Jakie wybrać masło orzechowe?

Jakie wybrać masło orzechowe?

Masło orzechowe staje się coraz  częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego masła i to nie tylko do smarowania pieczywa lecz także np. do naleśników czy racuchów. Duże uznanie znalazło również wśród sportowców i osób żyjących aktywnie. Co sprawia, że tak często jest obecne w diecie osób dbających o swoje zdrowie?

1.    Wysoka zawartość białka

Ponad ¼ zawartości masła orzechowego stanowi białko. Jak wiadomo jest to podstawowy budulec masy mięśniowej. 27g białka na 100g produktu to więcej niż ma w sobie łosoś czy wołowina. Jest to zatem ciekawa propozycja dla osób, które nie spożywają mięsa, a chcą uzupełnić niedobory białka.

2.    Obecność tłuszczy nienasyconych

Duża zawartość „dobrych” tłuszczy w maśle orzechowym pozwala skutecznie obniżać poziom cholesterolu we krwi, a to automatycznie przełoży się na zmniejszenie ryzyka chorób sercowych i zawałów serca. Dodatkowy wpływ na układ krążenia działa pozytywnie na procesy odchudzania.

3.    Niska zawartość cukrów

Masło orzechowe cechuje się niską zawartością węglowodanów, a całościowo cukry to niecałe 4% zawartości w 100g produktu.

4.    Witaminy grupy B i E oraz kwas foliowy

Witaminy grupy B i E wpływają bezpośrednio na kondycję układu krwionośnego. Wspomagają również układ nerwowy co ma bezpośredni wpływ na pracę mięśni jak również polepszają pracę intelektualną i zwiększają pamięć. Cechują się właściwościami antyoksydacyjnymi (przeciwutleniacze).

5.    Niezbędne minerały

Masło orzechowe to przede wszystkim obecność potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Elementy te wpływają na mocne kości i zęby, ale także są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ich niedobory mogą powodować chociażby bolesne skurcze łydek.

6.    Błonnik

Około 10% zawartości masła orzechowe stanowi błonnik, który usprawnia procesy trawienne, a także obniża stężenie glukozy we krwi i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Minimalizuje również uczucie głodu.

Trzeba pamiętać, że decydującym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego masła jest szczególne zwrócenie uwagi na jego jakość. Na półkach sklepowych często można spotkać się z produktami niskiej jakości, które zawierają niepotrzebne dodatki jak sól , cukier oraz co gorsza dodatki chemiczne. W składzie może pojawić się również olej palmowy, który pełni rolę wypełniacza i pozwala zaoszczędzić na surowcu.
Nasze masła orzechowe są 100% naturalnie zdrowe!

< Wróć do bloga Następny wpis >
Produkt dodany do porównania