Dieta fleksitariańska - czym jest elastyczny weganizm

 –  NaturalnieZdrowe.pl  06/29/2023 12:43:40    Komentarze 0

Dlaczego warto stosować dietę fleksitariańską?

Dieta fleksitariańska to styl odżywiania, który charakteryzuje się ograniczeniem spożycia mięsa, ale nie wyklucza go całkowicie. Czasami dieta określana jako elastyczny wegetarianizm i jest połączeniem diety roślinnej i tradycyjnej. Oferuje wiele korzyści nie tylko dla zdrowia, ale też środowiska. Stosowanie diety fleksitariańskiej pozwala odżywiać się w sposób zbilansowany i zmniejsza ryzyko chorób dietozależnych. Wpływa na poprawę samopoczucia. Z artykułu dowiesz się więcej o zasadach diety fleksitariańskiej i korzyściach z niej płynących. Podamy również przykładowy jadłospis.

dieta fleksitariańska

Zasady diety fleksitariańskiej

Jak sama nazwa wskazuje, dieta fleksitariańska opiera się na elastycznym podejściu do spożywania mięsa. Oznacza to, że na co dzień skupiamy się na spożywaniu posiłków opartych głównie na produktach roślinnych. Warzywa, owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Jednak nie rezygnujemy całkowicie z mięsa - w diecie fleksitariańskiej jest ono spożywane okazjonalnie i w ograniczonych ilościach.

Znaczne ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Regularne spożywanie warzyw i owoców zapewnia odpowiednią ilość błonnika i składników mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, ale nie tylko.

Zalety diety fleksitariańskiej

Dieta fleksitariańska ma wiele korzyści zdrowotnych, środowiskowych i etycznych. Oto kilka głównych zalet tej diety:

 • Zdrowy balans

  Dieta fleksitariańska zachęca do zrównoważonego spożycia różnorodnych posiłków opartych na warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, nasionach i roślinach strączkowych. To zapewnia dostarczenie niezbędnych witamin, minerałów i błonnika, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 • Ograniczenie spożycia mięsa

  Redukcja spożycia produktów odzwierzęcych oraz mięsa, zwłaszcza mięsa czerwonego i przetworzonego, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca, udaru, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów. Dieta fleksitariańska skutecznie zmniejsza udział tłuszczy zwierzęcych w diecie. Pomaga też utrzymać poziom cholesterolu na prawidłowym poziomie, co chroni przed wystąpieniem chorób układu krążenia.

 • Korzyści dla środowiska

  Mniejsze spożycie mięsa ma też pozytywny wpływ na środowisko. Jego produkcja przyczynia się do emisji gigantycznych ilości gazów cieplarnianych, deforestacji, zanieczyszczenia wód i utraty różnorodności biologicznej. Przejście na dietę fleksitariańską przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i ochrony zasobów naturalnych planety. Ograniczając spożywanie mięsa, wykazujemy postawę ekologiczną.

 • Odpowiedzialne odżywianie

  Dieta fleksitariańska promuje świadome kupowanie mięsa. Kupując rzadziej, możemy wybierać mięso lepszej jakości np. to pochodzące od zwierząt hodowanych w lepszych warunkach. To z kolei zachęca hodowców do poprawy dobrostanu zwierząt rzeźnych. Jedząc mniej mięsa, promujemy etyczne praktyki hodowlane.

 • Elastyczność

  Dieta fleksitariańska jest elastycznym podejściem, które daje możliwość dostosowania się do różnych preferencji żywieniowych i indywidualnych potrzeb. Czerpiąc korzyści zdrowotne z większej ilości warzyw i produktów roślinnych nie zamykamy sobie furtki na spożywanie mięsa. Pozwala nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach, gdzie podawane jest mięso albo daje możliwość poznawania innych kultur, które często są mocno powiązane właśnie z lokalną kuchnią, która może obfitować w mięsa.

 • Mniejsze zanieczyszczenie organizmu

  Ograniczenie spożycia mięsa redukuje również ilość niepożądanych substancji, które często są obecne w mięsie zwierząt hodowlanych. Chodzi tu głównie o hormony i antybiotyki, a w przypadku mięsa przetworzonego, również konserwanty. Świadome kupowanie ekologicznego mięsa przyczynia się do poprawy warunków bytowych zwierząt i przekłada na lepszą jakość spożywanego mięsa.

Warto podkreślić, że dobrze zbilansowana dieta fleksitariańska będzie w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze tak samo, jak inne prawidłowo skomponowane diety.

różne rodzaje produktów pełnoziarnistych

Przykładowy jadłospis dla diety fleksitariańskiej

Wprowadzenie diety fleksitariańskiej do codziennych nawyków żywieniowych może być łatwiejsze, jeśli masz do dyspozycji przykładowy jadłospis jako punkt odniesienia. W gruncie rzeczy takie menu będzie mocno przypominać jadłospis wegetariański. Jednak opcjonalne wykorzystanie mięsa pozwala uniknąć niedoborów pokarmowych na które czasami narażeni są zwolennicy diet roślinnych, szczególnie weganie.

Oto przykładowy jadłospis na jeden dzień, który pomoże Ci zacząć przygodę z fleksitarianizmem.

Śniadanie:

 • Płatki owsiane z dodatkiem świeżych owoców, orzechów i nasion (np. jagody, banany, migdały, siemię lniane)

 • Szklanka świeżego soku pomarańczowego

Drugie śniadania:

 • Marchewka i seler naciowy pokrojone w słupki, podane z hummusem

Obiad:

 • Sałatka z warzywami (np. sałata, ogórek, pomidor, papryka) z dodatkiem grillowanego kurczaka lub tofu

 • Dressing na bazie oliwy z oliwek, octu balsamicznego i ziół

Podwieczorek

 • Jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców i orzechów

Kolacja:

 • Makaron pełnoziarnisty z warzywami (np. brokuły, cukinia, papryka) w sosie pomidorowym

 • Opcjonalny dodatek białka roślinnego, takiego jak ciecierzyca lub soczewica

Pamiętaj, że ten jadłospis to tylko przykład, a dieta fleksitariańska daje olbrzymią swobodę w komponowaniu posiłków. Możesz eksperymentować i na wiele sposobów zaspokoić swoje preferencje smakowe i potrzeby odżywcze.

rodzaje roślin strączkowych

Stosowanie diety fleksitariańskiej

Szybkie i nagłe przejście na fleksitarianizm może być trudne. Lepiej stosować technikę małych kroków i wprowadzać zmiany w sposób łagodny. Będzie to łatwiejsze i nie tak dotkliwe. Jeśli zdecydujesz się wprowadzić dietę fleksitariańską, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc wykonać pierwszy krok. Wiele z tych porad można zresztą zastosować również przy przejściu na inne diety.

Zamiast drastycznie eliminować mięso z diety, zacznij stopniowo zmniejszać jego spożycie. Możesz rozpocząć od wyznaczenia kilku dni w tygodniu, w których będziesz spożywać tylko posiłki oparte na produktach roślinnych, a następnie stopniowo zwiększać tę liczbę. Na start zrób sobie "wege weekendy" - więcej wolnego czasu w sobotę i niedzielę pozwoli w lepszym zaplanowaniu i przygotowaniach.

Warzywa powinny stanowić podstawę diety fleksitariańskiej. Zadbaj o odpowiednią różnorodność, brak urozmaicenia może Cię szybko zniechęcić. Dodatkowo zadbasz dzięki temu o składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Warzywa mogą być podawane na surowo, gotowane, pieczone lub grillowane.

Aby zapewnić odpowiednią ilość białka w diecie fleksitariańskiej, sięgaj po roślinne źródła białka, takie jak rośliny strączkowe (np. soczewica, ciecierzyca, fasola), tofu, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe. Istotne jest dostarczanie białka roślinnego z różnych źródeł. Proteiny w produktach pochodzenia roślinnego mają mniejszą strawność i posiadają mniej aminokwasów stąd różnorodność to wymóg.

Eksperymentuj z różnymi składnikami i przepisami, aby urozmaicić swoje posiłki. Wprowadzaj nowe warzywa, owoce, nasiona i przyprawy, aby cieszyć się różnorodnością smaków i tekstur. Możesz również korzystać z mięsa zastępczego, takiego jak burger ze składników roślinnych.

Dieta fleksitariańska może dostarczać niezbędnych składników odżywczych, ale warto brać pod uwagę np. czasową suplementację żelaza, wapnia, witaminy B12 i omega-3. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci rozwiać ewentualne wątpliwości.

Dieta fleksitariańska nie jest automatycznie niskokaloryczna. Pamiętaj, że to nadmiar kalorii prowadzi do wzrostu masy ciała, a nie konkretna dieta. Dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią równowagę bilansu kalorycznego lub jego deficyt, jeśli twoim celem jest obniżeniem masy ciała.

przygotowanie posiłków

Przygotowanie i planowanie posiłków

Planowanie posiłków może pomóc w skutecznym wdrożeniu diety fleksitariańskiej. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne:

 1. Twórz listę zakupów

  Przed udaniem się na zakupy, sporządź listę składników potrzebnych do przygotowania posiłków. Skup się na warzywach, owocach, roślinnych źródłach białka i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Nie kupuj oczami i nie chodź do sklepu jeśli jesteś głodny.

 2. Planuj posiłki z wyprzedzeniem

  Przygotuj plan posiłków na cały tydzień. Wybierz przepisy i składniki, które pozwolą Ci na zróżnicowane i smaczne posiłki. Możesz przygotować większe porcje aby mieć gotowe posiłki na kilka dni lub zamrozić część dań na później. Ograniczysz również marnowanie jedzenia.

 3. Eksperymentuj z przepisami

  Nie bój się eksperymentować z nowymi przepisami i kombinacjami smaków. Wprowadzanie nowych potraw do swojego menu sprawi, że dieta fleksitariańska będzie bardziej interesująca i satysfakcjonująca.

 4. Przygotuj posiłki na wynos

  Jeśli często jadasz na mieście lub zabierasz jedzenie do pracy, staraj się przygotowywać je samodzielnie. To pozwoli Ci kontrolować składniki i unikać potencjalnie niezdrowych pokus, kiedy jesteś poza domem.

 5. Postaw na owoce i warzywa sezonowe

  Są świeże i smaczne. Najczęściej są też tańsze i mają lepszą jakość od importowanych. Dodatkowo redukując ślad węglowy, dbasz o środowisko.

Podsumowanie - jedz mniej produktów pochodzenia zwierzęcego

Dieta fleksitariańska jest elastycznym podejściem, które pozwala na redukcję spożycia mięsa i większe skupienie się na produktach roślinnych. Wprowadzenie tej diety może przynieść korzyści zdrowotne, środowiskowe i etyczne. Pamiętaj, aby dbać o zrównoważone spożywanie różnorodnych składników odżywczych i kontrolować ilość spożywanego mięsa. Jeśli nadal masz wątpliwości, konsultacja z dietetykiem może pomóc w dostosowaniu diety fleksitariańskiej do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
 • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło