Zamienniki słodyczy

 –  NaturalnieZdrowe.pl  04/20/2023 08:26:15    Komentarze 0

Większość z nas, o ile nie wszyscy, lubi sobie czasami zjeść coś słodkiego. Nie ma w tym nic złego, w końcu wszystko jest dla ludzi. Jednak w momencie, gdy słodycze stają się integralną częścią naszej diety i spożywamy je na porządku dziennym, powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Odstawić słodycze - łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. W końcu kto chciałbym rezygnować z takich przyjemności jak przysłowiowe "małe co nieco". Niestety, jak trudne by to nie było, z wielu powodów warto to zrobić. A podchodząc do tematu z głową, będzie to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Cukier to plaga XXI wieku

Wzrost użycia cukru w codziennym życiu rośnie nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, ale prawdziwą zmorą stał się w XXI wieku. Ilość cukru, jaką spożywamy bezpośrednio, jak i tego ukrytego w różnych produktach dostępnych w sklepach już dawno przekroczył racjonalne ilości. Według niektórych danych obecnie średnio każdy z nas spożywa tygodniowo niewiele mniej cukru niż ludzie przez rok w drugiej połowie XIX wieku!

Co się stało, że w tak stosunkowo krótkim czasie udział cukru w diecie wzrósł tak drastycznie? Spadająca nieustannie cena surowca, większa dostępność, niska świadomość społeczna i stan wiedzy, który nie zabraniał, a wręcz zachęcał do korzystania z cukru w dużych ilościach.Słodki smak towarzyszy nam przecież praktycznie od najmłodszych lat. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do tego, że obecnie cukier jest wszechobecny. A negatywnych skutków, jakie to niesie ze sobą, niestety nie da się policzyć na palcach ani jednej, ani dwóch rąk.

Cukier jest jak narkotyk

Nieraz można spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś jest uzależniony od cukru, czy spożywania słodyczy, chociaż często jest to mówione pół żartem, pół serio. Niestety, fakty są takie, że pod wieloma względami, cukier aż tak bardzo nie ustępuje klasycznym używkom. Cukier uzależnia, a wszystko za sprawą dopaminy.

Ten neuroprzekaźnik utożsamiany jest z przyjemnością i poprawą nastroju. Spożywanie cukru sprzyja wydzielaniu większej ilości dopaminy, a jego brak obniża jej poziom i powoduje wystąpienie objawów podobnych do głodu narkotykowego. Oczywiście nie są one tak intensywne, jak w przypadku alkoholu, czy papierosów, ale mechanizm jest dokładnie ten sam.

słodycze

Cukier wcale nie krzepi

Dodatkowo dochodzi do tego jeszcze reakcja insulinowa. Cukry proste są szybko trawione i uwalniają energię w krótkim czasie. Jednak równie szybko tę energię tracimy. Dlatego napoje energetyczne, zawierające mnóstwo cukru, działają szybko i mocno, ale krótko i powodują szybki spadek poziomu glukozy we krwi. Taki intensywny zastrzyk cukru podnosi gwałtownie poziom glukozy we krwi. Organizm w odpowiedzi uwalnia insulinę, która ma ten poziom obniżyć. W efekcie po krótkim czasie pobudzenia i euforii następuje dołek, który objawia się uczuciem spowolnienia, braku sił i sennością. Aby ten stan zmienić, znowu sięgamy po "coś słodkiego" i błędne koło się zamyka.

Co istotne, takie duże wahania insuliny to nie tylko huśtawka nastroju. W dłuższej perspektywie to także znaczący wzrost ryzyka wystąpienia wielu poważnych schorzeń łącznie ze zmianami nowotworowymi.

Powiedz "nie" cukrowi i wprowadź zamienniki słodyczy

Jak widać, jest wiele istotnych powodów, dla których ograniczenie cukru jest mocno wskazane. Istotnym elementem jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat, bo to właśnie dzieci stanowią najbardziej narażoną grupę. Im jednak może być najtrudniej racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego mają nie jeść słodyczy. Poza tym, co zrobić w momencie, gdy po prostu lubimy słodycze i nie wyobrażamy sobie życia bez nich? Odpowiedź jest prosta: postawić na zdrowe zamienniki słodyczy.

No dobrze, ale co można jeść zamiast słodyczy? Czym zastąpić słodycze? Wbrew pozorom zdrowe przekąski mogą skutecznie zastąpić wszystkie mniej zdrowe przyjemności, chociaż nie koniecznie od razu będą "wystarczające". Na początku możemy odnosić wrażenie, że nie są wystarczająco słodkie i nie dają nam odpowiedniej satysfakcji. To uczucie powinno mijać z czasem wraz z przystosowaniem się organizmu do mniejszych i łagodniejszych dawek.

Zdrowe zamienniki słodyczy - owoce suszone, gorzka czekolada, zdrowe przekąski

Opcji do wyboru jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Poniżej wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem propozycje - sprawdź czym zastąpić słodycze. Warto jednak pamiętać, że zdrowa przekąska jest dużo lepsza niż tradycyjne słodycze, ale zjedzona w minimalnej porcji, a słodkie przekąski to największy wróg w kwestii zdrowego odżywiania.

Świeże i suszone owoce

Owoce suszone to chyba pierwsze, co przychodzi na myśl większości osób. Prócz słodkiego smaku to źródło wielu witamin, błonnika i antyoksydantów. Również świeże owoce sezonowe cechuje taka sama charakterystyka. W obu przypadkach mówimy o cennym dodatku do każdej dobrze skomponowanej diety, który skutecznie może zastąpić słodycze. Dobrze jest jednak pamiętać o kilku kwestiach.

suszone owoce

Po pierwsze, owoc owocowi nierówny. Niektóre rodzaje mogą zawierać więcej cukrów prostych i mieć wysoki indeks glikemiczny. Przykładami takich owoców są słodkie banany, ananas albo winogrona. Po drugiej stronie skali mamy borówki, maliny i porzeczki - to właśnie po takie owoce powinniśmy sięgać najczęściej.

Po drugie, w czasie produkcji owoców suszonych znacząco zmniejsza się ilość wody w nich zawarta. Nie dotyczy to jednak reszty składu. Witaminy, składniki mineralne i odżywcze pozostają na praktycznie tym samym poziomie. To oznacza, że 100 g suszonych owoców będzie dostarczać o wiele więcej węglowodanów prostych niż ich świeże odpowiedniki - należy o tym pamiętać.

Owoce suszone jak i świeże można spożywać jako samodzielną przekąskę (chipsy owocowe) albo użyć do przygotowania bardziej złożonych dań. Koktajle owocowe z ulubionych owoców idealnie nadadzą się np. na drugie śniadanie (np. jogurt naturalny, mleko, ulubione owoce).

Czekolada, kakao jako zdrowe zamienniki słodyczy

Czekolada jako polecany zamiennik innych słodyczy? Dokładnie tak - pod warunkiem, że będzie to gorzka czekolada. Za taką można uznać czekoladę zawierające minimum 70%, a najlepiej wybierać te od 90% w górę. Dlaczego? Chodzi oczywiście o ilość cukrów prostych w składzie. Popularne rodzaje czekolad dostępne w sprzedaży mogą zawierać nawet kilkadziesiąt gramów w każdej tabliczce. W przypadku czekolad gorzkich będzie to kilka, a nawet kilkanaście razy mniej!

ziarna kakao

Podobnie jest w przypadku kakao, które często podawane jest do śniadania w wielu domach. Mowa oczywiście o kakao naturalnym, które znane jest też jako gorąca czekolada. Różni się ono znacząco pod względem smaku od popularnych produktów typu instant. Takie kakao ma znacznie lepszy skład: jest bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Co może zaskakiwać - zawiera praktycznie zero cukru.

Jeśli taki naturalny i gorzki smak nie będzie nam odpowiadać, zawsze możemy sięgnąć po naturalne słodziki. Ksylitol, a szczególnie erytrol dodadzą oczekiwanej słodyczy, zwiększając tylko nieznacznie kaloryczność napoju. Inną formą urozmaicenia takiego deseru to przygotowanie go z użyciem napoju roślinnego (można użyć szklanki mleka kokosowego albo sojowego) albo dodanie aromatycznych przypraw. Szczególnie dobrze sprawdzają się przyprawy korzenne np. cynamon.

Kulki mocy, fit batony

Idealny przykład na to, że można przygotować zdrowe przekąski zamiast słodyczy. Kulki mocy, czy fit batony to łatwe do zrobienia zamienniki słodyczy, które możemy przechowywać w lodówce nawet przez wiele dni. Świetnie sprawdzają się, gdy dopada nas ochota na coś słodkiego, ale są też bardzo popularne wśród osób aktywnych fizycznie. Zjedzone przed treningiem dostarczą szybko niezbędnej do ćwiczeń energii.

kulki mocy

Co jest potrzebne do przygotowania takich rarytasów? Przepisów jest wiele, ale często bazę stanowią suszone daktyle. Dodatkowo potrzebne będzie trochę orzechów nerkowca, migdałów oraz macadamia - te odmiany uznaje się za najsłodsze. Do tego można dorzucić jeszcze wiórki kokosowe, nasiona i pestki, a nawet płatki owsiane. Całość wystarczy dobrze zblendować do uzyskania lepkiej, dość gęstej masy, a następnie uformować małe kulki. Opcjonalnie możemy obtoczyć je w kakao albo delikatnie obsypać cynamonem.

Zdrowe przekąski to nadal kalorie

Podane przykłady to zdecydowanie lepsza alternatywa dla niskiej jakości, mocno przesłodzonych produktów dostępnych w sklepach. Zawierają więcej witamin i składników mineralnych, a nawet antyoksydantów. Ich słodki smak może na początku wydawać się niewystarczający, ale wszystko powinno przyjść z czasem. Co istotne, nadal mają kalorie. Nie powinno to uśpić naszej czujności - szczególnie jeśli odstawiając słodycze mamy w planie zrzucić wagę. Stosując zdrowe zamienniki słodyczy, można z powodzeniem przeciwdziałać próchnicy czy otyłości, jednak wszytko należy stosować według ogólnie przyjętych zasad zdrowego odżywiania.

Z drugiej strony pamiętajmy, że przykładowo miód zawiera dużo cukrów prostych, ale jego prozdrowotny wpływ jest nie do przecenienia. Sama kaloryczność nie jest zatem wystarczającym kryterium. Wystarczy jednak minimum zdrowego rozsądku, by cieszyć się słodkim smakiem bez obaw o zdrowy tryb życia.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło