Jakie bakalie wybrać do świątecznych wypieków?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  12/18/2017 12:11:41     Kuchenne inspiracje    Komentarze 0

Święta to nie tylko choinka, prezenty i spotkania z bliskimi. To także świąteczne potrawy, których nieodzownym elementem są bakalie. Są nie tyko obowiązkowym dodatkiem do wypieków i deserów, ale też źródłem cennych witamin, składników mineralnych i błonnika. Zobaczmy, jakie bakalie najlepiej sprawdzą się w świątecznych wypiekach.. i nie tylko.

Bakalie, czyli orzechy i kandyzowane lub suszone owoce, to produkt towarzyszący ludziom już od czasów starożytnych. Do Polski trafiły w czasach średniowiecza za sprawą cudzoziemskich kupców. Były wtedy produktem luksusowym, dostępnym tylko dla najbogatszych. Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie i bez bakalii ciężko wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Szczególnego znaczenia nabierają w okresie świątecznym, nadając niepowtarzalny smak ciastom, ciasteczkom, kluskom z makiem, kutii, kompotowi z suszu, sałatkom a nawet potrawom mięsnym.

Rodzynki sułtańskie – suszone winogrona różnych odmian to chyba najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane bakalie świata. Pasują zarówno do sernika, makowca lub innych ciast, ale też wigilijnego karpia w galarecie oraz śledzi po kaszubsku. Oprócz sporej ilości łatwo przyswajalnych cukrów, zawierają również spore ilości cennych minerałów, witamin oraz błonnika ułatwiającego trawienie. Kupując rodzynki warto zwrócić uwagę, aby wybrać takie, które nie zawierają konserwantów w postaci siarczynów lub kwasu sorbowego.

Migdały blanszowane – mimo, że z punktu widzenia botaniki bliżej im do czereśni lub brzoskwini, to jednak w kuchni znalazły zastosowanie podobne do orzechów. Będą doskonałym dodatkiem do kruchych ciasteczek, dekoracją do ciast i tortów oraz podstawowym składnikiem słodkiej masy marcepanowej. Można je wykorzystać do wzbogacenia smaku dań rybnych i mięsnych.

Daktyle – w krajach arabskich uważane za afrodyzjak, w Polsce dostępne głównie w formie suszonej. Same w sobie stanowią doskonałą przekąskę, z powodzeniem zastępującą słodycze. Zawarte w nich składniki sprawiają, że daktyle mają właściwości wspomagające pracę układu nerwowego, poprawiające stan skóry i włosów oraz regulujące metabolizm. Sprawdzą się jako dodatek do świątecznego sernika, ciast czekoladowych, ciasteczek oraz sałatek.

Orzechy włoskie – ciężko wyobrazić sobie świąteczne wypieki i potrawy bez orzechów, zwłaszcza włoskich. Doskonale komponują się zarówno z ciastami, kluskami z makiem, kutią, sałatkami, jak również daniami mięsnymi. Są jednymi z najzdrowszych i najbardziej wartościowych odżywczo darów natury. Zawierają niezbędne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe oraz długą listę witamin i mikroelementów.

Figi suszone – wywodzą się z Syrii a do Europy zawitały wraz z rzymskimi legionistami, dla których były ważną częścią jadłospisu. Sprawdzą się zarówno jako przekąska, jak i dodatek wzbogacający smak deserów oraz sałatek z dodatkiem sera koziego, mozarelli, rukoli i szynki parmeńskiej. Są bogatym źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Zawierają również witaminy z grupy B, witaminę C oraz beta-karoten.

Morele suszone – oprócz tego, że są smaczne, stanowią również bogate źródło przeciwutleniaczy, regulują ciśnienie krwi, procesy trawienne i wykazują działanie zasadotwórcze – są więc bardzo cenne w przypadku nadkwasoty żołądka. Morele są nieodzownym składnikiem wigilijnego kompotu z suszu, natomiast pierś kurczaka w sosie morelowym będzie doskonałym i oryginalnym pomysłem na świąteczny obiad.

Bakalie to nie tylko niezastąpiony dodatek do świątecznych potraw i wypieków. Poza smakiem cechują się wysoką wartością odżywczą. Są skarbnicą witamin, minerałów i usprawniającego pracę przewodu pokarmowego błonnika. Warto je na stałe włączyć do codziennej diety. Regularnie spożywane wpłyną korzystnie na stan włosów, skóry, poprawią funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększą koncentrację i wydajność nauki lub pracy umysłowej. Dokonując zakupu zwróćmy koniecznie uwagę, aby nasze bakalie pochodziły od sprawdzonego dostawcy, którego oferta opiera się przede wszystkim na jakości a nie tylko niskiej cenie oferowanych produktów.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło