Kategoria: Produkty ketogeniczne

Aktywne filtry

Produkty keto 

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest jedną z najszybciej zdobywających popularność diet ostatnich lat. Podstawową zasadą diety ketogenicznej jest odpowiednie komponowanie potraw z produktów o niskiej zawartości węglowodanów, a przez to o niskim indeksie glikemicznym. Ich miejsce zastępują przede wszystkim zdrowe tłuszcze oraz zwiększona ilość białka. 

Zalety diety keto

Co dają takie założenia diety ketogenicznej? Najbardziej widoczną zmianą jest istotna redukcja wagi. Za taki efekt odpowiedzialne są ciała ketonowe, które po kilku dniach od rozpoczęcia diety zaczynają pełnić rolę głównego materiału energetycznego, co jest następstwem znacznego obniżenia podaży węglowodanów, które funkcjonują jako pierwsze źródło energii dla naszego organizmu. Fachowo określa się to jako stan ketozy, kiedy organizm zaczyna wykorzystywać własne zapasy tłuszczu jako paliwa. 

Co możemy jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogenna to znaczna redukcja węglowodanów, zarówno tych prostych, jak i złożonych. Zamiast nich, spożywać należy głównie tłuszcz i białko. Przykładem posiłku ketogenicznego jest awokado w towarzystwie porcji mięsa (najlepiej tłustej ryby np. łososia) i warzywa z oliwą z oliwek (może być też inny olej). Tak skomponowane danie dostarczy wystarczającej ilości kalorii, ale nie zabraknie w nim również odpowiedniej dawki błonnika. 

A co z produktami, które musimy usunąć z jadłospisu? Na tej liście znajdziemy węglowodany złożone, jak i cukry proste, czyli pieczywo, makarony, kasze, produkty spożywcze bogate w skrobię, owoce (banany, winogrona, wersje suszone). Nie oznacza to oczywiście, że nagle przestaniemy jeść słodkie rzeczy. Z powodzeniem możemy posłużyć się stewią albo słodzikiem, jak erytrytol. W naszej ofercie znajdziesz produkty dedykowane do osób na tej diecie tj. mieszanka chlebowa keto, panierka, orzechy, ziarna oleje, mąki i wiele innych.

Kiedy stosować dietę ketogeniczną?

Chociaż keto nie jest dietą stricte odchudzającą, to obecnie promuje się ją jako szybki i efektywny sposób na zrzucenie nadmiernych kilogramów. Redukcja nadwagi przeważnie oznacza usunięcie cukru z jadłospisu przy jednoczesnym zwiększeniu ilości produktów bogatych w proteiny (nabiał, mięso) i dieta ketogenna idealnie wpisuje się w takie założenia. 

Keto to jednak w pierwszej kolejności jedzenie sprzyjające leczeniu schorzeń neurologicznych jak epilepsja. Szczególnie dobre rezultaty przynosi u dzieci, ale bezpieczne jej stosowanie musi odbywać się pod kontrolą lekarzy specjalistów. 

Produkty ketogeniczne

Dieta keto zakłada czerpanie energii głównie z tłuszczy - to z nich pochodzi mniej więcej 3/4 dziennego zapotrzebowania na kalorię, a 20% przypada na białka. Proporcje mogą się delikatnie różnić w zależności od osoby, ale ogólne założenie będzie podobne.  Prócz wspomnianych mięs i nabiału należy urozmaicić posiłki orzechami i nasionami, które są jednymi z lepszych roślinnych źródeł tłuszczy i protein. By ograniczyć spożywany cukier, należy ograniczyć spożycie owoców do borówek, truskawek czy malin (mają go najmniej).  


  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło