Cynamon cejloński - dlaczego warto go stosować

   05/20/2022 12:07:20    Komentarze 0

Cynamon to jedna z najbardziej charakterystycznych przypraw - korzenny zapach i smak momentalnie przywołuje wspomnienia świątecznych wypieków. Słodkości to jednak nie wszystko, bo cynamon cejloński doskonale komponuje się z owsiankami, bułkami drożdżowymi, herbatami i oczywiście grzanym winem. Aromat cynamonu i unikalny smak przyprawy to nie jedyne jego zalety - ma również właściwości prozdrowotne.

cynamon cejloński

Cynamon jako przyprawa znany był już w starożytności i chociaż za miejsce jego pochodzenia uznaje się Indie i Cejlon, a także inne wyspy Oceanu Indyjskiego, to z dobrodziejstwa cynamonu cejlońskiego korzystano również w antycznym Egipcie, Grecji i Rzymie. Już wtedy doceniano jego oryginalny smak, ale przyprawie przypisywano również wiele innych cech. Część z nich miała oczywiście związek z wpływem cynamonu na organizm i dolegliwości zdrowotne, ale kawałki kory cynamonowca cejlońskiego miały przy okazji odstraszać duchy i chronić domostwo przed złymi mocami. Na przestrzeni wieków stan wiedzy powiększył się i dzisiaj mamy już mocne dowody na skuteczność stosowania cynamonu przy różnego rodzaju przypadłościach.

Z czego powstaje cynamon cejloński mielony?

Cynamonowiec cejloński z którego powstaje cynamon, jest rośliną z rodziny wawrzynowatych występującą w formie drzew lub krzewów. Chociaż ilość odmian tego gatunku znacznie przekracza 200, to do najbardziej powszechnych i cenionych należą dwie odmiany cynamonu: cynamon cejloński i cynamon chiński. Szczególnie ta pierwsza odmiana uznawana jest za wyjątkową i aromatyczną przyprawę i spotkać ją można w wielu kuchniach. Warto wspomnieć, że używane są również inne warianty, ale często mają one charakter lokalny i stosowane są tylko w miejscu występowania.

Jak spożywać cynamon?

Cynamon spotkać można w sklepach w dwóch postaciach: sproszkowanej i jako kawałki zwiniętej kory, które zwykło określać się laseczkami. W obu przypadkach przyprawa na charakterystyczny, rdzawy kolor i jedynie wygoda decyduje, w jakiej formie chcemy użyć cynamonu - do napojów często lepiej sprawdzą się laski, a cynamon mielony wygodniej będzie użyć do dań ciepłych.

Należy pamiętać, że cynamon cejloński jest jedną z tych przypraw, które powinny być dodawane na końcu procesu przygotowywania potrawy. Dłuższa obróbka termiczna sprawia, że cynamon pod wpływem temperatury nada potrawie gorzkiego smaku.

laski cynamonu cejlońskiego

Cynamon cejloński - właściwości lecznicze

Wiemy już, że cynamon nawet w starożytności uznawany był nie tylko za przyprawę, ale również środek leczniczy. Co ciekawe, zakres jego zastosowania był bardzo szeroki. Najczęściej wykorzystywano go przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach układu pokarmowego, ale działał również jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Miał też wzmacniać organizm i zmniejszać ilość infekcji. Rozwój medycyny i badania pozwoli nie tylko potwierdzić większość z tych cech, ale również wykazały dodatkowe zalety cynamonu cejlońskiego.

  • Remedium na problemy żołądkowe

W kontekście naturalnych środków leczniczych i medycyny ludowej cynamon najczęściej wymieniany jest jako środek przynoszący ulgę przy różnego rodzaju problemach trawiennych. Przyprawa z jednej strony może pomóc pozbyć się niestrawności i dyskomfortu powodowanego przez bóle brzucha, a z drugiej poprawia apetyt. Takie działanie wynika bezpośrednio z faktu, że cynamon cejloński pobudza nie tylko wydzielanie żółci, ale również soków trawiennych. To zwiększa również wchłanialność spożywanych treści.

cynamon kasja


Pobudzanie do pracy trzustki i woreczka żółciowego oznacza, że cynamon nie powinien być spożywany przez wszystkich. Unikać go powinny szczególnie osoby borykające się z kamicą wątrobową i innymi zaburzeniami w funkcjonowaniu woreczka żółciowego. W takich przypadkach cynamon jest właściwie zakazany.

