Zakwas tradycyjny na Żur Staropolski - sprawdź jakie to proste

 –  NaturalnieZdrowe.pl  03/15/2024 13:10:06    Komentarze 0

Żur, żurek czy barszcz biały? Zostawmy ten spór historykom. Co jednak wiemy na pewno? Aby przygotować tą charakterystyczną, treściwą, słowiańską zupę niezbędny jest zakwas. Przygotowany samodzielnie gwarantuje niezapomniany smak świątecznej zupy. Sprawdź, jak w prosty sposób go przygotować.

Prostota składników, a autentyczność smaku

Dziś często spotykamy mnogość niezbędnych składników na zakwas jak czosnek, ziele angielskie, liść laurowy, ale czy na pewno na tym etapie jest taka konieczność? Zdecydowanie nie na zakwas, na samą zupę w ostatecznym etapie - owszem. Podstawowy przepis na przygotowanie zakwasu był i jest prosty, jak proste było życie i dieta naszych przodków. W naszej ocenie kluczem jest prostota, a niektóre przyprawy (jak antybakteryjny czosnek)  mogą zaburzać tworzenie się prawidłowych proporcji flory bakteryjnej.

mąka żytnia razowa

Robić czy hodować?

Warto zauważyć, że raczej powinniśmy używać określenia „wyhodować zakwas”, wszak mamy do czynienia z żywymi organizmami w postaci odpowiednich szczepów dobroczynnych kultur bakterii. Pamiętajmy jeszcze o bardzo istotnym, nieodzownym, ale niewidocznym „składniku” w procesie hodowli, którym jest odpowiednia temperatura. W dużym uproszczeniu oscylująca w okolicach 20 do 30 stopni. Im jest ona niższa, tym fermentacja przebiega wolniej, im wyższa, tym szybciej, ale za niska i za wysoka zahamuje nam całkowicie ukwaszanie. 

Optymalny czas potrzeby do prawidłowego ukwaszenia środowiska składającego się zaledwie z dwóch składników mąki i wody wynosi cztery do pięciu dni.Poniżej wyjaśniamy jak je połączyć.

Przepis na tradycyjny zakwas

Będziesz potrzebować: 

  • 500 ml wody o temperaturze 22-26 stopni
  • 100 g mąki  żytniej razowej typ 2000

1 faza (zaczątek)

Czas trwania: 1 doba 

Składniki:

  • 50 ml wody o temperaturze 22-26 stopni
  • 50 g mąki żytniej razowej typ 2000

Sposób przygotowania:

Do czystego (najlepiej uprzednio wyparzonego) litrowego słoika wlej wodę, następnie dodaj odpowiednią ilość mąki, wymieszaj do pełnego jej rozprowadzenia w płynie. Tak przygotowany w słoju zaczątek przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na jedną dobę.

2 faza (zakwas) 

czas trwania: 3-4 doby 

Składniki:

  • 100 g zaczątku (całość, jaką przygotowaliśmy dobę wcześniej)
  • 450 ml wody o temperaturze 22-26 stopni
  • 50 g mąki żytniej razowej typ 2000

Sposób przygotowania:

Do słoja z zaczątkiem dodaj najpierw 450 ml wody i całość dokładnie wymieszaj, następnie dodaj 50 g mąki i starannie rozprowadź ją w płynie. Tak przygotowany zakwas przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 3-4 doby. Codziennie wymieszaj zakwas i pozostaw go w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu zakwas jest gotowy.

zakwas w słoiku

Jak przechowywać i używać gotowy zakwas?

Gotowy zakwas możemy użyć bezpośrednio lub przechowywać w lodówce bezpiecznie bez utraty właściwości co najmniej kilka dni. A jaka ilość potrzebna będzie do żurku? To trudne pytanie - ilu kucharzy, tyle opinii, w dodatku jedni gotują garnek zupy, inni cały wielki gar, ale pamiętajmy, że zawartość mąki w zakwasie nadaje mu równocześnie właściwości zagęszczające. Tak więc, zanim dodamy zakwas do zupy, najpierw zamieszajmy go w słoju i dozujmy porcjami, próbując jednocześnie stopień zagęszczenia, jak również kwasowości zupy, jaka akurat nam odpowiada.

Zachęcamy do wypróbowania naszych wskazówek i odkrycia niezrównanego aromatu wielkanocnego żuru staropolskiego. 

Smacznego!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło