Siemię lniane brązowe
Wartość odżywcza w 100 g produktu
- Wartość energetyczna 2115kJ / 620 kcal
- Tłuszcz 42 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,7 g
- Węglowodany 29 g w tym cukry 1,6 g
- Błonnik 26,4 g
- Białko 18 g
- Sól 0,08 g
Siemię lniane brązowe – rodzime superfood
Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego (linum usitatissimum) to małe, brązowe ziarenka obfitujące w wartości odżywcze, które wspomagają pracę układu pokarmowego, krwionośnego i hormonalnego. Świetnie wpływają też na skórę, włosy i paznokcie. Szeroki zakres właściwości prozdrowotnych pozwala nazywać siemię mianem superfood, czyli żywności naszpikowanej po brzegi składnikami odżywczymi i cechującymi się wyjątkowymi właściwościami, a do tego bogatymi w kwasy tłuszczowe.
Nasiona lnu – jak wykorzystać?
Siemienia lnianego można używać zarówno w postaci całych ziarenek, jak i w stanie zmielonym. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, to należy pamiętać, że siemię lniane należy zemleć za pomocą młynka ceramicznego. Proces mielenia w większości przypadków oznacza wystawienie surowca na podwyższoną temperaturę, która w efekcie może zubożyć i pozbawić nas cennych składników, na których nam zależy. Można się przed tym uchronić przez zastosowanie odpowiedniego młynka lub pozostawić siemię w stanie pierwotnym, czyli całe nasiona.
Jak wykorzystać nasiona lnu w kuchni? Sugerowana dzienna dawka nie jest duża i sugeruje się spożywać 1-2 razy dziennie siemię lniane. Len brązowy to świetny dodatek do zup, pieczywa, sosów, płatków śniadaniowych. Jeśli mamy ochotę upiec chleb lub wartościowe bułki, z pewnością powinniśmy wykorzystać ziarna lnu zwyczajnego. Nasiona lnu można też z powodzeniem spożywać z dodatkiem mleka, owoców, jogurtów.
Len brązowy na zdrową cerę
Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie siemienia lniane to przyrządzenie z niego zdrowego i pożywnego kisielu. Wystarczy łyżkę siemienia lnianego zalać wodą i dodać owoce, a następnie gotować przez parę minut. Dla większej słodyczy możemy dodać również odrobinę miodu. Odwar z siemienia lnianego doskonale nadaje się też jako maseczka nawilżająca cerę i włosy.
Przy spożywaniu siemienia należy pamiętać, że siemię ze względu na swój charakter absorbuje mocno wodę, co oznacza, że musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Większą uwagę powinny również zwrócić osoby zmagające się z dolegliwościami i chorobami układu pokarmowego – siemię w nadmiarze może być powodem biegunek.
Siemię lniane – bogactwo antyoksydantów
Len brązowy jest dość kaloryczny, ale ze względu na małe ilości, jakie dziennie należy spożywać, to nie należy traktować tego jako problemu, kiedy z drugiej strony mamy tak wiele zalet. Siemię jest źródłem witamin z grupy B, wielu minerałów, białka oraz dużej ilości błonnika dobrego dla jelit. Siemię zawiera też cenne przeciwutleniacze, które mogą neutralizować działanie wolnych rodników i redukować ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. W siemieniu lnianym znajdziemy również kwasy tłuszczowe omega-3, które wzmacniają układ krwionośny i serce.
Skład: siemię lniane 100%
Kraj pochodzenia: Polska, Ukraina, Kazachstan
Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu pochodzącego ze zbóż oraz soi i sezamu. Data przydatności, kraj pochodzenia i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
PRODUCENT: NATURALNIE ZDROWE Barbara Bućko