Oczywiście należy pamiętać, że o ile początkowo wszystko robione było ze świeżych pomidorów, tak obecnie możemy sobie znacznie ułatwić życie, sięgając po gotowe półprodukty. Które wybrać i czym różnią się między sobą? Poznajmy je bliżej.

passata

Passata pomidorowa

Passata to jeden z podstawowych składników dań włoskich. Ma zastosowanie przede wszystkim jako baza najróżniejszych sosów do makaronów. Równie często używana jest samodzielnie albo jako baza do sosów do pizzy. Najczęściej wytwarzana jest z samych pomidorów, ale można ją też wzbogacać dodatkami np. bazylią, ziołami, czosnkiem i solą. Czym zatem passata wyróżnia się na tle innych przetworów pomidorowych? Przede wszystkim konsystencją - to przecier pomidorowy, który z założenia jest dość rzadki. Nie wymaga również długotrwałej obróbki cieplnej, bo już na etapie produkcji pomidory są gotowane przez stosunkowo długi czas.

Gdzie najlepiej wykorzystać passatę pomidorową? Prócz wspomnianych makaronów i pizzy, można ją również użyć jako sos pomidorowy podczas przygotowywania zapiekanek. Także rodzime gołąbki mogą zostać przygotowane z sosem pomidorowym na bazie passaty.

pulpa pomidorowa

Pulpa pomidorowa

Wśród wszystkich przetworów, to właśnie pulpa może budzić największe wątpliwości. O ile konsystencja jest raczej rzadka i może przypominać passatę, to różnica tkwi w wielkości kawałków. W pulpie znajdziemy bowiem całe fragmenty pomidorów rzecz jasna pozbawione nasion i skórki. Oczywiście mogą być one większe lub mniejsze w zależności od stopnia rozdrobnienia, ale nadal będą zdecydowanie bardziej wyczuwalne niż w przypadku passaty i koncentratu, które są znacznie bardziej gładkie. Co istotne, w przeciwieństwie do koncentratu, pulpa pomidorowa nie jest pozbawiana nadmiaru soków, która powstaje w czasie produkcji. To sprawia, że pulpa zachowuje swoją płynną formę.

Pulpa podobnie jak passata pomidorowa dobrze sprawdzi się podczas przygotowywania różnego rodzaju sosów. Jednak z racji obecności większych kawałków pomidorów będzie znacznie lepiej pasować do sosów mięsnych albo potraw typu gulasz.

koncentrat pomidorowy

Koncentrat pomidorowy

Ostatnim i zarazem najbardziej gęstym z przetworów pomidorowych jest koncentrat. Często można spotkać się z zamiennym używaniem nazwy przecier pomidorowy. O ile w obu przypadkach faktura przetworu będzie gładka, to ze względu na odparowanie znacznej ilości soków w trakcie produkcji, koncentrat pomidorowy ma zdecydowanie bardziej skondensowany i intensywny smak. Ma też bardziej gładką konsystencje, co oznacza, że nie będą z nim wyczuwalne żadne, nawet najmniejsze kawałki pomidorów. Moc smaku i gęstość koncentratu determinuje również jego wykorzystanie. Nie może być wykorzystywany jako baza sosów, ale za to świetnie sprawdzi się jako wzmacniacz smaku i zagęstnik. W koncentracie pomidorowym nie znajdziemy najczęściej również żadnych dodatków, nie licząc soli.

Przetwory pomidorowe - sięgnij po właściwy

Każdy z przetworów pomidorowych ma szerokie zastosowanie, ale jedne sprawdzają się w pewnych sytuacjach lepiej niż pozostałe. W przypadku passaty pomidorowej najlepiej sięgać po nią, gdy planujemy przygotować specjały włoskiej kuchni: pizzę, czy makaron. Pulpa to z kolei świetna baza do potraw, gdzie prócz smaku pomidorów chcemy poczuć również ich kawałki i przez to zyskać wyjątkową strukturę sosu. W końcu koncentrat, czyli niezastąpiony dodatek np. do zupy pomidorowej. Dodanie go na końcu gotowania pozwoli podkreślić smak, ale również nada wyjątkowego koloru i aromatu przygotowanej zupie.

Co istotne, każdy z wymienionych przetworów posiada niską kaloryczność. To pozwala cieszyć się słodkim smakiem pomidorów bez obaw o przybranie na wadze. 

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło