Wartość odżywcza w 100 g produktu
-
Wartość energetyczna: 2478 kJ / 590 kcal
-
Tłuszcz: 50 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 7 g
-
Węglowodany: 11 g w tym cukry: 0,3 g
-
Błonnik: 12 g
-
Białko: 18 g
-
Sól: 0,03 g
Ma 40 cm wysokości, białe lub błękitne kwiaty oraz mieszki, w których znajdują się bezcenne kruczoczarne nasiona. Czarnuszka to roślina zaliczana do kategorii super foods - zresztą nie bez powodu. Ma charakterystyczny, intensywny gorzki smak przez niektórych określany jako korzenny. Czarne nasiona nigella sativa, nazywane niekiedy czarnym kminkiem, służą do tłoczenia wartościowego oleju, którego lekko pikantny smak uwydatnia walory wielu potraw. Możesz używać ich w całości, łatwo skruszysz je też w moździerzu bezpośrednio przed przyprawieniem.
Przejdź do następnych akapitów:
Czym jest czarnuszka?
Czarnuszka siewna (nigella sativa) to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych pochodząca z Turcji. Warto wspomnieć, że ma w sobie nutę dzikości - uprawiana lubi uciec z ogródka i rosnąć po swojemu (tradycyjnie jest bowiem chwastem). Jedna „kapsułka” nasienna tej rośliny składa się z 3-7 pęcherzyków przepełnionych ziarenkami. Nasiona zbiera się w drugiej połowie września, kiedy mieszki stają się brunatne, a ziarna kruczoczarne.
Czarnuszka znana jest na świecie od wielu lat. Z dobroczynnych właściwości czarnuszki korzystali już mieszkańcy Mezopotamii, czyli w 2000 r. p.n.e. W starożytnym Egipcie nazywono ją złotem faraonów, uwielbiali ją także starożytni Grecy i Rzymianie. O leczniczych właściwościach ziaren czarnuszki siewnej po raz pierwszy wspomniał Dioskules – starożytny lekarz żyjący w czasach Nerona. Opisał ją w swojej księdze o ziołach „De Materia Medica”.
Hipokrates doceniał czarnuszkę (którego nikomu chyba przedstawiać nie trzeba) tak samo jak Syreniusz – wiele lat później. Proponował on spożywanie wina z czarnuszką. Jak mawiał: „Piersi odflegmia i mleko mamkom w piersiach mnoży”.
Obecnie swoją popularność czarnuszka siewna zawdzięcza smakiem podobnym do kminku, oregano i pieprzu. Najczęściej spożywamy ją w formie zmielonych ziaren lub oleju, najlepiej nierafinowanego, tłoczonego na zimno i nieoczyszczonego.
Nasiona czarnuszki w kuchni orientalnej i tradycyjnej
Jeżeli chcesz poszerzyć repertuar wykorzystywanych w Twojej kuchni przypraw, godnym polecenia wyborem jest używanie całych ziaren czarnuszki lub w postaci zmielonej. . Nasiona czarnuszki stosowane są jako dodatek głównie do dań indyjskich – kormy, dahl czy chutney. Całe nasiona świetnie nadają się także do posypania tradycyjnego, polskiego pieczywa. Popularność czarnuszki wynika z jej nietypowych walorów smakowych, dlatego całe ziarna są doskonałym dodatekiem do twarożku, zup, warzyw czy sałatek.
Nasiona czarnuszka - gdzie kupić?
Ten produkt można kupić w większości sklepów spożywczych, jednak jej jakość może podlegać dyskusjom. Jeśli chcesz, aby nasiona czarnuszki zachowały swoje właściwości i wartości odżywcze, kupuj świadomie czarnuszkę w sklepie zielarskim lub w sklepie ze zdrową żywnością. W naszym sklepie internetowym nasiona czarnuszki są pakowane w ekologiczne opakowanie, więc masz pewność, że dostarczony do Ciebie produkt jest szczelnie zapakowany i nie stracił swoich właściwości podczas wysyłki.
CZARNUSZKA
Skład: czarnuszka nasiona 100%
Kraj pochodzenia: Indie
Masa netto: od 200 g
Informacja o alergenach: W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, soję, gorczycę, orzeszki ziemne, różne orzechy. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia w produkcie tych surowców. Przechowywać w suchym miejscu, szczelnie zamknięte, w niskiej temperaturze. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.
Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu. Kraj pochodzenia znajduje się na etykiecie lub opakowaniu.
Producent: Naturalnie Zdrowe Sp. z o.o.