Mąka orkiszowa jasna TYP 700
to stosunkowo rzadko spotykany rodzaj jasnej mąki o bardzo szerokim zastosowaniu spożywczym i całej gamie cennych składników odżywczych. Współcześnie uprawa orkiszu w Polsce jest ograniczona do niewielkiej liczby gospodarstw rolnych. Dlatego też pozyskana z niego mąka jest dostępna jedynie w sklepach ze zdrową żywnością. Mąka pszenna orkiszowa to zdrowa alternatywa zwykłej mąki pszennej, która dostarcza do organizmu więcej składników odżywczych niż tradycyjna mąka pszenna.
Mąka orkiszowa, czyli jaka?
Orkisz to gatunek pszenicy znany ludziom od najdawniejszych czasów. Czas świetności uprawy tego rodzaju zboża, które za sprawą Greków i Rzymian przedarło się z Bliskiego Wschodu do Europy, przypadł na Starożytność. Orkisz spożywany przez wojowników i gladiatorów postrzegany był jako źródło mocy. Jego propagatorką była św. Hildegarda. Pszenica orkisz była wyparta przez nowsze rodzaje pszenicy.
Mąka orkiszowa 700
Typ 700 gwarantuje rozdrobnionemu ziarnu orkiszu, nazywanemu także jęczmieniem dwurzędowym, jasny kolor, przypominający barwę tradycyjnej mąki pszennej (przeciwnie jak mąka orkiszowa pełnoziarnista, czyli mąka orkiszowa ciemna). Mąka orkiszowa biała sprawdzi się samodzielnie i w połączeniu z innymi mąkami do wypieku chleba, jak i wysokiej jakości wyrobów cukierniczych: ciasta, ciasteczka, biszkopty, pizzy, a także do zagęszczania zup i sosów. Doskonała na kluski, pierogi i naleśniki, idealnie jest w stanie zastąpić mąkę pszenną nadając wypiekom nieco innego smaku i zdecydowanie lepszych właściwości odżywczych w porównaniu z pszenicą. Mąka orkiszowa urozmaici znane przepisy, czyniąc domowy obiad smacznym i pożywnym.
Glutenowa a zdrowa mąka orkiszowa biała
Mąka orkiszowa, podobnie jak pozyskana z pszenicy zwyczajnej, zawiera w swoim składzie gluten. Różnica między mąką orkiszową a tradycyjną to przede wszystkim rodzaj glutenu. Ziarna orkiszu zawierają gluten dobrze przyswajalny, polecany także osobom znajdującym się na niektórych rodzajach diet. Mąka orkiszowa zyskuje na popularności i jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych mąk do pieczenia i gotowania w polskich kuchniach. Doskonała do deserów sprawdzi się pod postacią ciast, naleśników, a nawet muffinek i wielu innych wypieków.
Czym mąka orkiszowa różni się od pszennej?
Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, gluten zawarty w orkiszu jest lepiej przyswajalny. Wynika to z tego, że orkisz, jako zboże uprawiane na mniejszą skalę, niż pszenica, praktycznie nie jest modyfikowany. To sprawia, że orkiszowa mąka ma zdecydowanie lepszy skład i właściwości. Mąka orkiszowa zawiera znacznie więcej składników odżywczych w porównaniu z mąką pszenną zwykłą.
Właściwości mąki orkiszowej
Mąka ta stanowi źródło aminokwasów niezbędnych dla organizmu tj. lizyny i metioniny. Dodatkowo ceniona jest za bogactwo witamin z grupy B oraz witaminy A, E i K, a także minerałów tj. żelazo, magnez, fosfor, cynk i mangan. Dodatkowo mąka orkiszowa ma mniej kalorii, niż pszenna oraz odznacza się wysoką zawartością witamin i minerałów, w tym rzadko spotykanej w pokarmach krzemionki, która jest budulcem włosów i paznokci. W skład ziaren orkiszu wchodzą również wartościowe kwasy tłuszczowe nasycone, których na próżno szukać w zwykłej mące.
Mąka orkiszowa pomocna w utracie wagi
Chociaż orkisz to pszenica, osoby pragnące pozbyć się kilku kilogramów mogą śmiało sięgać po wypieki i produkty przygotowane na bazie mąki orkiszowej (oczywiście z zachowaniem rozsądku!). Mąka orkiszowa jest bogata w błonnik pokarmowy, który odpowiada za uczucie sytości oraz wykazuje korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Chleb czy makaron orkiszowy są zatem doskonałą alternatywą dla tych przygotowanych z mąki pszennej.
Kilka sposobów jak zastosować mąkę orkiszową?
- Chleb orkiszowy: jest stosunkowo niska zawartość glutenu w porównaniu z mąką pszeniczną, co czyni ją idealną do pieczenia chleba.
- Wypieki ciast i ciastek: może być używana do wypieku różnych rodzajów ciast i ciastek. Nadaje im nutkę oryginalności i lekkości.
- Makarony: może być stosowana do wytwarzania makaronów, klusek czy pierogów.
- Placki i naleśniki: doskonale nadaje się do przygotowania placków i naleśników.
- Panierowanie: może być używana do panierowania mięsa lub warzyw przed smażeniem.
Gdzie znaleźć mąkę orkiszową?
Orkisz na kilka stuleci został niemal całkowicie wyparty przez łatwiejszą w uprawie pszenicę. Na szczęście obecnie odzyskuje popularność, dzięki czemu mąkę orkiszową z pszenicy orkisz coraz częściej można znaleźć nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w zwykłych supermarketach. Kupując mąkę orkiszową białą, pamiętajmy jednak, żeby sięgać po tę wysokiej jakości, która dostarczy nam największej ilości wartościowych składników odżywczych. Takim produktem jest na przykład mąka orkiszowa firmy Naturalnie Zdrowe. W naszym sklepie znajdziesz dwa rodzaje mąki orkiszowej. Wspomnianą już mąkę typu 700 (która jest najlepszą alternatywą typowej mąki pszennej typu 500), w ofercie także mąka orkiszowa razowa typu 2000, idealna do wypiekania pieczywa pełnoziarnistego - w mące orkiszowej pełnoziarnistej znajdziesz sporą ilość soli mineralnych..
Data przydatności, kraj pochodzenia i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu.
Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu.
Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.