  • Cynamon na przeziębienia

Drugą silną stroną cynamonu są jego właściwości anty infekcyjne. Przyprawa posiada silne działanie antyseptyczne i rozgrzewające, co pozwala na skuteczne zwalczanie stanów zapalnych. Pomaga również w łagodzeniu uciążliwego kaszlu, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku wystąpienia infekcji nie tylko górnych, ale i dolnych dróg oddechowych.

Przyprawę można również stosować profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia. W tym celu najlepiej dodać cynamon do codziennej diety i stosować jako dodatek np. do rozgrzewających herbatek.

cynamon cejloński mielony


O skuteczności cynamonu cejlońskiego niech świadczy również jego obecność w wielu mieszankach ziołowych i preparatach leczniczych. Popularna kompozycja ziół szwedzkich Marii Treben, a także wszechstronnie wykorzystywany Amol mają w swoim składzie właśnie dodatek cynamonu albo olejek cynamonowy, który jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków.

  • Działanie cynamonu cejlońskiego na układ sercowo-naczyniowy

W starożytności nie było możliwości, by ówcześnie żyjący ludzie wiedzieli o takich właściwościach cynamonu, ale obecnie prowadzone badania potwierdziły pozytywny wpływ przyprawy na układ sercowo-naczyniowy. Cynamon w diecie przyczynia się do normalizacji nie tylko poziomu złego cholesterolu LDL, ale również glukozy we krwi co pozwala na redukcję ryzyka wystąpienia powikłań i utrzymanie dobrej kondycji mięśnia sercowego.

  • Cynamon w profilaktyce antyrakowej

Przeprowadzone testy wykazały również pozytywny wpływ przyjmowania cynamonu w kontekście występowania zmian nowotworowych różnych organów. O ile nie można w tym przypadku mówić o środku cechującym się cudownymi właściwościami, to wyniki badań potwierdzają, że cynamon powinien być traktowany jako element prewencji i profilaktyki przeciwrakowej.

Co istotne, w dużo większym stopniu powinno to zainteresować przedstawicielki płci pięknej - cynamon okazuje się szczególnie efektywny w przypadku typowo kobiecych odmian raka do których zaliczyć można nowotwór szyjki macicy, piersi i jajników. Oczywiście sprawdzi się też w innych przypadkach i może być dołączony do diety osób zmagających się z nowotworami układu pokarmowego np. rakiem jelita grubego.

laski cynamonu herbata i bułeczki cynamonowe


Warto też wspomnieć, że o ile cynamon jest szczególnie przydatny w przypadku układu trawiennego i infekcji różnego rodzaju, to może też łagodzić wpływ chorób neurodegeneracyjnych. Dobre rezultaty uzyskano w przypadku pacjentów cierpiących na Alzheimera, ale również wykazano skuteczność przy chorobie Parkinsona. Za te wyniki odpowiedzialny jest aldehyd cynamonowy, który również przyspiesza przemianę materii. To powinno zachęcić do spożywania cynamonu cejlońskiego wszystkie osoby próbujące zrzucić nadmiarowe kilogramy.

Cynamon cejloński - dla smaku i zdrowia

Oryginalny cynamon cejloński to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także środek leczniczy z potwierdzonym działaniem. Regularne spożywanie cynamonu cejlońskiego nie tylko pozwoli na dodać smaku daniom ciepłym i zimnym oraz napojom, ale przez swoje właściwości zdrowotne również usprawni procesy trawienne i wzmocni ogólną odporność organizmu. Pozwoli też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca, a także zachowa lepszą kondycję układu nerwowego.

Gdzie najlepiej kupić cynamon cejloński? Jest to powszechnie spotykana przyprawa i bez trudu dostaniemy ją w większości sklepów, nie tylko tych ze zdrową żywnością. Ewentualnie warto zwracać uwagę na etykietę i szukać produktów, które w składzie będą mieć prawdziwy cynamon cejloński.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Źródła:

The Potencial Role Of Cinnamon in Human Health - Forests 2021, 12, 648

Prozdrowotne właściwości cynamonu - Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, tom 21, Nr.3, 328-331

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Zostaw komentarz

Zamieszczając komentarz, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi komentarzy. Zapoznałem/am się i akceptuję Regulamin i Politykę prywatności. Zostałam/em uprzedzony, że komentarze naruszające przepisy prawa lub uzasadniony interes serwisu nie będą publikowane, mogą być moderowane lub usuwane.

  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta
Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło