Płatki owsiane
Wartości odżywcze w 100 g płatków owsianych:
- Wartość energetyczna 1585kJ / 376kcal
- Tłuszcz 7,2 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,3 g
- Węglowodany 62,0 g w tym cukry 0,9 g
- Błonnik 6,9 g
- Białko 12,0 g
- Sól 0,01 g*
*Śladowa zawartość soli wynika wyłącznie z naturalnie występującego sodu.
Płatki owsiane – zdrowa przekąska i podstawa śniadania
Jakie rodzaje płatków owsianych wyróżniamy?
Wyróżniamy dwa rodzaje płatków owsianych: płatki owsiane górskie i płatki owsiane błyskawiczne. Oba produkty należą do najpopularniejszych dań śniadaniowych. Trudno się temu dziwić, ponieważ te pełnoziarniste płatki są doskonałym dodatkiem do zdrowej diety, a przy tym ich cena jest wyjątkowo przystępna! Płatki górskie owsiane warto jeść zarówno ze względu na ich prozdrowotne właściwości, jak i doskonały smak.
Płatki górskie otrzymywane są z oczyszczonego ziarna owsa, które poddaje się zabiegom hydrotermicznym. Uzyskuje się je zazwyczaj z pokrojonego ziarna. Możesz je spożywać samodzielnie, łączyć z innymi rodzajami płatków lub wykorzystywać jako składnik dań obiadowych. Płatki błyskawiczne (płatki zwykłe) są dodatkowo rozdrabniane i wstępnie ugotowane, a następnie suszone po to, aby możliwe było ich przyrządzenie w krótkim czasie. Są one łatwiejsze w przygotowaniu, ale też niestety mają mniej właściwości odżywczych.
Wykorzystanie płatków owsianych
Smak płatków owsianych jest bardzo neutralny, co sprawia, że doskonale smakują zarówno na słodko, jak i na słono. Z płatków owsianych można przygotować nie tylko owsiankę, ale również zdrową mąkę oraz mleko owsiane. Jedyne, czego potrzebujesz, to młynek do kawy oraz mocny blender. Świetnie sprawdzą się również jako alternatywa dla bułki tartej czy też klasycznej panierki do mięs i ryb. To składnik zdrowych ciasteczek, pełnoziarnistego chleba własnej roboty, pachnących bułeczek i rogalików.
Zmielone płatki owsiane dodasz zamiast śmietany do zup i sosów, aby je zagęścić. Jeśli użyjesz ich jako bazy, dodasz owoce, bakalie i słodki owocowy mus, to otrzymasz pożywne drugie śniadanie lub kolację dla swoich bliskich. W połączeniu z jogurtem lub kefirem stworzysz danie, które może służyć za szybki obiad lub przekąskę, gdy złapie Cię głód przed głównym posiłkiem.
Warto też wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje płatków owsianych. Górskie i płatki owsiane zwykłe wymagają obróbki cieplnej przed spożyciem, zaś w przypadku błyskawicznych nie ma takiej potrzeby. Płatki błyskawiczne powstają z nawadnianego ziarna owsa, stąd w procesie produkcji tracą wiele cennych właściwości odżywczych, dlatego warto sięgać po płatki owsiane górskie.
Płatki owsiane – właściwości
Wartość odżywcza płatków jest ogromna. Dostarczają organizmowi wiele ważnych substancji i składników, takich jak magnez – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, błonnik, który wspomaga pracę układu trawiennego, i przeciwutleniacze. Zawierają też stosunkowo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Co więcej, wartości odżywcze płatków owsianych są sprzymierzeńcem osób odchudzających się. Dzięki dużej zawartości błonnika są bardzo sycące oraz obniżają poziom glukozy we krwi, a przy tym mają niewiele kalorii. Stąd też są częstym elementem każdej tego typu diety.
Czy płatki owsiane zawierają gluten?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Same w sobie nie zawierają glutenu, ale może dojść do zanieczyszczenia ziaren w procesie produkcji.
W naszej ofercie znajdziesz płatki w opakowaniach 500 g i 1 kg – taka ilość płatków owsianych wystarczy Ci na wiele pysznych posiłków! Chociaż owies jest zbożem naturalnie bezglutenowym, nasze płatki górskie nie są zalecane osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu lub celiakię. Płatki górskie doskonale sprawdzą się jednak w codziennej diecie!
Właściwości prozdrowotne płatków owsianych
Płatki owsiane są cenione za swoje liczne właściwości prozdrowotne, które czynią je doskonałym wyborem na zdrowy i odżywczy posiłek. Są bogatym źródłem błonnika, zwłaszcza beta-glukanu, który przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, wspomagając tym samym zdrowie serca. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, płatki owsiane mogą także wspierać zdrowie układu trawiennego i przyczyniać się do uczucia sytości, co jest pomocne w kontrolowaniu wagi. Ponadto zawierają szereg ważnych witamin i minerałów, takich jak: magnez, żelazo, cynk i witaminy z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych w organizmie. Antyoksydanty obecne w płatkach owsianych, w tym awenantramidy, które są szczególnie cenione za ich wpływ na ciśnienie krwi i witamina E, która może przyczyniać się do zmniejszenia stanów zapalnych i poprawy zdrowia serca, istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów - szczególnie takich jak nowotwór jelita grubego. Płatki owsiane górskie zawierają węglowodany złożone w dużych ilościach, których regularne spożycie powinno być priorytetem dla osób dbających o linię i regularnie uprawiających sport. Regularne włączanie płatków owsianych do diety może więc mieć korzystny wpływ na nasz organizm i ogólny stan zdrowia.
Kiedy należy ograniczyć lub całkowicie usunąć z diety płatki owsiane (górskie lub błyskawiczne)?
Chociaż płatki owsiane są zazwyczaj uznawane za zdrowy element diety, istnieją pewne okoliczności, w których należy ograniczyć lub całkowicie unikać ich spożycia. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu powinny unikać zwykłych płatków owsianych - chyba, że są one wyraźnie oznaczone jako bezglutenowe, ponieważ ows często przetwarzany jest w obiektach, gdzie przetwarza się również zboża zawierające gluten, co może prowadzić do zanieczyszczenia. Osoby z alergią na owies także powinny wyeliminować płatki owsiane z diety. Ponadto w przypadkach, gdy występują konkretne schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, nieżyt żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wysokie spożycie błonnika zawartego w płatkach owsianych może nasilać objawy. W takich sytuacjach należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiedni jadłospis.
Skład:
Płatki owsiane 100%
Kraj pochodzenia:
Polska
W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, różne orzechy. Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
PRODUCENT: NATURALNIE ZDROWE Barbara Bućko