Jak czytać skład kosmetyków? Czym jest INCI?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  08/23/2023 14:46:18     Nie przegap!    Komentarze 0

Lista składników INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków), musi znaleźć się na opakowaniu każdego kosmetyku dostępnego w sklepach Unii Europejskiej. Lista substancji użytych do produkcji kosmetyku, obowiązkowo poprzedzona słowem „ingredients”, może być czasem umieszczona w innym miejscu niż opakowanie. Szukaj jej wtedy np. na stronie internetowej producenta.

Skład kosmetyków jest ułożony malejąco. Składniki kosmetyków wymienione na początku składu INCI występują w stężeniu powyżej 1% i muszą zostać wypisane przed substancjami użytymi w mniejszej ilości.

Lista składników INCI bez tajemnic

Analiza składu kosmetyków wydaje Ci się czymś bardzo skomplikowanym? Nie martw się, to nic trudnego! Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, które przydadzą się do analizy listy składników INCI (International Nomenclature Of Cosmetic Ingredients).

Czytaj składy! Zacznij w domu, znajdź listę składników na swoim ulubionym kosmetyku i zobacz, co się na niej znajduje. Porównaj ze sobą kilka produktów, to pomoże Ci oswoić się z budową listy INCI.

Wiele substancji w składzie kosmetyków się powtarza, więc na pewno z łatwością je zapamiętasz, np. Aqua, Parfum lub Alcohol. Kolejnym krokiem jest rozszyfrowanie tych tajemniczo brzmiących nazw składników w Twoim kosmetyku.

Dobre i złe składniki w kosmetykach

Składniki kosmetyków można podzielić na dwie grupy: dobre substancje, które mają korzystny wpływ na Twoją skórę oraz składniki niepożądane w kosmetykach, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, wywoływać alergie i podrażniać skórę. Poznaj nazwy składników obu grup.

Składniki mile widziane w składzie kosmetyków

- Oleje roślinne, charakteryzujące się dopiskiem „oil”.

- Ekstrakty roślinne posiadające w swojej nazwie słowo „extract”.

- Wody kwiatowe „floral water”.

- Masła roślinne z końcówką „butter”.

- Glinki „clay”.

- Nawilżający kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid), Gliceryna (Glycerin), Betaina (Betaine) oraz żel aloesowy (Aloe Vera Gel).

- Bezpieczne konserwanty, takie jak Alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol) lub kwas cytrynowy (Citric Acid).

- „Dobre alkohole”, czyli alkohole tłuszczowe (np. Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol), wytwarzane z kwasów tłuszczowych zawartych w roślinach. Są to tzw. emolienty, które wytwarzają na skórze rodzaj ochronnej warstwy, dzięki czemu mają działanie nawilżające.

- Na początku listy INCI wypatruj substancji aktywnych, takich jak witaminy: E (Tocopheryl), B3 (Niacinamide), B5 (D-Panthenol) oraz C w swojej najbardziej stabilnej formie (Ascorbyl Tetraisopalmitate).

Na te substancje w składzie kosmetyków uważaj!

Analizując skład kosmetyku, unikaj substancji potencjalnie szkodliwych. Składniki te są niestety bardzo często wykorzystywane przez producentów kosmetyków, mimo że posiadają swoje bezpieczniejsze zamienniki. Zapamiętaj te nazwy składników i związków chemicznych i omijaj je gdy tylko możesz!

- Zwróć szczególną uwagę na obecność groźnych konserwantów, takich jak m.in.: Phenoxyethanol, Methylisothiazolinone czy Metylparaben, które są silnymi alergenami.

- Unikaj również pochodnych ropy naftowej, czyli parafiny (Paraffinum Liquidum), glikoli propylenowych (Propylene Glycol), olei mineralnych (Mineral Oil) i wazeliny (Vaseline).

- W składach kosmetyków myjących drażniąco na skórę mogą działać mocne detergenty, czyli najbardziej popularny i powszechnie stosowany Sodium Lauryl Sulfate (SLS).

- W kosmetykach do pielęgnacji twarzy wystrzegaj się silikonów (np. Dimethicone), które wygładzają powierzchnie skóry, ale mogą również zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków.

- Niebezpieczne są również słynne PEGi, czyli PEG i PPG, których lepiej nie stosować na podrażnioną i uszkodzoną skórę.

- Istnieją również niedobre dla Twojej skóry alkohole (np. Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Ethanol), posiadające działanie wysuszające i wywołujące podrażnienie wrażliwej skóry.

Dlaczego czytanie składów kosmetyków jest ważne?

Często testujesz nowe kosmetyki i niektóre z nich służą Ci dobrze, a inne powodują alergie? Umiejętność czytania składów INCI, czyli międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetyków,  pomoże Ci wyodrębnić substancje potencjalnie szkodliwe i zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom wywołanym nietolerancją danego składnika

Nie daj się oszukać! Wiedząc już, jak czytać składy kosmetyków z łatwością sprawdzisz, czy składnik wymieniony na opakowaniu na pewno jest na liście INCI (International Nomenclature Of Cosmetic Ingredients) danego produktu i w jakiej ilości. Pozwoli to dopasować kosmetyki naturalne i bezpieczne dla Twojego ciała.

Gdy składniki kosmetyków przestaną być dla Ciebie tajemnicą, z pewnością odnajdziesz swoje ulubione substancje, które wyjątkowo Ci służą. Zapamiętaj te nazwy składników i szukaj ich podczas zakupów. To bez wątpienia ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Dziwią Cię czasem wysokie ceny kosmetyków? Niejednokrotnie cena produktu uzależniona jest od zastosowanych w formule substancji aktywnych. To właśnie skład kosmetyku powie Ci, za co płacisz. Kompozycja składników aktywnych wysoko w składzie winduje cenę, ale też podnosi jakość i skuteczność kosmetyku.

Czytanie składów kosmetyków nie jest trudne i bardzo się przydaje podczas kosmetycznych zakupów. Ta praktyczna umiejętność pomoże Ci wybrać kosmetyki naturalne, najlepsze dla Twojej skóry. Warto wyrobić sobie nawyk patrzenia na skład kosmetyku, zwłaszcza w przypadku wyboru produktów kosmetycznych dotychczas nieznanych.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło