Karob zamiast kakao? Co przemawia na jego korzyść?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  12/22/2023 10:46:33     Zdrowa żywność    Komentarze 0

Kakao to bardzo popularny produkt, mający wiele zalet, ale też kilka poważnych wad, z powodu których niewskazany jest w diecie małych dzieci oraz alergików. Bez szkody dla walorów smakowych można go jednak zastąpić mniej popularnym proszkiem chleba świętojańskiego. Czym jest karob i dlaczego jest lepszy od kakao?

Karob, albo inaczej szarańczyn strąkowy, to wiecznie zielona roślina z rodziny bobowatych, której owoce w formie wysuszonych strąków znane są jako chleb świętojański. Wśród mieszkańców rejonu Morza Śródziemnego, z którego się wywodzi, od wieków wykorzystywany był jako środek słodzący i dodatek smakowy.

Karob, czyli zamiennik kakao

Karob w proszku to świetna alternatywa dla tradycyjnego kakao i czekolady. Polewy czy lody – ich konsystencję i smak poprawi właśnie karob. Zastosowanie znajdzie także w dżemach i galaretkach. Szukasz innych składników potraw, do przyrządzenia których przyda Ci się karob? Nasz sklep ze zdrową żywnością oferuje bogaty asortyment produktów niezbędnych do zdrowych deserów!

Karob – źródło błonnika

Smak i przyjemna konsystencja to nie jedyne korzyści, jakie może przynieść Ci karob. Wartości odżywcze tego produktu sprawiają, że jest on wartościowy także pod względem odżywczym. Dostarcza węglowodanów

Chleb świętojański to wiecznie zielone drzewo, które obecnie rośnie przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego, Indiach i Australii. Wydaje owoce w postaci dość dużych (dochodzących do 25 cm), mięsistych, grubych i twardych strąków. Pod ciemnobrązową, skórzastą okrywą znajduje się słodkawy miąższ z kilkoma (od 4 do12) szarobrązowymi, twardymi nasionami, które skrywają dużo wartościowych składników” - wyjaśnia Beata Prusińska, dietetyk z Centrum Naturhouse w Warszawie.

Dlaczego warto stosować karob zamiast kakao?

Ze zmielonych ziaren karobu uzyskuje się produkt znany jako guma karobowa lub mączka chleba świętojańskiego - pełni ona rolę naturalnego zagęstnika i stabilizatora. W przemyśle alkoholowym strąki karobu używane są do produkcji nalewek i likierów. Wysuszone i zmielone ziarna mogą również stanowić namiastkę kawy.

Oprócz ziaren zastosowanie spożywcze znalazł też wysuszony i zmielony miąższ chleba świętojańskiego - przypominający swoim wyglądem oraz smakiem słodzone kakao. W tej właśnie roli jest obecnie najczęściej wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Służy jako dodatek do napojów mlecznych, słodyczy, wypieków i deserów.

Jaka jest przewaga proszku karobowego nad naturalnym kakao? Kakao, mimo wielu zalet, smaku i dużej zawartości magnezu oraz innych pierwiastków, jest produktem dość silnie alergizującym, zawiera również kofeinę i teobrominę, czyli alkaloidy o właściwościach pobudzających. To wszystko sprawia, że nie jest najlepszym wyborem dla dzieci oraz alergików. Wad tych pozbawiony jest jego karobowy zamiennik, który dodatkowo ma więcej wartości odżywczych i prozdrowotnych.

Mimo, że proszek ze zmielonego miąższu szarańczynu strąkowego ma nieco więcej kalorii niż naturalne kakao, to jednak nadrabia ten mankament wysoką zawartością wapnia, witaminy A oraz witamin z grupy B. Zawiera również spore ilości błonnika i garbników pozytywne oddziałujących na procesy trawienia. Występujący w karobie kwas galusowy jest silnym przeciwutleniaczem, o właściwościach antyseptycznych i blokujących związki rakotwórcze. Dzięki zawartości nierozpuszczalnych w wodzie tanin wiążących toksyny zmielony miąższ chleba świętojańskiego bywa podawany małym dzieciom jako lek na biegunki.

Mimo, że w Polsce karob jest wciąż niezbyt popularny, to jednak bez większych problemów znajdziemy go w ofercie sklepów ze zdrową żywnością. Osoby przykładające dużą wagę do zdrowego stylu życia i odżywiania zdecydowanie powinny zainteresować się tym produktem i włączyć go do swojego menu.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło