Dlaczego warto wprowadzić orzechy do diety?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  08/17/2018 14:36:09     Ciekawostki żywieniowe    Komentarze 0

Orzechy to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy dodać do naszej diety, jeśli naszym celem jest zdrowe odżywianie, a mnogość rodzajów pozwoli każdemu na znalezienie ulubionego smaku.

Wszystkie orzechy bez wyjątków to kopalnia cennych składników odżywczych, które usprawniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdecydowanie warto uczynić z nich element codziennego jadłospisu – ilość zalet bez problemu zniweluje wady w postaci wysokiej kaloryczności.

Źródło zdrowych tłuszczy

Wszystkie orzechy są wyjątkowo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, pomagają w zapobieganiu chorobom serca i miażdżycy.

Źródło białka

Nie wszyscy wiedzą, ale prócz dużej zawartości tłuszczy orzechy mogą pochwalić się też wysokim poziomem białka. Na 100g produktu przypada mniej więcej tyle samo białka co w mięsie. Różnice mogą wynikać z poszczególnych rodzajów orzechów, ale nie zmienia to faktu, że możemy nimi uzupełniać niedobory tego makroskładnika. Z tego powodu jest to bardzo dobra propozycja dla osób będących na diecie wegetariańskiej.

Cechy przeciwzapalne

Orzechy świetnie pełnią rolę antyoksydantów. Dzięki swoim cechom przeciwdziałają powstawaniu nowotworów oraz zapobiegają procesom starzenia.

Bomba witaminowa

Orzechy to istna kopalnia witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim wymienić należy naturalne witaminy z grupy B i E, a także fosfor, magnez, żelazo czy selen. Zawartość poszczególnych składników będzie się różnić w zależności od typu orzechów, jednak bez względu na rodzaj wszystkie wpływają pozytywnie na układ nerwowy i mózg.

Dla każdego coś miłego

Dużą zaletą orzechów jest ich różnorodność. Inne kształty, inny smak i inna twardość – bez wątpienia każdy znajdzie swój ulubiony rodzaj. Warto jednak postawić na mieszanie gatunków, by wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa każdego z orzechów.

Wsparcie odchudzania

Można by pomyśleć, że z racji wysokiej kaloryczności orzechy nie nadają się dla osób, które próbują zrzucać wagę. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Wysoka zawartość tłuszczy wpływa pozytywnie na procesy trawienne i metabolizm, a dodatkowo wysoka zawartość błonnika powoduje uczucie sytości. Jeśli nie chcesz rezygnować z ulubionych produktów, wybierz ich zamienniki. Bułka tarta może być tucząca, a panierka keto z mąki migdałowej dostarczy wartościowe minerały i będzie lepszym wyborem podczas przebywania na diecie low carb lub odchudzającej.

Na dobry humor

Orzechy mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, pomagają zwalczać skutki stresu. To z kolei poprawia nasz humor i nastraja nas pozytywnie. Dlatego warto traktować orzechy jako naturalne suplement diety mający dobry wpływ na libido i kondycję seksualną człowieka.

Bez dodatków

Najlepiej wybierać orzechy w czystej postaci, bez dodatków w postaci chociażby soli. Spożywanie ich w takiej formie pozwoli maksymalnie wykorzystać dobrodziejstwa, jakie w sobie kryją.

Praktyczność

Orzechy świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zabrania ze sobą jakiejś drobnej przekąski. Nie psują się pod wpływem temperatury, długo zachowują swoją świeżość, nie zabierają dużo miejsca i stanowią zdrową alternatywę dla słodyczy.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło