Zamówienia wysyłamy w terminie do 3 dni roboczych.

UWAGA! Ze względu na stan epidemiczny w kraju - brak możliwości płatności gotówką przy odbiorach osobistych w siedzibie firmy!

Poznaj niezwykłe właściwości suszonych śliwek

Poznaj niezwykłe właściwości suszonych śliwek

Suszone śliwki to owoce o niezwykłych właściwościach. Tani i łatwo dostępny „superfood”. Regulują pracę układu pokarmowego, pomagają zapobiegać otyłości i osteoporozie. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów i polifenoli chronią komórki przed nowotworami i spowalniają procesy starzenia.

Wiele osób postrzega suszone owoce jako mniej wartościowe od świeżych, zawierające więcej cukrów a przez to bardziej kaloryczne. O ile w kwestii kalorii mają oni rację, o tyle twierdzenie, że są one „gorsze” należy włożyć między bajki.

Suszone owoce, a zwłaszcza śliwki mają naprawdę wiele zalet. Odparowanie zawartej w świeżych owocach wody sprawia, że dochodzi do skoncentrowania zawartych w nich witamin, minerałów, błonnika i innych korzystnych dla zdrowia substancji – suszone śliwki zawierają ich ok. pięciokrotnie więcej w tej samej masie produktu.

Śliwka z certyfikatem

Suszona śliwka to jedyny owoc, na temat którego oświadczenie wydała Komisja Europejska (w 2015 r.), uznając go za istotny element zróżnicowanej i zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Jest to jedyny suszony owoc, który może się poszczycić zezwoleniem na używanie zatwierdzonego, autoryzowanego oświadczenia zdrowotnego, które mówi, że 100 g suszonych śliwek dziennie sprzyja funkcjonowaniu jelit przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. W związku z tym jest to konkretny naukowy dowód na to, że śliwka suszona może być zaliczona do superfoods - wyjaśniła agencji Newseria dietetyk Barbara Dąbrowska.

Swoje dobroczynne działanie na przewód pokarmowy suszone śliwki zawdzięczają przede wszystkim dużej zawartości rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych frakcji błonnika, zwanego również włóknem pokarmowym.

Błonnik rozpuszczalny, w którego skład wchodzą pektyny, śluzy roślinne oraz gumy szybko pęcznieje i przybiera w kontakcie z wodą postać galaretki. Daje uczucie sytości, spowalnia wchłanianie węglowodanów, stabilizując tym samym poziom cukru we krwi i zapobiegając napadom „wilczego głodu”. Ten rodzaj błonnika wspomaga oczyszczanie przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Stanowi też pożywkę dla dobroczynnych kultur bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym. Błonnik nierozpuszczalny, złożony głównie z celulozy, pełni natomiast rolę „wypełniacza”. Wchłania wodę, ale nie rozpuszcza się w niej. Pobudza perystaltykę jelit i ułatwia „przepchnięcie” z nich resztek pokarmowych.

Suszone śliwki dla zdrowych kości

Z przedstawionego w 2015 r. raportu Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation, IOF) wynika, że nawet 33% kobiet i ponad 20% mężczyzn dozna w swoim życiu złamania kości w wyniku osteoporozy. Przeprowadzone obserwacje sugerują, że ryzyko można zminimalizować spożywając codziennie porcję ok. 100 g suszonych śliwek. Zawarte w nich substancje pomagają wspierać utrzymywanie zdrowia kości oraz przyczyniają się do rozwoju ich masy.

Wyjątkowe właściwości prozdrowotne suszonych śliwek to jednak nie jedyna ich zaleta. Są one same w sobie doskonałą przekąską – z powodzeniem zastępującą niezdrowe słodycze, jak i cenionym dodatkiem do potraw słodkich oraz wytrawnych. Wszyscy znamy wigilijny kompot z suszu, którego śliwki są ważnym składnikiem. Można robić z nich dżemy, powidła, kompoty i konfitury. Równie dobrze sprawdzą się w śniadaniowym musli, owsiance, jako nadzienie do knedli, różnego rodzaju mięs, bigosu a nawet w połączeniu ze śledziami.

Mimo, że suszone śliwki są dość kaloryczne (zawierają ok. 280 kcal/100 g), to jednak cechują się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu mogą być spożywane nawet przez osoby chorujące na cukrzycę.

Źródła:

  1. 1. Michalska A., Łysiak G., Przydatność do suszenia owoców śliw uprawianych w Polsce w aspekcie przemian związków bioaktywnych i tworzących się produktów reakcji maillarda, W: „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” [online] 2014, 6 (97), s. 29-38. [dostęp 2020]. Dostęp w Internecie: http://journal.pttz.org/wp-content/uploads/2015/04/03_Michalska.pdf.
  2. 2. Dąbrowska B., Najnowsze doniesienia o wpływie suszonych śliwek na zdrowie jelit [online] Dietetycy. 24.02.2018. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://dietetycy.org.pl/najnowsze-doniesienia-o-wplywie-suszonych-sliwek-zdrowie-jelit/.
  3. 3. Lever E., Scott M., Louis P., The effect of prunes on stool output, gut transit time and gastrointestinal microbiota: A randomised controlled trial, W: „Randomized control trials” [online] v. 38, 1, s. 165-173. 10.01.2018. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(18)30003-7/fulltext?rss=yes.
  4. 4. Health Benefits of Prunes [online]. International Prune Association. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: http://www.ipaprunes.org/?subdir=benfits&idi=2.
  5. 5. Stacewicz-Sapuntzakis M., Bowen P.E. , Hussain E.A., Chemical Composition and Potential Health Effects of Prunes: A Functional Food?, W: „Food science and nutritions” [online] 05.2001, 41(4), s. 251-86. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11401245/.
  6. 6. Plums, dried (prunes), uncooked nutrition facts and calories [online] Nutrition Data. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2043/2.
< Wróć do bloga Następny wpis >
Produkt dodany do porównania