Suszone banany – zdrowsza alternatywa dla słodyczy

Uzależnienie od cukru i słodyczy to powszechna przypadłość, fatalnie wpływająca nie tylko na naszą sylwetkę, ale też wiele innych aspektów zdrowotnych. Wartą rozważenia, zdrowszą alternatywą dla ciastek i batoników są suszone banany. Dlaczego?

Smak słodki to jeden z pięciu podstawowych smaków, obok słonego, kwaśnego, gorzkiego i umami (związanego z receptorami wykrywającymi glutaminian sodu). Jest powszechnie uznawany za przyjemny i dlatego większości osób trudno się oprzeć pokusie sięgnięcia po słodycze.

Nasz kubki smakowe potrzebują do wykrycia słodyczy znacznie większego stężenia substancji niż w przypadku smaku gorzkiego. Naukowcy wyjaśniają to względami ewolucyjnymi – gorycz zazwyczaj oznacza, że dana roślina jest trująca. Wyższy próg wykrywalności smaku słodkiego zmuszała natomiast naszych przodków do poszukiwania pokarmów bogatych w cukry i węglowodany, zapewniające odpowiednią dawkę energii.

Czasy jednak się zmieniły, ale wrodzone upodobanie do słodkości nadal dotyczy większości z nas. Niestety, zazwyczaj przybiera ono formę nadmiernej konsumpcji słodyczy, których podstawowym składnikiem jest sacharoza, czyli zwykły cukier stołowy.

Zjedzenie batonika, ciastka lub innych słodyczy powoduje szybki, ale krótkotrwały wzrost poziomu glukozy we krwi. Jest ona źródłem łatwo dostępnej energii, „paliwem” dla mózgu oraz przyczynia się do produkcji poprawiającej nastrój serotoniny – zwanej niekiedy „hormonem szczęścia”. To właśnie kombinacja tych czynników jest powodem, dla którego tak trudno powstrzymać przez podjadaniem słodkości. Alternatywą dla słodyczy mogą być suszone owoce. Chipsy bananowe z powodzeniem są w stanie zastąpić nagłą potrzebę sięgnięcia po to, co słodkie. Suszone banany to tylko jeden z wielu zamienników łakoci, który pomoże Ci zneutralizować negatywny wpływ słodyczy na zdrowie.

Wpływ słodyczy na nasze zdrowie

Nadmierna konsumpcja słodyczy to nie tylko wzrost masy ciała - to szereg poważnych zagrożeń dla wielu różnych narządów i układów organizmu.

1. Im więcej nadliczbowych kilogramów, tym większe obciążenia musi znosić nasz kręgosłup, stawy i układ sercowo-naczyniowy.

2. Nadmiar cukru w diecie jest jednym z czynników rozregulowujących gospodarkę hormonalną organizmu, przyczyniając się tym samym do rozwoju chorób metabolicznych (m.in. cukrzycy insulinozależnej).

3. Słodycze, w połączeniu z niewystarczająco częstym myciem zębów, są jedną z głównych przyczyn próchnicy – choroby dotykającej ok. 95% dorosłych Polaków.

4. Dostępne są badania, wskazujące że cukier wywołuje u dzieci zaburzenia apetytu – po dostarczeniu potrzebnej liczby kalorii w słodyczach nie odczuwają głodu i unikają jedzenia wartościowych posiłków, co negatywnie wpływa na rozwój młodego organizmu.

5. Powszechnie wykorzystywane w produkcji słodyczy tłuszcze nasycone i trans przyczyniają się do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym sprzyjają rozwojowi nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca.

Suszone banany – zdrowa alternatywa dla cukru

Całkowita rezygnacja ze słodyczy jest zadaniem bardzo trudnym, dla wielu osób wydaje się wręcz niemożliwa. Jednym z rozwiązań jest jednak stopniowe wprowadzanie do diety produktów, które oprócz zaspokojenia potrzeby słodkości dostarczą nam również wartościowych składników. Oczekiwania te spełniają m.in. suszone chipsy bananowe, sprawdzające się zarówno jako samodzielna przekąska, jak również dodatek do musli lub owsianki. Banany suszone mogą towarzyszyć Ci zarówno w domu, jak i w podróży.

Mimo, że zawartość cukru w suszonych owocach jest wysoka, to jednak wchłania się on inaczej niż ten ze słodyczy. Biały cukier, czyli sacharoza, dostaje się do krwiobiegu w ciągu kilku minut, zmuszając trzustkę do wytężonej pracy i produkcji insuliny. Cukier z owoców natomiast powiązany jest z błonnikiem, dzięki czemu proces trawienia trwa dłużej. Cukier trafia do krwi stopniowo i nie dochodzi do gwałtownego wzrostu jego poziomu. Suszone banany również są przyswajane przez nasz organizm w podobny sposób.

Zamieniając „puste kalorie” słodyczy, na chipsy bananowe dostarczamy organizmowi dodatkowo wielu składników działających prozdrowotnie. Warto tu wymienić m.in. antyoksydanty, potas, magnez, witaminy i fitozwiązki. Spożywanie suszonych bananów zalecane jest osobom rzucającym palenie, gdyż pomagają one uporać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi odstawienia nikotyny.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło