Różnice między olejem rafinowanym, a nierafinowanym

 –  NaturalnieZdrowe.pl  09/14/2018 14:22:28     Ciekawostki żywieniowe    Komentarze 0

Oleje to niezastąpiony element w każdym domu, bez którego ciężko wyobrazić sobie pracę w kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oleju i dobrze wiedzieć, które z nich i dlaczego warto stosować. Czym różni się więc olej rafinowany od nierafinowanego? Odpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:


Wszystkie oleje jadalne podzielić można na dwie główne grupy: rafinowane i nierafinowane. Zarówno jedne, jak i drugie można bez problemu znaleźć na półkach sklepowych. Jaki więc olej - rafinowany czy nierafinowany będzie dla nas najlepszy? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oba typy olejów mają swoje wady i zalety, dlatego warto znać różnice między nimi i wybierać odpowiedni w zależności od tego, jaką akurat potrawę przygotowujemy. 

Oleje rafinowane

Rafinacja to w dużym skrócie proces oczyszczenia oleju. Głównym celem takich działań jest usunięcie wszelkiego rodzaju metali ciężkich czy zanieczyszczeń, do których zaliczyć można, chociażby środki ochrony roślin czy nawozy. Przy tej okazji produkt pozbawiany jest również smaku, zapachu czy barwy i dużej części pożądanych składników. Przygotowanie oleju rafinowanego składa się z 4 etapów, podczas których wykorzystywana jest wysoka temperatura, woda oraz środki chemiczne. Co daje taka metoda obróbki oleju? Przede wszystkim znacznie wydłuża się trwałość produktu, a przez to może być on przechowywany znacznie dłużej. Poza tym otrzymywany olej ma wyższą temperaturę dymienia, dzięki czemu dobrze nadaje się do użycia w czasie smażenia czy pieczenia. Olej rafinowany pozostaje bezsmakowy i bezzapachowy, dlatego jest neutralny i nie odbija się na smaku i aromacie potraw. W naszej ofercie tego typu olejem jest olej kokosowy rafinowany.

Oleje nierafinowane

Jak nietrudno się domyślić, oleje nierafinowane to zupełne przeciwieństwo olejów rafinowanych. Często spotykane określenia tych produktów to „olej tłoczony na zimno”, „olej z pierwszego tłoczenia” czy „olej virgin”. W porównaniu do wersji rafinowanych oleje nieprzetworzone cechują się bogactwem składników odżywczych, a w szczególności kwasów omega-3, witaminy E czy steroli. Otrzymywane są tylko i wyłącznie przez mechaniczne wyciskanie i nie używa się przy tym wysokich temperatur, dzięki czemu można mieć pewność, że cała zawartość nasion trafia finalnie do butelki oleju nierafinowanego. Taki sposób wytwarzania niesie za sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim:

- Oleje nierafinowane zawsze będą przenosiły smak i zapach rośliny, z której są produkowane;
- Ze względu na niższą temperaturę dymienia olej nierafinowany gorzej poradzą sobie przy obróbce termicznej;
- Poprzez nieoczyszczoną formę, która wpływa na ich trwałość, szybciej będą ulegać procesowi utlenienia, czyli mówiąc wprost - olej rafinowany szybciej się psuje.

Mimo wszystko naturalny olej jest bardziej polecamy do codziennego spożycia, szczególnie jako dodatek do sałatek czy surówek. Z naszej oferty szczególnie rekomendujemy olej kokosowy extra virgin, olej z czarnuszki oraz olej lniany. Wszystkie tłoczone na zimno.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło